HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Požáry sazí v komíně

Čekají nás silné mrazy, hasiči přidávají rady, co dělat v případě požáru sazí v komíně. 

Jen za páteční den hasiči vyjížděli ve dvou případech k požárům sazí v komíně.

Požár sazí v komíně likvidovali hasiči v Křenově v pátek 23. února v 6.54 hodin. Komínové těleso nebylo dle velitele zásahu poškozeno, jen byla popraskaná hlava komínu. Požár byl zcela zlikvidován v 7.35 hodin. K dalšímu požáru sazí v komíně do Březové nad Svitavou vyjížděli hasiči v 11.03 hodin hasiči ze stanice Svitavy a dobrovolní hasiči z Březové nad Svitavou. Hasiči měřili teplotu v komínovém tělese termokamerou. K poškození tělesa komínu nedošlo. Požár byl zcela zlikvidován v 11.40 hodin. Hasiči poučili majitele a poté se vrátili zpět na základny.

Od počátku topné sezóny (1. října 2017) do 23. února 2018 hasiči zasahovali u 35 událostí v souvislosti s požárem sazí v komíně.

Běžným provozem dochází k usazování sazí v komíně, který je potřeba pravidelně čistit. Při správném nadimenzování a správné obsluze se saze na stěnách drží minimálně. Hlavním problémem je ale tvoření "dehtu" (mazlavé saze), který vzniká zejména špatným palivem, nebo předimenzovaným spotřebičem a následné jeho "dušení".

Nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat.

Jak poznáte, že je komín v pořádku?

Měl by mít kompaktní, nepoškozené, omítnuté a obílené zdivo. Vymetací otvory musejí být opatřeny dvojitými plechovými nebo betonovými dvířky. Dvířka nesmějí být poškozená a musejí být dostatečně těsná. Je třeba se přesvědčit, zda v komíně nejsou zazděné trámy. Minimální vzdálenost skladovaných hořlavých látek v půdních prostorách od komína je 1m. Komíny musejí být volně a bezpečně přístupné.

 Co dělat, pokud v komíně začne hořet?

Pokud vznikne požár sazí v komíně, je nutno z blízkosti komínového tělesa urychleně odstranit všechen hořlavý materiál. Hořící saze nikdy nehasit vodou, komín by mohl popraskat. Hasiči používají k sražení a uhašení hořících sazí v komíně převážně suchý písek.

Vendula Horáková, tisková mluvčí

Odkazy do noveho okna

Křenov1

Křenov1 

Detailní náhled

kkomín22

kkomín22 

Detailní náhled

kkomín23

kkomín23 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem