HZS Karlovarského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Požáry suché trávy, polí či lesních porostů

Události v kraji zatím nejsou velkého rozsahu, jejich četnost ale stoupá 

Minimum srážek, slunečné počasí a vysoké teploty. Tyto jevy posledních dní se významně podepsaly na výjezdové činnosti hasičů v Karlovarském kraji. Zatím žádná událost nebyla velkého rozsahu, všechny ale mají velmi podobné znaky, a to je špatná dostupnost a rychlé šíření. Na všechny nahlášené požáry v přírodním prostředí tak aktuálně operační středisko vysílá větší počet jednotek, aby bylo zajištěné především rychlé zastavení postupu požáru. V průběhu víkendu tak v nejexponovanějším čase byly najednou nasazeny i čtyři desítky jednotek požární ochrany.

Od začátku měsíce července do pondělí 10. července likvidovali hasiči v Karlovarském kraji celkem 45 požárů (v loňském roce ve stejném období to bylo 29 požárů, v předloňském roce pouze 9). Naprostá většina z tohoto počtu jsou požáry suché trávy, pole a strnišť či lesních porostů.

Z pohledu hasičů se tak jedná o vysoce rizikové období. I minimální neopatrnost při používání otevřeného ohně v přírodě může způsobit požár, který se následně rychle šíří. Je tak nutné, aby každý, kdo zpozoruje jakékoliv příznaky hoření v přírodě, aby neprodleně vše nahlásil na tísňovou linku. Zároveň platí, že je nutné dodržovat základní pravidla:

  • v lesích je zakázáno kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně mimo vyhrazená místa, a to až do vzdálenosti 50 m od okraje lesa,
  • v lesích je také zakázáno odhazovat hořící nebo doutnající předměty,
  • je zakázáno vypalování trávy a porostů.

V případě vyhlášení období zvýšeného nebezpeční vzniku požárů může hejtman kraje ještě více zpřísnit podmínky pohybu a činností v přírodě, a to na celou dobu a celé území kraje, pokud podmínky pro toto nebezpečí stále platí.

Odkazy do noveho okna

požár (1)

požár (1) 

Detailní náhled

požár (1)

požár (1) 

Detailní náhled

požár (2)

požár (2) 

Detailní náhled

požár (3)

požár (3) 

Detailní náhled

požár (5)

požár (5) 

Detailní náhled

požár (6)

požár (6) 

Detailní náhled

požár (8)

požár (8) 

Detailní náhled

požár (16)

požár (16) 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem