Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Předávání medailí Hasičského záchranného sboru ČR

23. 10. 2014 (Nicole Zaoralová) - Ve čtvrtek 23. října 2014 od 10,00 hodin byly v prostorách Trojského zámku v Praze předány medaile Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR). Tato ocenění se udělují u příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu. Ministr vnitra udělil čtyři medaile za statečnost. 

Ocenění za statečnost (zprava): L. Skácel, J. Voharek, D. Bauer, J. Štyller
 
Ocenění za statečnost (zprava): L. Skácel, J. Voharek, D. Bauer, J. Štyller
 
Oceněnými za statečnost byli:
 
Libor Skácel  - občan Zlínského kraje
Dne 31. 1. 2014 v nočních hodinách došlo k požáru přístřešku v Kvasicích, který obývali dva bezdomovci. Pan Skácel tento požár zpozoroval a při bližším průzkumu zjistil, že se na místě požáru nacházejí dva lidé. Jeden z nich se přitom nedokázal vlastními silami vyprostit z hořícího spacího pytle. Pan Skácel nezaváhal a s nasazením vlastního života přeběhl přes šlehající plameny po zídce za hořícím přístřeškem, seskočil z této zídky a vlastníma rukama vyprostil člověka z tavícího se spacího pytle. Sám při tom utrpěl popáleniny na rukách a musel být ošetřen.
 
Jakub Voharek- občan Olomouckého kraje
Dne 17. 3. 2014 ráno se pan Jakub Voharek shromáždil spolu s kolegy v šatně, kde probíhalo rozdělování pracovních úkolů. Jeden z přítomných dělníků se snažil zatopit v kamnech a při této činnosti došlo ke vznícení hořlavé kapaliny v kanystru. Hořící kanystr chtěl tento pracovník vyhodit oknem ven z místnosti, benzín se však rozlil a začal hořet i na podlaze šatny. Zřejmě vlivem tlakové vlny při explozivním zahoření benzínových par došlo k silnému zabouchnutí vstupních dveří do místnosti šatny a k rychlému zakouření celého prostoru místnosti. Pan Voharek zachoval chladnou hlavu a začal duchapřítomně jednat. Jelikož byl od kamen a ohniska požáru nejdále, podařilo se mu nalézt okno a vyskočit z výšky cca 6 m do hromady písku. Aby se dostal k zabouchnutým dveřím od místnosti šatny, musel oběhnout celý objekt. Dveře nešly běžný způsobem otevřít a tak je pak Voharek násilným způsobem páčil a poté vyrazil. Tím zpřístupnil únikovou cestu z prostoru šatny a všichni uvěznění pracovníci mohli opustit hořící místnost. Pan Voharek svým činem jednoznačně zachránil život pěti kolegům, kteří utrpěli popáleniny.
 
nprap. David Bauer – příslušník HZS Libereckého kraje
Dne 27. 10. 2012 v 19,05 hod. přijalo OPIS ÚO Česká Lípa zprávu o mimořádné události, kdy se na komínovém tělese vysokém 80 m u bývalé kotelny v České Lípě nacházela žena, která měla v úmyslu spáchat sebevraždu. Nprap. David Bauer při exponovaném výstupu, kde hrozilo akutní nebezpečí stržení lezce padající ženou, vystoupil k ohrožené osobě. V tu chvíli mentálně vyčerpaná žena upadla do bezvědomí a spadla na zachraňujícího hasiče. Nprap. David Bauer využil své zkušenosti, praktické dovednosti a zejména fyzické schopnosti a podařilo se mu udržet ženu v nestabilní poloze až do vystoupání druhého lezce na místo. Žena opakovaně upadala do bezvědomí a odmítala spolupracovat. Nebezpečný prostor byl značně omezený a neumožňoval současnou činnost obou záchranářů. S extrémním vypětím sil a za přispění osobní odvahy nprap. Davida Bauera se podařilo více než 3 hodiny trvající záchrannou akci úspěšně dokončit.
 
nstržm. Jakub Štyller – příslušník HZS Středočeského kraje
Dne 29. 6. 2014 vyjela jednotka stanice HZS Mělník k dopravní nehodě osobního automobilu do obce Medonosy. Během jízdy k zásahu došlo k dopravní nehodě jednotky HZS Mělník, kdy nstržm. Jakub Štyller, byť sám otřesen a pohmožděn, okamžitě zahájil záchranné práce příslušníků v automobilu CAS – 24 Tatra 815. Do příjezdu Zdravotnické záchranné služby nstržm. Jakub Štyller neváhal nasadit vlastní život pro záchranu ostatních tří příslušníků, kteří utrpěli těžká zranění. Pracoval přesně a profesionálně až do doby, kdy byl sám odvezen do nemocnice.
 
Generální ředitel HZS ČR brig. gen. Ing. Drahoslav Ryba udělil ještě dalších 67 medailí „Za zásluhy o bezpečnost“ a „Za věrnost I. stupně“, „Čestné medaile HZS ČR“ a „Plakety HZS ČR“.
 
Medaile za zásluhy „O bezpečnost“ náleží oceněným z řad příslušníků HZS ČR i dalších složek IZS, zaměstnanců veřejné správy i podniků a členů dobrovolných jednotek požární ochrany obce za dlouhodobé obětavé pracovní úsilí a osobní iniciativu o rozvoj HZS ČR.
 
Medaile HZS ČR „Za věrnost I. stupně“ se uděluje příslušníkům hasičského sboru za dosahování velmi dobrých výsledků ve služební činnosti ve spojení s dobou trvání služebního poměru více než 30 let.
 
Čestná medaile HZS ČR je udělována příslušníkům zahraničních hasičských záchranných sborů, pracovníkům veřejné správy i právnickým osobám za významnou nebo dlouhodobou spolupráci s HZS ČR. Čestné medaile byly uděleny i osmi významným osobnostem uvnitř HZS ČR.
 
Plaketa HZS ČR byla udělena právnickým i fyzickým osobám za činnosti, kterými se významně podíleli na zabezpečení požární ochrany, ochrany obyvatelstva, ochrany majetku a prosazování dobrého jména HZS ČR.
 
Fotografie: Milan Vávrů
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz
Odkazy do noveho okna

_VMF0745

_VMF0745 

Detailní náhled

_VMF0754

_VMF0754 

Detailní náhled

_VMF0760

_VMF0760 

Detailní náhled

_VMF0769

_VMF0769 

Detailní náhled

_VMF0774

_VMF0774 

Detailní náhled

_VMF0784

_VMF0784 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem