HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Plameny zasáhly podkroví a střechu rodinného domu v Náchodě

Aktualizace 18. 1. 2023

Místo po požáru rodinného domu v Náchodě (Běloves, ul. Polská) ohledávali vyšetřovatelé HZS Královéhradeckého kraje a experti z oblasti elektro z Institutu ochrany obyvatelstva (HZS ČR), kteří zjistili, že příčinou vzniku události byla technická závada na elektroinstalaci. Bylo vyloučeno, že by požár vznikl vlivem nedbalostního nebo úmyslného jednání. Plameny zasáhly podkroví a střechu rodinného domu v neděli 15. ledna 2023. Napáchaly škodu ve výši 2 milionů korun, uchráněné hodnoty představují 5 milionů korun. Na likvidaci požáru bylo nasazeno celkem sedm jednotek hasičů.

________________________________________________________________________________________________________________

Náchod – požár – 15. 1. 12:14

K ohlášenému požáru v podkroví rodinného domu v náchodské části Běloves v ulici Polská bylo vysláno celkem sedm jednotek hasičů, byl přitom vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Když se dostaly první jednotky na místo, střecha domu už byla z větší části v plamenech. Na hašení byly nasazeny čtyři vodní proudy. Jednotky se soustředily na zamezení šíření požáru v podkroví a mezistropí, proti nim však stál silnější vítr, který hoření podporoval. Zároveň hasiči ochraňovali okolní střechy s fotovoltaikou, ty se podařilo před požárem ubránit. Dům nechal velitel zásahu odpojit od elektrické energie a vyžádal si na místě také součinnost energetiků. Lokalizace požáru byla ohlášena kolem 13:30, hasiči pak ještě v průběhu odpoledne pracovali na rozebírání střešní konstrukce, aby mohli rozkrýt a dohasit i případná skrytá ohniska v mezistropí. K dostání se i na hůře dostupná místa využili automobilový žebřík a další nastavovací žebříky, dodávku tlakových lahví se vzduchem pro zasahující hasiče zabezpečil technický automobil chemický ze stanice Náchod. Po 15. hodině byly síly a prostředky na místě redukovány, na dohlídku zůstala na požářišti do večera dobrovolná jednotka hasičů z Náchoda.

Při události jsou evidována tři zranění – jedna civilní osoba se pokoušela před příjezdem jednotek provádět prvotní hasební zásah a přitom se nadýchala zplodin hoření. Byla v péči posádky ZZS, která ji dále transportovala do nemocnice. Lehce byli zraněni také dva zasahující hasiči, nebylo nutné jejich ošetření v nemocnici a mohli dále pokračovat v zásahu.

Na místě byli také vyšetřovatelé HZS, kteří budou v ohledání požářiště pokračovat v pondělí i za účasti expertů z oblasti elektro z Institutu ochrany obyvatelstva. Příčina nebyla zatím stanovena a je předmětem dalšího vyšetřování. Škoda je předběžně odhadnuta asi na 2 miliony korun, uchráněné hodnoty představují asi 4 miliony korun.

Na místě události zasahovali profesionální hasiči z Náchoda a Jaroměře a JSDH Náchod, Hronov, Nové Město nad Metují, Dolní Radechová a Velké Poříčí. Jednotky z Červeného Kostelce a Police nad Metují držely zálohu pro případ jiné mimořádné události.

FOTOGALERIE

Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO a VIDEO: Michal Fanta / HZS Královéhradeckého kraje

vytisknout  e-mailem