HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Po náročném víkendu dnes hlavně odstraňujeme rampouchy ze střech

Víkend byl díky přívalu sněhu pro hasiče velmi náročný. Od 1. prosince do 4. prosince do 12. hodiny jsme zasahovali celkem u 191 události. Z toho jsme likvidovali následky 46 dopravních nehod a v 31 případech jsme odstraňovali popadané stromy.

První prosincový týden bude, dle slov meteorologů, opět ve znamení zimního počasí. Teploty půjdou nahoru jen pozvolna a čekat lze také sněhové přeháňky, mrznoucí déšť či mrznoucí mlhy. Tedy hlavně na silnicích buďte opatrní.

Čtvrté prosincové dopoledne se neslo hlavně ve znamení odstraňování rampouchů ze střech. Hasiči s automobilovými žebříky mířili do Svitav, Králík i Chrudimi.

Sněhové převisy a rampouchy mohou ohrozit občany. Profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví, popř. majetek občanů. Hasiči také mohou pomoci v místech s větším pohybem osob (např. centra měst), na školách nebo zdravotnických zařízeních.

Hasiči v této souvislosti všechny občany a majitele objektů upozorňují, že za bezpečný provoz staveb, tedy i za bezpečný stav a údržbu střech, zodpovídají výhradně majitelé těchto objektů. Ti mají zákonnou povinnost starat se o svůj majetek tak, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob. Měli by tedy i průběžně odstraňovat sníh a led ze střech, aby nebyla střešní konstrukce nadměrně zatížena a nebyli ohroženi kolemjdoucí lidé nebo majetek.

Občané by měli při odstraňování sněhu ze střech postupovat maximálně opatrně, aby nespadli nebo se neprobořili. Dobré je i zvolit vhodnou taktiku – sníh odstraňovat rovnoměrně, nenahrnovat ho na jedno místo, ze sedlových střech odstraňovat sníh symetricky z obou střešních ploch – nejlépe současně! Je potřeba také dávat pozor při shazování sněhu ze střech do okolí, aby zbytečně nedošlo ke zranění chodců či přihlížejících nebo škodám na majetku.

Při oteplení se odtávající sníh může na rovné střeše posunovat a může dojít k destrukci střechy, ztěžklý sníh a tající části ledového příkrovu na střeše se mohou také odlamovat a ohrozit okolí budovy. Proto je důležité nejen odstraňovat sníh ze střech, ale i likvidovat nebezpečné sněhové převisy a rampouchy, které mohou svým pádem ohrozit kolemjdoucí osoby nebo majetek – pokud to nejde, pak rizikový prostor alespoň viditelně označit nebo ohradit. Pokud se ocitnete v nouzi, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Odkazy do noveho okna

rampouchy SY

rampouchy SY 

Detailní náhled

rampouchy SY1

rampouchy SY1 

Detailní náhled

rampouchy SY2

rampouchy SY2 

Detailní náhled

rampouchy1 Králíky

rampouchy1 Králíky 

Detailní náhled

rampouchy 2 Králíky

rampouchy 2 Králíky 

Detailní náhled

rampouchy 3 Králíky

rampouchy 3 Králíky 

Detailní náhled

rampouchy

rampouchy 

Detailní náhled

rampouchy2

rampouchy2 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem