HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pracovník firmy se přiotrávil v kotelně oxidem uhelnatým.

(23. 12. 2016) Dnes dopoledne zasahovali hasiči u záchrany osoby v kotelně výrobního objektu v obci Halenkov v okresu Vsetín. 

Zaměstnanci firmy ohlásili hasičům v 8:39 hodin, že jeden z kolegů se nadýchal zplodin hoření v kotelně. Do Halenkova byla vyslána jednotka profesionálních hasičů z požární stanice Vsetín a jednotka dobrovolných hasičů obce Halenkov.

Na místě hlášené události byli jako první hasiči z Halenkova. Ti přiotrávenému zaměstnanci nasadili kyslík. Hasiči odvětrali prostory kotelny přirozeně, okny.

Ještě před příjezdem hasičů zaměstnanci firmy zavolali sanitku Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje.

Na místo se dostavila Policie České republiky.

Jednotka profesionálních hasičů provedla měření koncentrace plynů. Naměřili hodnotu 200 ppm oxidu uhelnatého, což je na dolní hranici otravy organismu. Ta se projevuje únavou, závratěmi a nevolností. V běžném prostředí se pohybuje koncentrace oxidu uhelnatého 10 ppm.

Hasiči dále pomohli s transportem pacienta do sanitky zdravotníků, která ho odvezla do nemocnice. Následně provedli, spolu s policií, kontrolu kotelny.

S ohledem na technologii kotelny hasiči doporučili instalaci detektoru úniku oxidu uhelnatého. Tento plyn je totiž bezbarvý a bez zápachu. Vzniká při nedokonalém spalování. Pro lidský organismus je vysoce toxický, protože se váže na hemoglobin více než kyslík.

Autor:  nprap. Roman Žemlička – HZS Zlínského kraje

vytisknout  e-mailem