HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Požár střechy fary v Pusté Rybné

V Pusté Rybné likviduje devět jednotek hasičů požár střechy fary. Jedná se o částečně dřevěnou budovu. K likvidaci požáru hasiči používají výškovou techniku. Plameny zasáhly střechu i půdní prostory a mezistropí. Uvnitř objektu se v době požáru nikdo nenacházel. Na místo operační důstojník vyslal další techniku k likvidaci požáru, a to speciální hasicí automobil se zařízením Cobra k uhašení všech skrytých ohnisek v mezistropí. Postupně byla dohašována všechna skrytá ohniska. Požár se podařilo dostat pod kontrolu v 9.46 hodin, a ještě nebyl zcela zlikvidován. Na místě pracuje vyšetřovatelka hasičů a zjišťuje výši škody i přesnou příčinu vzniku požáru. Škoda se dle slov vyšetřovatelky může vyšplhat až na jeden milion korun. Příčinou vzniku požáru bude s největší pravděpodobností vznícení sazí v komíně.

V Pardubickém kraji od počátku letošní topné sezony již evidujeme 5 požárů od komínového tělesa. Dnešní požár je tedy tím šestým.

Přidáváme informace o kontrolách a čištění komínu:

Jak často kontrolovat a čistit komín?

Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva.  Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem.

Co mohu zkontrolovat sám?

Je kouřovod řádně upevněn?

Je komín celistvý, neprodyšný, bez spár a omítnutý?

Není spotřebič nebo kouřovod propálený?

Fungují uzávěry komínových dvířek?

Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od tepelného zdroje, příp. je použita tepelná a nehořlavá izolace?

Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle?

Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné?

Co dělat, když začne v komíně hořet?

Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Odkazy do noveho okna

požár střechy

požár střechy 

Detailní náhled

požár střechy1

požár střechy1 

Detailní náhled

Požár střechy2

Požár střechy2 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem