HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Při požáru pole na Kutnohorsku shořelo 53 hektarů obilí

V pátek 26. července byl čtyři minuty před dvacátou hodinou ohlášen na tísňovou linku Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje požár pole v katastru obce Vlačice na Kutnohorsku. 

Operační důstojník k události vyslal jednotky z prvního stupně požárního poplachu. Už během jízdy k zásahu bylo podle velkého množství kouře zřejmé, že půjde o požár většího rozsahu. Velitel zásahu proto požádal o vyslání dalších jednotek a zároveň nechal vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu.

První jednotka byla na místě už sedm minut od ohlášení. Velitel zásahu následně zjistil, že požár neustále nabírá na intenzitě, a to hlavně kvůli silnému větru. Prostřednictvím operačního střediska vyhlásil třetí poplachový stupeň. Na místě se tak sjelo celkem osmnáct jednotek ze tří krajů. Kromě profesionálních hasičů z Čáslavi a Kutné Hory zasahovala také armádní jednotka VÚ Chotusice-Čáslav a jednotky SDH Dolní Bučice, Chotusice, Kutná Hora – Malín, Nové Dvory, Potěhy, Semtěš, Vrdy, Žehušice a Žleby. V rámci mezikrajské výpomoci byli na místě hasiči HZS Pardubice a SDH Heřmanův Městec, Lipovec, Ronov nad Doubravou a Třemošnice z Pardubického kraje a SDH Golčův Jeníkov z Kraje Vysočina.

Hasičům se podařilo požár lokalizovat krátce před jednadvacátou hodinou. Zásah značně urychlila možnost jezdit kyvadlově pro vodu na nedaleké vojenské letiště, kde bylo zřízeno jedno z čerpacích stanovišť.

         

Požár nakonec zasáhl plochu 53 hektarů neposekaného pole s obilím. Krátce před půlnocí byla ohlášena likvidace požáru s tím, že celé požářiště bylo oboráno a na místě byla do sobotní osmé hodiny ranní ponechána dobrovolná jednotka Chotusice na dohlídku. Škoda byla majitelem pozemku vyčíslena na 2,5 milionu korun. Příčina požáru je předmětem dalšího vyšetřování, které pokračovalo i v sobotu dopoledne.

nprap. Petr Svoboda
oddělení IZS
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem