HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Při technické havárii hasiči využili zodolněné transportní vozíky

Netradiční zásah mají za sebou olomoučtí hasiči. O víkendu nad ránem vyjížděli v Olomouci k události, kterou oznamovatel nahlásil na operační středisko tak, že na Heyrovského ulici jde hustý dým z motorové části jednoho ze zaparkovaných automobilů. 

U zásahu byl využit unikátní přívěs elektromobilita, jehož součástí je sada pro manipulaci s vozidly s konstrukčně upravenými transportními vozíky, na jejichž vývoji se podíleli příslušníci HZS Olomouckého kraje.

1109_voziky_praskle_potrubi (5).jpgHasiči při zásahu využili sadu pro manipulaci s vozidly

A o co tedy šlo? Při příjezdu na parkoviště na olomouckém sídlišti Povel hasiči odhalili, že nejde o požár automobilu, ale že pod nápravou vozidla prasklo vodovodní potrubí s horkou vodou a dírami v poškozené vozovce uniká pára a vzlíná voda. Pomocí termokamery zjistili, že kapalina v potrubí má zhruba 70 stupňů Celsia a že by mohlo hrozit buď propadnutí vozu, popřípadě jeho poškození proudem horké vody. Proto velitel zásahu rozhodnul o odsunu vozidla mimo ohrožený prostor. Využil k tomu přívěs elektromobilita a díky transportním vozíkům přemístil automobil bez poškození na bezpečné parkovací stání. Zároveň byla povolána pohotovostní služba. Současně pak kolegové z PČR vyrozuměli majitele o přesunu jeho vozidla. Prostor byl ohraničen, vozovku jsme ochladili a místo předali technikovi k řešení havárie.

1109_voziky_praskle_potrubi (3)2.jpgAutomobil byl přesunut pomocí transportních vozíků

Přívěs elektromobilita obsahuje sadu pro manipulaci s vozidly, jejíž součástí jsou právě transportní vozíky. Ty hasiči ve spolupráci se soukromou firmou konstrukčně upravili tak, aby se daly využívat při zásazích, kdy je nutné přemístit automobil z ohrožené zóny na bezpečné místo. Nasazení přívěsu se předpokládá především u požárů vozidel na alternativní pohon či užitkových vozů, které mají obvykle vyšší hmotnost než klasické osobní automobily. Celá sada se dá využít hlavně v nepřístupných místech pro těžkou techniku, jako jsou podzemní garáže či parkovací domy, a dovoluje nám přesunout částečně uhašený vůz z uzavřeného prostoru ven, kde můžeme pokračovat v hasebním zásahu. Její využití je však mnohem širší, jak ukazuje zásah u technické havárie.

Přívěs obsahuje kromě 4 transportních vozíků také pneumatické zvedáky s tlakovými láhvemi, vázací prvky s tažnými lany a kladkami nebo rovněž prvky pro stabilizaci vozidel. Výhodou vozíků je jejich vysoká nosnost, schopnost překonávat různé překážky, například příčné prahy, nájezdové rampy a nerovnosti, a materiálová a konstrukční odolnost, která nám dovoluje je využít i při ztížených podmínkách u požáru.

Více najdete zde: https://www.hzscr.cz/clanek/video-olomoucti-hasici-vyvinuli-specialni-voziky-usnadni-zasah-u-horiciho-elektromobilu.aspx

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz

Odkazy do noveho okna

1109_voziky_praskle_potrubi (1)

1109_voziky_praskle_potrubi (1) 

Detailní náhled

1109_voziky_praskle_potrubi (2)

1109_voziky_praskle_potrubi (2) 

Detailní náhled

1109_voziky_praskle_potrubi (3)

1109_voziky_praskle_potrubi (3) 

Detailní náhled

1109_voziky_praskle_potrubi (4)

1109_voziky_praskle_potrubi (4) 

Detailní náhled

1109_voziky_praskle_potrubi (5)

1109_voziky_praskle_potrubi (5) 

Detailní náhled

1109_voziky_praskle_potrubi (6)

1109_voziky_praskle_potrubi (6) 

Detailní náhled

1109_voziky_praskle_potrubi (7)

1109_voziky_praskle_potrubi (7) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem