HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Při nočním požáru v kladenském panelovém domě zemřela jedna osoba

V sobotu 25. ledna v 3.25 hodin byl na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámen požár bytu v předposledním patře dvanáctiposchoďového panelového domu v Americké ulici v Kladně. 

Operační důstojník k události vyslal jednotku profesionálních hasičů ze stanice Kladno a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Braškov a Hřebeč. Během jízdy k zásahu přijalo operační středisko k požáru několik dalších telefonátů s tím, že v domě je uvězněno mnoho lidí, kteří kvůli hustému kouři nemohou opustit dům.

Velitel zásahu, který už po pěti minutách po ohlášení události přijížděl na místo, nechal ihned vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu. Do Kladna tak postupně vyjely jednotky HZS Slaný a Rakovník a SDH Brandýsek, Pletený Újezd, Stehelčeves, Unhošť a Vinařice. V rámci mezikrajské výpomoci byla na místo vyslána také jednotka HZS hl. města Prahy ze stanice HS-2 Petřiny.

V době příjezdu první jednotky byl byt v jedenáctém patře požárem už zcela zasažen a požár se postupně rozšiřoval i na byt nad ním. Hasiči se prvotně zaměřili na záchranu a evakuaci osob z domu, současně probíhalo ustavení výškové techniky a zásah vnitřkem budovy. Vzhledem k tomu, že celý dům byl poměrně hodně zakouřen a byl předpoklad více zraněných osob, byla zdravotnická záchranná služba požádána o vyslání většího počtu posádek.

Hasičům se podařilo z domu zachránit 50 osob, přičemž velká část musela být zachráněna ve vyváděcích maskách. Dalších 66 nájemníků dům opustilo samovolně. Při zásahu bylo zraněno celkem 14 obyvatel domu a dva policisté, kteří se také nadýchali zplodin hoření, když pomáhali s evakuací. Obyvatelka bytu, ve kterém požár vznikl, při požáru uhořela. Jejímu manželovi se podařilo na poslední chvíli uniknout, ale musel být převezen na popáleninové centrum Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Hasiči dostali požár pod kontrolu těsně před pátou hodinou ranní, kdy začala i redukce zasahujících jednotek. Evakuované osoby našly azyl v přistavených autobusech, které poskytli jak hasiči, tak kladenský dopravní podnik. V dopoledních hodinách se na místo dostavil také statik, který si prohlédl poškozený byt a následně i celý dům. Následně zakázal nájemníkům vstup do horních tří pater. Celý dům byl v průběhu zásahu odpojen od plynu, elektrické energie a vody.

Obyvatelům ze spodních pater pak byl v doprovodu strážníků a hasičů umožněn vstup, aby si ze svých bytů mohli prozatím vzít alespoň nejnutnější věci, především doklady, peníze, oblečení a léky, případně i domácí zvířectvo. Přítomni byli i zástupci krizového štábu kladenské radnice. Okamžitě nabídli pomoc a ubytování lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou a nemají kam jít.

Na požářiště se dostavil také psovod se psem určeným na vyhledávání akcelerantů hoření, který na místě ale nic nenalezl. Vyloučena byla také technická závada na elektrospotřebiči, a tak vyšetřovatelé pracují s verzemi nedbalostního jednání nebo úmyslného jednání. Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na 30 milionů korun, včasným zásahem se hasičům podařilo uchránit hodnoty za přibližně 50 milionů.

Po dobu zásahu byla stanice Kladno zálohována dobrovolnou jednotkou obce Žilina, obdobně na slánskou stanici dorazila jednotka ze Zlonic, aby zajistila výjezd pro případ vzniku další mimořádné události.

nprap. Petr Svoboda
oddělení IZS
HZS Středočeského kraje 

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem