Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Noční bouřka opět zaměstnala hasiče

7. 8. 2013 (Nicole Zaorlaová) - Dnešní noční bouřka sice neměla takovou intenzitu jako ta, která zasáhla naše území z neděle na pondělí, přesto zaměstnala na celou noc hasiče zvláště na západě a severu naší republiky.  

Řezání stromuŘezání stromu
V celé České republice hasiči v noci vyjížděli k 470 technickým zásahům
. Velká většina jich a byla v kraji Plzeňském (88), Středočeském (160), Praze (40) a Ústeckém (55). Jak bouřka postupovala republikou, tak postupně slábla a například na Vysočině, kde byla nedělní bouřka nejintenzivnější, zasahovali už jen u 15 událostí. Likvidovali zde ale například požár v Polné na Jihlavsku, kde před čtvrtou hodinou ráno spadly dráty elektrického vedení a zapálily trávu.
 
Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Některé komunikace zůstaly po pádu stromů zcela neprůjezdné. Stromy padaly i na budovy, osobní auta nebo železnici.
 
Na některých místech (např. na Berounsku a Kladensku) se také potýkali s přívaly deště a odčerpávali vodu ze sklepů a suterénních prostor.
 
Během noci také evakuovali dva dětské tábory, jeden na Karlovarsku (fotografie), tady hasiči pomáhali s evakuací 39 osob (29 dětí a 10 dospělých), ubytování bylo zajištěno v budově školy. Druhý u Rokycan, kde bylo evakuováno 90 osob (70 dětí a 20 dospělých). Ubytování pro ně bylo zajištěno v objektu Záchranného útvaru HZS ČR ve Zbirohu.
 
Do Středočeského kraje dorazila bouřka kolem 21.30 hodiny. Nejvíce problémů hasičům způsobila na Rakovnicku (30 výjezdů), Berounsku a Příbramsku (po 18), P-Z (16), KL (14).
 
Silný vítr porážel stromy, prudký déšť zaplavoval sklepy, garáže, tvořil laguny. Naštěstí nikdo nebyl zraněn.
 
V Týnci nad Sázavou například příval vody nestačil pobrat rybník a voda přetékala přes hráz. Naštěstí ji stačila pobrat kanalizace. Přesto situaci monitorovali místní dobrovolní hasiči.
 
Na celém Rakovnicku padaly desítky stromů – hasiči zasahovali například v areálu nemocnice, kde zůstaly díky padlým stromům na chvíli uvězněny sanity.
 
Hasiči museli odstraňovat stromy padlé na zaparkovaná auta v Rakovníku, stromy padaly na ploty, opíraly se o domy, blokovaly komunikace autobusové přepravě.
 
Stochovští hasiči v Lužné u Rakovníka odstraňovali padlé stromy na železniční trati. Na místo se ale nedostali jinak, než že je tam železničáři dovezli vlakem.
 
Situaci v Sedlčanské kotlině monitorovali policisté i hasiči – na příjezdové cestě se v jeden okamžik valilo 30 cm vody, naštěstí nikoho nemuseli evakuovat.
 
Následky noční bouřky budou hasiči likvidovat i během dnešního dne.
 
 
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
 
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

 

vytisknout  e-mailem