HZS hlavního města Prahy  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pilotní projekt  „Zdravá lahev s hasiči“ má skvělé výsledky

25. února 2019 (Ivana Svitáková) - V září 2018 pražští hasiči navštívili více jak sto prvňáčků v základní škole Bohumila Hrabala, Zenklova 52, Praha 8,  kterým společně s tehdejším starostou Městské části Praha 8 panem Romanem Petrusem a ředitelkou školy paní Mgr. Irenou Trojanovou, Ph.D.,  předali „Zdravé lahve“ opatřené třemi poučnými obrázky s hasičskou tematikou. 

Na lahvičkách jsou vyobrazeny hlásiče kouře v domácnosti, volání na tísňovou linku hasičů a evakuace. Děti si denním používáním lahvičky neustále připomínají situace, které jsou na nich vyobrazeny a tím dochází k jejich podvědomému zapamatování.
Hasiči slíbili, že se za dětmi v únoru 2019 vrátí a o tom, co se naučily z oblasti požární ochrany, si popovídají. 

V únoru 2019 navštívily dvě příslušnice odboru prevence HZS hl. m. Prahy všechny prvňáčky na výše zmíněné škole a připravily si pro každou z pěti tříd prvňáčků program na celou školní hodinu. 
„Děti popisovaly obrázky, které mají na lahvičkách nakresleny.  Nejen, že dokázaly přesně obrázky a situace popsat, ale také pochopily jejich podstatu důležitou pro bezpečnost celé rodiny“,  řekla kpt. Ing. Ivana Sitařová, autorka projektu Zdravá lahev s hasiči. 

Program pro děti dále obsahoval promítnutí tří krátkých animovaných spotů, které se týkaly požáru v domácnosti, volání na tísňovou linku a hašení požáru elektrického spotřebiče. Děti si také poslechly tóny sirén, tedy zkoušky sirén a varování obyvatelstva. Potěžkaly si přenosný hasicí přístroj a naučily se základní kroky k jeho použití. 

fota Zdravá lahev únor 2019, foto Ivana Svitáková
„Děti, prokázaly, že znalosti z oblasti požární ochrany mají skutečně na vysoké úrovni. Děti se nespletly ani v tom, jak hasit vzplanutí oleje na pánvi, což někdy dělá potíže i dospělé populaci. Prvňáčci se seznámili s tím, co vše si sbalit do evakuačního zavazadla a sami byli svědky pokusu, jak „udusit“ plamen svíčky a v neposlední řadě dokázali přesně popsat, jak se zachovat, když hoří v bytě nebo domě. Prvňáčci by dokázali zavolat na tísňovou linku hasičů a  přesně popsat, co se stalo“,
dodala kpt. Ing. Ivana Sitařová.


fota Zdravá lahev únor 2019, foto Ivana Svitáková
V závěru hodiny příslušnice prevence dětem daly k doplnění poučnou omalovánku, která korespondovala s obrázky na lahvičkách. Tím si celou problematiku znovu připomněly a dokázaly, že situace týkající se bezpečnosti nejen vnímají, ale dokážou je i prezentovat a dle jejich slov, povídat si o požární ochraně i s rodiči a sourozenci. 
Cílem projektu bylo dětem představit situace, u kterých je důležité rychlé řešení, protože mnohdy jde skutečně o život. Prvňáčci ze Základní školy Bohumila Hrabala z Prahy 8 si ví rady a umí si poradit v mnoha situacích, které mohou nastat nejen u nich doma.  

 

Text a foto: kpt. Ing. Ivana Svitáková
HZS hl. m. Prahy, odbor prevence


Kontakt pro média: tiskový mluvčí HZS hl. m. Prahy, mjr. Bc. Martin Kavka, tel. : 778547808


Na realizaci pilotního projektu „Zdravá lahev s hasiči“  HZS hl. m. Prahy se podíleli a projekt podpořili:

Městská část pro Prahu 8

Firma  R&B Mědílek s.r.o., Originální reklamní lahev a Zdravá lahev® ze Žacléře

Základní škola Bohumila Hrabala, Zenklova 52, Praha 8

Projekt „Zdravá lahev s hasiči“:

https://www.hzscr.cz/clanek/zdrava-lahev-s-hasici-vsechny-deti-nauci-co-a-jak.aspx

vytisknout  e-mailem