HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Noc s Andersenem u hasičů v Šumperku

Již tradiční akce „Noc s Andersenem“ je akcí knihoven na podporu dětského čtenářství, při níž děti nocují v knihovnách a už nejen v nich. Akce se pravidelně koná u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře, Hanse Christiana Andersena (2. dubna 1805). A právě 2. duben je od roku 1967 vyhlášen i Mezinárodním dnem dětské knihy. 

První akce „Noc s Andersenem“ proběhla na přelomu 31. března a 1. dubna 2000 v dětském oddělení Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Účastnilo se jí tehdy 25 dětí. Od té doby se tato akce poněkud rozrostla. O čemž svědčí statistika loňského roku. V noci z 1. na 2. dubna 2016 se nocovalo v 1.633 registrovaných místech. Dohromady tu noc „spalo“ na těchto „registrovaných“ místech 95 824 dětí a dospělých.

V České republice to bylo neuvěřitelných 639 knihoven, 582 základních, mateřských i středních škol, dále další místa ve školních družinách, v zájmových volnočasových domovech dětí, dětských domovech, ústavech, u hasičů, u salesiánů, pionýrů, skautů, v divadlech, v zoo, na tvrzích, v nemocnicích, v knihkupectvích…  Té noci se četlo s tatínky, s babičkami, s dědečky, s lidmi různých profesí. Četlo se s lidmi na dálku, prostřednictvím on-line přenosů…

„Noc s Andersenem“ přeskočila hranice naší vlasti. Dostala už i do Austrálie, Slovinska, Chorvatska, Polska, Srbsko, Bulharsko, na Slovensko, na Ukrajinu. Pořádají ji „České školy bez hranic“ na celém světě. Čte se v Českém kroužku v Kodani a také na velvyslanectví Dánského království. Nocuje se také v izraelském Tel-Avivu i saúdsko-arabském Rijádu. Mezi registrovanými nechybí ani Keňa, Nový Zéland, USA a Kanada. Ale především, a to hlavně, si užijí pohádkové nocování děti ve stovkách knihoven a jiných míst v naší vlasti. Vždyť z knihovny tato akce vzešla.

V Šumperku se letos nocovalo již po šestnácté. Žáci z vybraných škol, společně s malými čtenáři z Městské knihovny v Šumperku, nespali v knihovně. Díky vstřícné nabídce profesionálních hasičů Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, územního odboru Šumperk, prožili svoji „Noc s Andersenem“ v nové budově Stanice Šumperk.

Celá akce začala v podvečer, kdy se přibližně 40 dětí z 2. až 4. tříd základních škol ubytovalo“ v připravených vhodných prostorech. Po krátkém seznámení se životem hasičů byly dětem exkluzivně představeny také prostory stanice, kam se běžně ostatní návštěvníci neprovází. Večerní atmosféra po západu slunce celou prohlídku udělala více netradiční, zejména venkovních prostorů. Večerní společné focení u centrálního hydrantu pro doplňování hasičských cisteren bylo netradiční a veselé. Dlouhá a důkladná prohlídka zásahových vozidel za doprovodu a komentáře službu konajících hasičů ukončila seznámení se zajímavým místem noclehu. Večer následoval čtením pohádek, jak jinak, než hasičských. Hasiči přečetli dětem vybrané pohádky, které napsali jejich kolegové – profesionální hasiči. Čtení pohádek bylo doplněno připravenými velkoplošnými obrázky k pohádkám, které ideálně dokázaly udržet potřebnou pozornost posluchačů.

Po čtení pohádek následovaly krátké znalostní a dovednostní hry ve znamení známé akčních skupiny hrdinů „Čtyřlístek“, s převahou záchranářské a hasičské tématiky. Každý z účastníků byl drobnými předměty od hasičů odměněn. Dlouho po půlnoci byly plány ukončením noci čtením hasičské pohádky „na dobrou noc“ překaženy krátkou polštářovou bitvou mezi nocležníky. Ráno bylo pro nocležníky „kruté“. Jak jinak, než jak tomu bývá na hasičské stanici, byli všichni ráno nelítostně vzbuzeni místním rozhlasem oznamujícím ukončení noční pohotovosti, přípravou na nástup a předním směny. I toto, včetně oznámení nočního poplachu pro výjezd jednotky hasičů, bylo „kořením“ netradiční šumperské „Noci s Andersenem“ pro děti.

Závěrem je nutné také připomenout a ocenit ochotu a zájem všech z řad dospělých, kteří se na celé akci podíleli. Doprovod a noc s dětmi již tradičně na této akci doplnili spisovatelka Ing. Vladimírou Krejčí a ilustrátor Václav Roháč, který profesionální hasiče „obdaroval“ cenným pamětním listem.

plk. Ing. Martin Žaitlik
ředitel územního odboru Šumperk
HZS Olomouckého kraje

Odkazy do noveho okna

01_04_2017 - Andersen 01

01_04_2017 - Andersen 01 

Detailní náhled

01_04_2017 - Andersen 02

01_04_2017 - Andersen 02 

Detailní náhled

01_04_2017 - Andersen 03

01_04_2017 - Andersen 03 

Detailní náhled

01_04_2017 - Andersen 04

01_04_2017 - Andersen 04 

Detailní náhled

01_04_2017 - Andersen 05

01_04_2017 - Andersen 05 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem