HZS Jihomoravského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Počasí zaměstnalo hasiče napříč krajem

Pondělí, 1. července 2024 – EDIT 1.7. 14.00 - Náročnou noc zažili jihomoravští profesionální a dobrovolní hasiči. V souvislosti s bouřkami a vydatným deštěm evidujeme od nedělního odpoledne do pondělního rána na 170 událostí a další ještě přibývají. 

EDIT 1. 7. 2024, 14.00 hod.

V dopoledních hodinách pokračovalo odstraňování následků v postižených obcích na Vyškovsku. V Milonicích pracovalo na 50 profesionálních a dobrovolných hasičů. Soustředili se jednak na očištění komunikací od naplavenin a také na odčerpávání zatopených prostor v domech a zahradách.

Z 8 obyvatel, kteří byli v noci evakuováni se jich 5 nemohlo vrátit do svých domovů. Pro tři se našlo ubytování u příbuzných a pro zbývající dva obyvatele našla obec náhradní ubytování.  

V péči našeho psychologického interventa skončily celkem 4 osoby. Poskytli jsme také první pomoc při poranění nohy u jedné ženy.  

Kolem 13. hodiny se již většina činností blížila ke konci.

Celkem v kraji evidujeme za posledních 24 hodin téměř 180 zásahů v souvislosti s počasím.

1.7.2024, 7.06 hod.:

Nejčastěji vyjížděli hasiči k popadaným stromům. Hodně práce bylo ale také s čerpáním vody a odstraňováním různých nebezpečných stavů. Nejvíc zasažený byl okres Vyškov, Brno-venkov a Blansko.

V Dolních Loučkách museli hasiči provizorně zajistit poškozenou střechu tělocvičny. Na Vyškovsku si počasí vyžádalo největší nasazení jednotek. Vyhlásili jsme 3. stupeň poplachu a koncentrovali se na pomoc především v obcích Milonice a Nesovice, kde se potok vylil ze břehů do obce. V Milonicích zasahovalo 18 jednotek.

Hasiči zajišťovali pytli s pískem vstupy a vjezdy do domů, čerpali vodu a usměrňovali tok potoka. Osm lidí pomohli evakuovat. Zajistili jsme jim ve spolupráci s vedením obce Milonice náhradní ubytování a pomocí jednotek předurčených k ochraně obyvatelstva také stravu. Ráno se jejich domy budou kontrolovat a určí se další postup.

stats2.JPG

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

vytisknout  e-mailem