HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Požár výrobní haly na Příbramsku likvidovalo sedmnáct jednotek, hasiči uchránili přilehlý zámek

V úterý 22. června ve 20.12 hodin byl na Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje nahlášen požár v hale na výrobu tvrzeného skla v obci Dlouhá Lhota na Příbramsku. 

Po příjezdu velitele zásahu k události bylo zjištěno, že jde o požár většího rozsahu, proto byl ihned vyhlášen druhý poplachový stupeň, který byl po dalších deseti minutách zvýšen na třetí. Do Dlouhé Lhoty tak postupně zamířilo sedmnáct hasičských jednotek.

Kromě profesionálních hasičů ze stanic Dobříš, Hořovice, Příbram a Sedlčany vyjely také dobrovolné jednotky obcí Dolní Hbity, Drásov, Hostomice, Milín, Nečín, Obory, Pičín, Příbram – Březové Hory, Rosovice, Stará Huť, Trhové Dušníky, Višňová a Votice. Na místě události zasahovalo velké množství cisteren a čtyři kusy výškové techniky.

Požár zasáhl poměrně členitý a rozsáhlý objekt (včetně administrativní části), který byl konstrukčně spojen s budovou zámku. Z tohoto důvodu rozdělil velitel zásah na čtyři úseky, kdy první chránil přilehlý zámek. Na druhém úseku hasiči ochlazovali velkou propanbutanovou nádrž umístěnou přímo v hale a na třetím chladili čerpací stanoviště nafty, kde bylo asi 300 litrů paliva. Čtvrtý úsek bylo čerpací stanoviště, které bylo zřízeno na rybníku v těsném sousedství pro zajištění plynulé dodávky vody k hašení.

Ze zámku, který slouží jako hotel, bylo převážně samovolně evakuováno 32 hostů a 6 zaměstnanců. Všichni byli přesunuti do provizorních bezpečně vzdálených míst v zámeckém areálu, kde jim nehrozilo žádné nebezpečí. Všichni byli v pořádku, takže posádka zdravotnické záchranné služby nemusela nikoho ošetřovat.

Na místo byli přivoláni technici rozvodných závodů, protože bylo potřeba vypnout elektrický proud v celém objektu výrobní firmy. Dostavila se také starostka obce Dlouhá Lhota, která vzhledem k déletrvajícímu zásahu zajistila pro hasiče jídlo a pití.

Přibližně po dvou hodinách od ohlášení události se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu a operačnímu středisku byla nahlášena lokalizace. Současně s tím byl poplachový stupeň snížen na druhou úroveň a velitel začal s první redukcí jednotek. Zároveň byl umožněn návrat hostů zpět do zámeckých prostorů.

Následovalo rozebírání zasažených konstrukcí a dohašování drobných ohnisek, která se objevila například pod propadlou střechou. Kolem půl druhé v noci byl stupeň požární poplachu snížen na základní úroveň a byly odeslány další jednotky. Na místě zůstali dobrovolní hasiči z Nečína, kteří zajistili do rána dohlídku.

Ve středu dopoledne se na místě sešli vyšetřovatelé HZS Středočeského kraje se svými kolegy z generálního ředitelství HZS ČR a s kriminální policií, aby i za využití dronu a automobilového žebříku společně pokračovali ve zjišťování příčiny vzniku požáru. Výsledky budou známé až po vyhodnocení všech získaných poznatků. Čtyři minuty po poledni byla ohlášena závěrečná likvidace.

Přímé škody byly předběžně vyčísleny na 20 milionů korun, uchráněné hodnoty na 10 milionů. Zároveň se hasičům podařilo uchránit obrovské hodnoty v podobě přilehlého zámku. Celý požár se obešel bez zranění. Po dobu zásahu držela pohotovost na své zbrojnici jednotka SDH obce Dobříš, která svoji činnost ukončila před třetí hodinou ranní.

por. Ing. Dagmar Zemanová
HZS Středočeského kraje

Odkazy do noveho okna

001-Požár ve firmě na výrobu tvrzeného skla

001-Požár ve firmě na výrobu tvrzeného s... 

Detailní náhled

002-Požár ve firmě na výrobu tvrzeného skla

002-Požár ve firmě na výrobu tvrzeného s... 

Detailní náhled

003-Využití výškové techniky

003-Využití výškové techniky 

Detailní náhled

004-Požár ve firmě na výrobu tvrzeného skla

004-Požár ve firmě na výrobu tvrzeného s... 

Detailní náhled

005-Zásah vodními proudy ze země

005-Zásah vodními proudy ze země 

Detailní náhled

006-Požár výrobní haly

006-Požár výrobní haly 

Detailní náhled

007-Vlivem požáru propadla na objektu střecha

007-Vlivem požáru propadla na objektu st... 

Detailní náhled

008-Mapa stanic a zbrojnic jednotek u zásahu

008-Mapa stanic a zbrojnic jednotek u zá... 

Detailní náhled

009-Rozebírání střešní konstrukce a vyhledávání skrytých ohnisek

009-Rozebírání střešní konstrukce a vyhl... 

Detailní náhled

010-Rozebírání střešní konstrukce a vyhledávání skrytých ohnisek

010-Rozebírání střešní konstrukce a vyhl... 

Detailní náhled

011-Pohled na požářiště z automobilového žebříku

011-Pohled na požářiště z automobilového... 

Detailní náhled

012-Pohled na požářiště z automobilového žebříku

012-Pohled na požářiště z automobilového... 

Detailní náhled

013-Pohled na požářiště z automobilového žebříku

013-Pohled na požářiště z automobilového... 

Detailní náhled

014-Pohled na požářiště z automobilového žebříku

014-Pohled na požářiště z automobilového... 

Detailní náhled

015-Pohled na požářiště z automobilového žebříku

015-Pohled na požářiště z automobilového... 

Detailní náhled

016-Pohled na požářiště z automobilového žebříku

016-Pohled na požářiště z automobilového... 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem