HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Požár trávy u železniční trati. Vyhlášen III. stupeň požárního poplachu.

(9.8.2015) Devatenáct jednotek hasičů likvidovalo odpolední požár mezi Starým Městem a Moravským Pískem.  

Požár trávy u železniční trati v obci Nedakonice u Uherského Hradiště byl na krajské operační středisko zlínských hasičů oznámen v 12:32 hodin. Travní porost měl podle oznamovatel hořet na více místech, a to od Starého Města směrem na Moravský Písek.
 
Po příjezdu prvních jednotek bylo zjištěno, že požár zasáhnul travní porosty a keře už před Starým Městem a jednotlivá ložiska hoření pokračují až k Moravskému Písku. Jednalo se o úsek asi 12 kilometrů. Do boje s plameny bylo postupně nasazeno dvacet cisternových vozidel devatenácti jednotek profesionálních , dobrovolných a podnikových hasičů.
 
V 13:27 hodin byl vyhlášen druhý a následně i třetí stupeň požárního poplachu.
 
Práci hasičům komplikovala horší přístupnost některých míst hoření a také panující tropické teploty, kterou s sebou přinášely riziko přehřátí organismu a dehydrataci. Likvidace požáru si také vyžádala zvýšenou spotřebu vody. Proto bylo v obci Nedakonice zřízeno čerpací stanoviště, kde byly doplňovány zasahující cisterny.
 
V 14:55 hodin byl požár zcela pod kontrolou hasičů. Jednotky dále prováděly kontrolu zasažených prostor, dohašování a ochlazování jednotlivých ložisek hoření a v některých místech i preventivní prořez stromů a keřů.
 
Díky nasazení hasičů nedošlo k rozšíření požárů na polní plochy nebo další majetek v okolí železniční trati. Příčinu vzniku požáru a výši způsobených škod zjišťují vyšetřovatelé hasičů. Vzhledem k okolnostem mohlo k zapálení trávy dojít při odletu jisker v důsledku technické závady na některé z projíždějících vlakových souprav.
 
Po dobu zásahu jednotek byl provoz na trati zastaven. Obnoven byl v 14:59 hodin, ale pouze sníženou rychlostí vlaků.
 
Zasahující jednotky:
 
HZS Zlínského kraje:
Uherské Hradiště, Otrokovice, Zlín
 
JSDHO:
Staré Město, Babice, Boršice, Polešovice, Nedakonice, Kostelany, Spytihněv, Kunovice, Buchlovice, Uherský Ostroh, Traplice, Jalubí, Kudlovice, Halenkovice, Velehrad
 
HZSP ŽDC Přerov
 
Autor: por. Bc. Libor Netopil
            tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

vytisknout  e-mailem