HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pomoc hasičů u čtyř desítek událostí po silné bouřce v Olomouckém kraji

Vydané výstrahy ČHMÚ v průběhu dne na silné bouřky, vydatný déšť a také silný vítr se po třiadvacáté hodině naplnily. Profesionální i dobrovolné jednotky zasahují u tří desítek událostí. Převažující většinou těchto pomocí jsou likvidace spadených stromů, větších větví a drátu elektrických vedení na komunikacích. 

Mezi první události patří ohlášený pád střechy jednoho z rodinných domků v Prostějově, místní části Krasice. Po provedeném průzkumu hasiči zjistili, že došlo k uvolnění a pádu části plachty a několika desek u právě probíhající rekonstrukce, střechy bytového komplexu v ulici Krasická. Naštěstí po pádu nedošlo k žádnému zranění a zásah naší jednotky nebyl vyžadován. Na místo se dostavili zástupci firmy, která provádí rekonstrukci a zajistí si opravu a odstranění po vlastní linii.
 
V následující hodině a to na přelomu neděle a pondělí až do současnosti zasahují hasiči u více jak čtyřech desítek technických událostí. Odstraňují spadené stromy na komunikacích či čerpají vodu po vydatném dešti. Na Prostějovsku hasiči odstranili několik spadených stromů a do současné chvíle likvidují celkem šest událostí. V Němčicích na Hané místní jednotka pomáhá v pročištění kanalizace, ta nezvládá nápor vody a dochází i vtékání vody do domů. Hasiči zde pomocí kalového čerpadla provádí postupné odčerpání.
 
Nejvíce události řeší aktuálně profesionální i dobrovolné jednotky na Olomoucku. V tuto chvíli lze hovořit již o třech desítkách událostí, opět v převaze řeší popadané stromy. Vlivem silného větru došlo v obci Skrbeň převrácení návěsu do kolejiště, na místo míří jednotka drážních hasičů ( HZS SŽDC ) z Přerova. V Náměšti na Hané spadl strom na střechu chaty, dle informací z místa události nedošlo po pádu k žádnému zranění. Popadané stromy se nevyhnuly i rychlostní komunikaci. V úseku 253 km nedaleko Unčovic zasahuje strom do komunikace. Na Olomoucku spadený strom v kolejišti také zastavil projíždějící vlak a to nedaleko obce Medlov.  V nasazení tak jsou v tuto chvíli všechny profesionální stanice, včetně nemalé pomoci dobrovolných hasičů z různých míst v Olomouckém okrese.
 
Bouřka se postupně přesouvá na Šumpersko, dle současných přijatých událostí zasahují hasiči již u desáté události. Opět jsou v převaze popadané stromy. Ve dvou případech a to v Mohelnici hasiči řešili ucpané kanalizace a čerpaní vody ze zatopené haly v průmyslovém komplexu u nádraží.
 
I Přerovsku se nevyhnula pomoc hasičů, přímo ve městě Přerov hasiči odstraňovali několik popadaných stromů. Zde je ale situace dle požadavků na pomoc po vydatné bouře nejklidnější.
 
Situaci v celém Olomouckém kraji stále sledujeme, v případě nových závažnějších událostí, ( přehled všech výjezdů, pády a odstraňování stromů v příloze v pdf), budeme tuto tiskovou zprávu aktualizovat.
 
 

 

Zdeněk Hošák
Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje
email: zdenek.hosak@hzsol.cz
tel : +420 950 770 039 ( linka tiskový mluvčí )
tel : +420 950 770 246 ( kancelář )
mobil: +420 721 810 541
web : www.hzsol.cz

 

vytisknout  e-mailem