HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Panelák 2016 - cvičení složek IZS v Přerově

Ve čtvrtek 26. května 2016 v Přerově na Trávníku cvičili od 9:00 hodin složky IZS. Hořel tam totiž panelový dům. 

Operační středisko HZS Olomouckého kraje přijalo po deváté hodině ranní hlášení o šlehajících plamenech a silném dýmu z několika oken panelového domu v Přerově, ulice Trávník. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Přerova a Olomouce a dobrovolní hasiči z Přerova, Oseku nad Bečvou, Radslavic a Horních Moštěnic.

Hasiči po příjezdu zjistili, že požár vznikl na několika místech panelového domu. V důsledku silného zakouření v prostoru schodiště a z důvodu vzniklé paniky a neřízené evakuace před příjezdem složek IZS na místo události, se někteří obyvatelé nadýchali nebezpečných zplodin hoření, popálili se na různých částech těla a utrpěli další zranění. Velitel zásahu rozhodl o zřízení štábu velitele zásahu a o vytvoření stanoviště přednemocniční zdravotnické pomoci v blízkosti zasaženého objektu. V průběhu cvičení hasiči evakuovali osoby po schodišti a přes střechu sousedního domu a také museli zlikvidovat fiktivní ohniska požáru.

Cílem cvičení bylo zdokonalit společné postupy složek IZS při řešení požáru výškové budovy s výskytem většího množství zraněných osob. Jednotlivé složky prověřovaly vzájemnou koordinaci prostředků a sil při takto složitém zásahu s velkým počtem zraněných, procvičovaly evakuaci osob z výškové budovy, organizaci zásahu, zřízení štábu velitele zásahu a další.

Cvičení se kromě hasičů, kterých bylo celkem 44, zúčastnila i Policie ČR, Městská policie Přerov a zdravotnická záchranná služba.

Na podrobné vyhodnocení cvičení je zatím brzy, nicméně vedoucí cvičení plk. Ing. Miroslav Čoček po ukončení akce řekl: "Cvičení proběhlo v souladu s plánem, podle předběžných závěrů hodnotitelů se hasiči nedopustili žádných zásadních nedostatků. Akce splnila svůj účel a získané poznatky určitě nezapadnou, ale budou zapracovány do dokumentací všech cvičících složek."

Fotogalerii ze cvičení najdete >> zde <<

Autor:

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039 (linka tiskový mluvčí)
tel: 950 770 207
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci(zavinac)hzsol.cz

vytisknout  e-mailem