HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Požár v bytovém domě ve Vestci způsobil škodu za osm milionů

V neděli 8. března krátce před třetí hodinou odpolední přijalo operační středisko středočeských hasičů oznámení o požáru balkonu v bytovém domě ve Vestci v okrese Praha-západ. 

Volající, který požár oznamoval, uvedl, že hoří balkon ve druhém nadzemním podlaží. Operační důstojník na místo vyslal všechny jednotky z prvního poplachového stupně – HZS Jílové a Říčany a SDH Vestec u Prahy. Vzhledem k tomu, že se událost nacházela nedaleko metropole, byli povoláni také hasiči HZS hlavního města Prahy ze stanice HS-11 Modřany.

Už při cestě k zásahu byl z dálky vidět nad Vestcem stoupající velký černý dým, proto velitel zásahu rozhodl o vyhlášení druhého stupně a povolání dalších jednotek. K události tak vyrazili ještě profesionální hasiči ze stanice HS-4 Chodov a dobrovolné jednotky obcí Dolní Břežany, Dolní Jirčany, Osnice a Zlatníky a také z pražské Písnice.

Ihned po příjezdu nasadili hasiči ke zdolání ohně tři C proudy, jeden z výškové techniky. Za pomoci nastavovacího žebříku se v dýchací technice dostali na balkon, který byl požárem zcela zasažen. Obyvatelé domu opustili objekt ještě před příjezdem jednotek, nikdo tak nebyl zraněn. Hasiči museli v celé budově vypnout plyn, elektřinu i vodu, aby nedošlo k dalším škodám.

V půl čtvrté byl oheň pod kontrolu a velitel ohlásil lokalizaci. V bytovém domě však probíhaly další práce, neboť bylo nutné za pomoci termokamery vyhledat všechna skrytá ohniska, aby nedošlo k jejich opětovnému rozhoření. Současně s lokalizací začala redukce sil a prostředků a byl snížen poplachový stupeň.

K události byl povolán také starosta obce Vestec, protože bylo nezbytné zajistit pro obyvatele domu náhradní ubytování. Rovněž bylo nutné na místo povolat statika a také techniky na revizi energetických rozvodů. Po důkladné kontrole a odvětrání objektu se mohli vrátit obyvatelé do nezasažené části domu. Místní dobrovolná jednotka držela do 20.00 hodin dohlídku nad požářištěm. Po kontrole velitelem bylo rozhodnuto, že dojde k předání domu starostovi a také k nahlášení likvidace.

Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele HZS Středočeského kraje nesprávná manipulace se žhavým popelem. Škoda, kterou oheň napáchal, se vyšplhala na osm milionů korun. K zachování akceschopnosti byly stanice Říčany a Jílové po dobu zásahu zálohovány jednotkami sboru dobrovolných hasičů.

por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem