HZS Plzeňského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

POČET POŽÁRŮ ELEKTRICKÝCH PŘIBLIŽOVADEL ROSTE

V úterý 25.4. po půl šesté odpoledne jsme ve Schwarzově ulici v Plzni hasili elektrokolo. K požáru došlo za jízdy. Chlapci, který na kole jel, se podařilo zastavit a bezpečně se od něho vzdálit. Kolem jedoucí motorista, který viděl, co se děje, přispěchal s hasicím přístrojem a provedl prvotní zásah. Jednotlivé články napájecího bloku se při požáru rozletovaly až do vzdálenosti několika metrů od kola. Hasiči poté hořící bateriový blok uhasili a zkontrolovali termokamerou. Příčinou byla technická závada.
‼️POKUD UVAŽUJETE O KOUPI ELEKTROKOLA NEBO ELEKTROKOLOBĚŽKY, VOLTE ZNAČKOVÉ PRODUKTY S PŘÍSLUŠNOU CERTIFIKACÍ. ‼️
Laciné varianty, či dokonce domácí výroba s sebou nesou vysoké riziko technických poruch, které mohou skončit požárem.

PÁR UŽITEČNÝCH RAD, KTERÉ BY SE VÁM MOHLY HODIT

Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu požáru elektrokoloběžek, apelují hasiči na provozovatele, aby předcházeli vzniku požáru těchto zařízení, především pak aby:

  • neprovozovali zařízení se zjevně mechanicky poškozeným akumulátorem
  • vyřadili zařízení, jehož akumulátor vykazuje známky vnitřního poškození jako např. nafouknutí akumulátoru, vývin kouře či zápachu při nabíjení akumulátoru, únik kapaliny z akumulátoru
  • nevstavovali zařízení dlouhodobému působení nepříznivým vnějším vlivům jako jsou zvýšené teploty (cca nad 50 °C), extrémně nízké teploty, korozivní a vlhké prostředí
  • nabíjeli akumulátor v souladu s návodem výrobce a využívat vždy jen oficiálních a předepsaných nabíječů
  • zajistili pravidelnou údržbu a servis zařízení
  • neprováděli neodborné úpravy a opravy zařízení

Jak se chovat při požáru takového zařízení, čím je možné hasit?

Při požáru, pokud je to možno odstranit hořlavý materiál z okolí koloběžky, respektive v počáteční fázi rozvoje požáru (např. vývin kouře) přesunout koloběžku na volné venkovní prostranství. Pokud je koloběžka nabíjena a dojde k rozvoji nestandardní situace – okamžitě odpojit koloběžku od zdroje napájení a postupovat dle pokynů výše.

Hašení lze provádět vodou či libovolným hasicím přístrojem. Samotné hašení může být komplikované, neboť požár je živen chemickou reakcí probíhající uvnitř akumulátoru. Tento efekt má za následek velkou spotřebu hasební látky a lze konstatovat, že i po zdánlivém uhašení plamenného hoření je akumulátor ještě dlouho zdrojem rizik v podobě vývinu toxických zplodin hoření s rizikem opětovného rozvoje plamenného hoření. Proto doporučujeme vyhýbat se jakémukoli kontaktu s kouřem a raději zavolat hasiče. 

požár elektrokola Schwarzova (1).jpgpožár elektrokola Schwarzova (3).jpgpožár elektrokola Schwarzova (2).jpg

kpt. Mgr. Petr Poncar
Tiskový mluvčí HZS PLK

por. Bc. Kamila Langerová
Tisková mluvčí HZS MSK

vytisknout  e-mailem