HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Praktický odborný výcvik v Chyňavě

Dne 29. dubna 2022 proběhl praktický výcvik v obci Chyňava na Berounsku. Hlavními tématy byly hašení lesních požárů, přetlaková ventilace, možnosti nasazení technických a pěnotvorných prostředků, elektromobilita a vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Celé akce se zúčastnili především příslušníci Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. Mezi hosty však nechyběli zástupci HZS hl.m. Prahy, ŠVZ HZS ČR Zbiroh, HZSp Škoda auto a GŘ HZS ČR. 

V areálu bývalých kasáren vznikla čtyři stanoviště:
Elektromobilita: Na propůjčených vozidlech Toyota RAV4 hybrid a elektromobilu Škoda Enyaq byl vysvětlen princip fungování elektromobilů. Ralf Adams, nizozemský odborník zabývající se touto problematikou, představil bezpečnostní zástrčku Emergency Plug, která je určena k rychlému, spolehlivému a bezpečnému zajištění vozidla s plug-in hybridním případně plně elektrickým pohonem proti nechtěnému pohybu.

Vyprošťování osob z havarovaných vozidel: Během série praktických výcviků byl kladen důraz především na nové trendy při vyprošťování. Portugalský hasič Renato Marques ukázal přednosti vyprošťovacího zařízení Resqtec a nastínil tak možnosti nasazení hydraulického, bateriového a šroubovicového systému vyprošťovacích nástrojů.

Lesní požáry: oblast hlubokých lesů na okraji chráněné krajinné oblasti si vybral Juan-Carlos Ortiz ze Španělska jako ideální místo pro cvičné nasazení prostředků určených pro likvidaci lesních požárů. Lehká a výkonná čerpadla od firmy Vallfirest ve spojení s ženijním nářadím (multifunkčními nástroji a tlumicemi) nastínila možnou taktiku v boji s lesními požáry.

Přetlaková ventilace, pěnotvorné a technické prostředky: Německý hasič Christopher Hollert dovezl prostředky určené k ventilaci objektů, proudnice, přiměšovače a termokamery. Zajímavá byla praktická ukázka výkonného akumulátorového ventilátoru s adaptérem na tvorbu lehké pěny. Nejrůznější typy proudnic byly vyzkoušeny v místním „taktickém domečku“, který slouží hasičům k provádění praktických výcviků simulující hašení reálných požárů. Během zdolávání požáru byly testovány termokamery a taktické možnosti nasazení pozitivní přetlakové ventilace.

Během slunečného dne měl každý účastník možnost si projít jednotlivá stanoviště a vše si prakticky vyzkoušet.

Poděkování patří především firmě ProIZS a jednotce sboru dobrovolných hasičů obce Chyňava, za spolupráci při uspořádání této akce.

ppor. Bc. Martin Kůřil
plk. Ing. Petr Chalupník
HZS Středočeského kraje

Odkazy do noveho okna

001 - praktický výcvik Chyňava

001 - praktický výcvik Chyňava 

Detailní náhled

002 - praktický výcvik Chyňava

002 - praktický výcvik Chyňava 

Detailní náhled

003 - praktický výcvik Chyňava

003 - praktický výcvik Chyňava 

Detailní náhled

004 - praktický výcvik Chyňava

004 - praktický výcvik Chyňava 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem