HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Lezci

     Na HZS územního odboru byla v červnu roku 1997 založena lezecká skupina v počtu 15 příslušníků. První lezecké krůčky proběhly pod vedením zkušeného horolezce a instruktora Alpinu pana Ferdinanda Doležala. Po tomto cvičení byli vyškoleni na instruktora lezecké techniky Pavel Zámečník a Jiří Katzer. Každým rokem lezecká skupina pracovala na skalním terénu, stožárech, komínech a senážních věžích, kde prováděla nácvik záchranných prací jak spuštěním, tak vytahováním postižených. Jediným, ale zásadním problémem této skupiny bylo a je její materiální vystrojení. Finanční zatížení pro lezeckou skupinu bylo značné, a proto se v roce 2001 provedlo přehodnocení a následné jmenování nové lezecké skupiny. Tato byla ustavena dne 29.8.2001 na centrální stanici v Ústí n. Orlicí v počtu 11 příslušníků.

     Skupina již bez potíží provádí i ty nejnáročnější záchranné práce ve výškách či nad volnou hloubkou. Pravidelně se účastní krajských cvičení lezeckých skupin, kde se nacvičuje součinnost lezeckých skupin jednotlivých územních odborů.

     Za dobu působení lezecké skupiny bylo provedeno mnoho zásahů pomocí lezecké techniky. Převažují zásahy na otevírání bytů, dále například čištění hráze Pastvinské přehrady, vyprošťování paraglidistů ze stromů, řezání stromů, čištění skal od polomů, likvidace ledů na budovách v zimním období, instalace zábran proti holubům na střechách domů, vytahování utonulých osob z řek a v neposlední řadě i záchrana osob při povodních a uvolňování koryt řek po povodních.

     Vzhledem k tomu, že práce ve výškách a nad volnou hloubkou je činnost velice náročná na psychické, fyzické a zejména odborné předpoklady, je třeba, aby každý člen lezecké skupiny měl svoji výbavu a s touto neustále pracoval. Jen tak mohou být uvedené zásahy profesionálnější a hlavně bezpečnější pro všechny zúčastněné.

 

vytisknout  e-mailem