HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pozvánka na pátek 13. září

(03.09.2024) Tento měsíc se nám opět otevřou brány stanic. 

Profesionální hasiči HZS Zlínského kraje Vás zvou na „Den otevřených dveří“. V pátek 13. září se tak otevřou brány všech stanic profesionálních hasičů. Ti Vám na svých stanicích ukáží požární a zásahovou techniky a umožní Vám vstoupit do jejich „druhého“ domova. Nejen malí návštěvníci si budou moci vyzkoušet hasičskou výstroj nebo posadit se v cisterně na místo strojníka.

1.jpg

Přijďte za námi. Budeme zde pro Vás v čase 9 až 16 hodin. Na menších stanicích v případě výjezdu k události brány chvilku zavřeme, jak se vrátíme, budeme se Vám opět věnovat. Děkujeme za pochopení.

Těšíme se na Vás!

A kdo to v září nestihne, nebuďte smutní. Na pátek 13. se můžete těšit v letošním roce ještě jednou, a to v předvánočním čase, tedy v prosinci, což jistě bude mít také své kouzlo.

8.jpg

Pátek 13. je již tradičně věnován požární bezpečnosti. Letos bylo zvoleno téma:

Bateriové zdroje v domácnostech a jejich rizika

Česká asociace hasičských důstojníků, z.s., rovněž v roce 2024 vyhlašuje Den požární bezpečnosti. Každoročně se Dnem požární bezpečnosti stává vybraný pátek 13. V roce 2024 připadne tento den na pátek 13. září. Dlouhodobým cílem této preventivní aktivity je snaha „zlomit“ pověru o nešťastném pátku třináctého. Hasiči tradičně v tento den ukazují svou připravenost na mimořádné události, propagují požární ochranu, preventivně působí na veřejnost, otevírají hasičské stanice pro veřejnost a pořádají řadu akcí pro děti.

Den požární bezpečnosti je vždy tematicky zaměřen na popularizaci vybrané problematiky požární bezpečnosti. Pro letošní rok bylo zvoleno velmi aktuální téma, které koresponduje s vývojem ve společnosti a změnou, která nenápadně a postupně postihuje všechny domácnosti. Téma Dne požární bezpečnosti pro rok 2024 zní: Bateriové zdroje v domácnostech a jejich rizika.

Ze statistik HZS ČR za rok 2023 vyplývá, že jednou z nejčastějších příčin vzniku požárů byly technické závady. Ty jsou velmi často spojeny se závadami na elektrických zařízeních a rozvodech. Bateriové zdroje, jakožto zařízení pro akumulaci elektrické energie, mohou být v případě poruchy velmi účinný iniciační zdroj požáru a původce rozmanitého spektra požárních příčin.

Definování rizik

Baterie ovšem i ve světle požárních statistik a incidentů nelze považovat za cosi neúměrně rizikového. V domácích podmínkách se jedná o bezpečná a spolehlivě fungující zařízení. Platí zde ovšem pravidlo jako u všech jiných elektrozařízení. Pokud jsou tato zařízení v bezvadném fungujícím stavu, užívaná v souladu s originálním návodem výrobce, jsou bezpečná a při jejich používání nejsou zapotřebí žádná speciální technická opatření.

Riziková se tato zařízení stávají, jakmile dojde k porušení zásad jejich bezpečného používání, zde myšleno nabíjení, vybíjení a skladování. Typickými příklady porušení zásad bezpečného užívání mohou být například:

  • dlouhodobé vystavení baterie teplotám nad 50 °C,
  • dlouhodobé vystavení extrémně nízkým teplotám,
  • vystavení vysoké vlhkosti či vodě,
  • mechanické poškození baterie (pády z výšky, probodnutí cizími předměty apod.), zejména rizikové je toto u elektrokol nebo elektrokoloběžek,
  • laické/neodborné úpravy či zásahy do elektroniky, respektive konstrukce baterie,
  • nabíjení baterie jiným/neoriginálním nabíječem,
  • ponechání nabíjené baterie bez dozoru a v blízkosti hořlavého materiálu (např. mobilní telefon pod polštářem),
  • používání baterie, která se oproti běžnému stavu při nabíjení či vybíjení extrémně zahřívá či vyvíjí nepříjemný štiplavý zápach…

Lze konstatovat, že nejrizikovějším procesem ve spojení s bateriemi je období jejich nabíjení. Je nezbytné se vyvarovat nabíjení baterie, která je, jakkoliv poškozena anebo byla v rámci jejího životního cyklu vystavena výše popsaným bezpečnostním rizikům. Poškozená baterie musí být neprodleně stažena z užívání a odborně zlikvidována/recyklována.

Specifická požární rizika akumulátorů

Požáry lithiových akumulátorů se vyznačují velmi rychlým rozvojem požáru za vývinu značného množství toxického kouře. Z pohledu ohrožení osob jsou vznikající zplodiny hoření rizikovější než samotné plamenné hoření, neboť se velmi rychle rozšiřují
a intoxikují exponované prostory.  Z toho důvodu je v případě požáru akumulátoru nezbytné zajistit okamžitou evakuaci všech osob z ohroženého prostoru a jeho neprodlené uzavření (oddělení, i obyčejnými dveřmi) od dalších prostor domácnosti. A samozřejmě ihned ohlásit požár na tísňovou linku 150, popřípadě 112.

Možné prvotní varovné projevy při termickém poškození akumulátoru:

  • hlasité praskání,
  • vývin toxického kouře,
  • extrémní zahřívání těla akumulátoru,
  • vyboulení/nafouknutí či samovolné zdeformování těla akumulátoru,
  • vytečení elektrolytu z těla akumulátoru.

Při těchto projevech hrozí bezprostřední riziko požáru akumulátoru, takovýto akumulátor okamžité odpojte od zdroje napájení a evakuujte mimo prostory s výskytem osob. Případě lze takovýto akumulátor „utopit“ v nádobě s vodou. Pokud k požáru akumulátoru nedojde, i tak jej nelze dále používat a považovat za bezpečný a musí být neprodleně zlikvidován.

Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje

Pátek 13 baterie barva.jpg
 

vytisknout  e-mailem