HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Opět připomínáme – než zavoláte hasiče, raději pár desítek minut vyčkejte až roj včel odletí

Jen za tento týden Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje přijalo desítky telefonátů s žádostí o odstranění rojů včel.

Je pravdou, že hasiči odstraňují nebezpečný hmyz, a to v případech, když se poblíž nachází osoba alergická na bodnutí hmyzu, a poté v případech, že se roj nachází na veřejných prostranstvích, u škol, školek i nemocnic apod.

Pokud máte roj včel na zahradě, tak k místu několik hodin nechoďte, včely po nějakém čase odletí. „Roj nikdy nelétá daleko od úlu a vždy sedá na první možný stromek, tak je určitě lepší než volat hasiče, kontaktovat prvně včelaře, kterého máte v okolí. Ten roj ze stromu sundá,“ říká nstržm. Roman Harapát, který je nejen včelařem, ale i profesionálním hasičem na stanici Žamberk, územního odboru Ústí nad Orlicí.

V případě, že objevíte někde chomáč včel, chovejte se k nim ohleduplně. Včelí roj dosedá většinou na větve stromů, či jiné objekty a včely čekají, až jejich ´pátračky´ najdou vhodnou dutinu pro jejich další bydlení. Nejsou agresivní, nemají čas vás napadat – jen v případě hrubého ohrožení brání včelí matku.

„Když se roj vyrojí, vylétne ´stará´ matka, kterou mívají někteří včelaři označenou barvou a číslem- tzv. Opalitovou značkou (viz níže foto), tak hned včelař, který je kontaktován, může zjistit, jestli je roj jeho. My hasiči musíme roje neznámého původu ze zákona likvidovat,“ doplňuje Roman Harapát.

Pokud přijedou hasiči, tak je to ve většině případů ortel smrti nad jedněmi z nejpracovitějších tvorů na světě. Nechme přírodu přírodou, včel je málo a bez nich by nebyl život na zemi...

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Odkazy do noveho okna

roj včel na stromě - květen 2021-včelař

roj včel na stromě - květen 2021-včelař 

Detailní náhled

roj včel na stromě - květen 2021

roj včel na stromě - květen 2021 

Detailní náhled

roj včel na stromě - květen 2021a

roj včel na stromě - květen 2021a 

Detailní náhled

označení včelí matky - obrázek zdroj internet

označení včelí matky - obrázek zdroj int... 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem