HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Odstraňování následků bouřek a evakuace táborů

15. 7. 09:30 hod.

Počet zásahů souvisejících s bouřkou se od včerejšího večera vyšplhal na asi 150 událostí. Od rána jsou jednotky opět v terénu, především likvidujeme padlé stromy.

15. 7. 02:00 hod.

Jen mezi středeční devátou hodinou večerní a čtvrteční druhou hodinou ranní přijalo naše operační středisko hlášení asi o 120 událostech, které způsobila večerní bouřka. Nejpostiženějšími oblastmi byly Jičínsko a Trutnovsko, za nimi pak Královéhradecko. Nejčastěji nám lidé hlásili pády stromů na komunikace, v několik případech došlo také k pádu na střechy objektů nebo osobní vozidla. Dále jsme přijímali oznámení o poškozeném vedení elektrické energie, poničených střechách, často také docházelo k zatopení prostor v domech, jednotky pak vyjížděly na pomoc s čerpáním vody. V terénu byly celý večer profesionální i dobrovolné jednotky hasičů.

Statistika událostí – v souvislosti s bouřkou od 14. 7. 21:00 do 15. 7. 02:00 evidujeme celkem 120 událostí:

ÚO Hradec Králové - 27
ÚO Jičín - 44
ÚO Náchod - 7
ÚO Rychnov nad Kněžnou - 2
ÚO Trutnov - 40

Evakuace táborů

V okolí obce Nemojov na Královédvorsku zasáhla bouřka dva dětské tábory. I zde docházelo k pádům polámaných stromů, táborníci měli poškozené stany, navíc zcela promokli. Děti z jednoho tábora se dostaly spolu s vedoucími do bezpečí blízké hospody, v případě druhého tábora byla situace složitější. Přístupové cesty byly zapadané množstvím polámaných stromů, kterými si museli hasiči postupně cestu doslova prořezat. Pomocí hasičských autobusů pak byli skauti z obou táborů převezeni do skautského centra v Hostinném. Celkem jsme odvezli 51 dětí a 13 dospělých. Tři lehce zraněné děti si převzala do péče zdravotnická záchranná služba. Na místě této mimořádné události zasahovalo celkem šest jednotek požární ochrany – profesionální ze Dvora Králové nad Labem, Jaroměře a Hradce Králové a dobrovolné z Bílé Třemešné, Hostinného a Verdeka. Poděkování patří také kolegům od Policie ČR, kteří pomáhali hasičům se zajištěním a průzkumem zasažených táborů.

Ve večerních hodinách byl uzavřen silniční úsek mezi obcemi Nemojov a Verdek, a to kvůli množství polámaných stromů a spadaným drátům elektrického vedení. Aktuální informace o případných uzavírkách jsou dostupné na webu: https://dopravniinfo.cz/.

Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS KHK

vytisknout  e-mailem