HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pozor na požáry na hřbitovech

V pondělí 2. listopadu uctíváme Památku zesnulých, lidově Dušiček. Je zvykem v tomto období navštívit hřbitovy, položit květiny, věnce a zapálit svíčku. Hroby jsou v těchto dnech doslova obsypány hořlavou výzdobou a zapálenými svíčkami rozmístěnými často bez rozmyslu tam, kde bylo zrovna volné místo. 

A právě to je důvod stále častějších výjezdů hasičů k požárům hořlavé výzdoby a vzrostlých tújí na hřbitovech. Nevhodně položená zapálená svíčka se může snadno poryvem větru převrhnout a zapálit hořlavý materiál ve své blízkosti. Z hořící výzdoby se pak může požár šířit na okrasné túje a jiné rostliny vysazené v blízkosti hrobů, které zase šíří požár na výzdobu okolních hrobů.

hrbitov_pozar.jpg

Proto se nesmí nikdy zapomínat, že jakákoliv zapálená svíčka je v podstatě otevřený oheň a takto se k ní je třeba chovat.

Svítilny, petrolejové kahany, svíčky a dekorace se svíčkami se umisťují vždy na nehořlavé podložky a v dostatečné vzdálenosti od ostatních hořlavých materiálů např. větví stromů, křovin a vysoké trávy. Při umístění otevřeného ohně je třeba počítat také s větrným počasím. Náhlý poryv větru může svíčky shodit do hořlavé výzdoby nebo naopak výzdobu přiblížit k plameni svíčky.

Upozornit je třeba i na nekvalitní plastové obaly od svíček, které vlivem dohořívající svíčky začnou hořet celé. Vhodnější je tedy používat svíčky ve skle.

 Pozornost je třeba věnovat i přerostlým a nezastřiženým rostlinám v blízkosti hrobů a upozornit provozovatele hřbitova, aby sjednal nápravu.
 


Oddělení prevence

vytisknout  e-mailem