HZS Zlínského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Neznámá látka na řece Moravě zaměstnává hasiče z několika stanic. Aktualizace.

(15.10.2015-18.10.2015) Únik nebezpečné látky do řeky Moravy byl nahlášen oznamovatelem v 16:23 hodin v Napajedlech u Chmelnické lávky. 

Na místo okamžitě vyrazili profesionální hasiči ze stanice Otrokovice s cisternou a motorovým člunem. Po příjezdu bylo potvrzeno, že se na vodní hladině nachází skvrna, vytvořená látkou neznámého charakteru. Na pokyn velitele se jednotka přesunula až za most u autobusového nádraží v Napajedlech, a na místo události byla povolána další jednotka hasičů z Kroměříže se speciálním technickým automobilem. Na místo vyjel také velící důstojník ze Zlína, který si po příjezdu převzal velení.
 
Hasiči provedli položení asi 60 metrů norné stěny přes řeku Moravu tak, aby bylo zabráněno dalšímu úniku neznámé látky a bylo ji možné na hladině zachytit a jímat. Na místo události se dostavili také zástupci životního prostředí z Otrokovic a Napajedel, kteří společně s městskou policií a hasiči pátrali po zdroji úniku této látky. Jak bylo zjištěno, skvrna se „táhla“ až od čističky odpadních vod v Otrokovicích.
 
Pro zjištění druhu a zdroje neznámé látky byly odebrány vzorky. V dalším šetření pokračuje policie ve spolupráci se zástupci životního prostředí.
 
Z důvodu malého průtoku vody ponechávají hasiči nornou stěnu přes řeku Moravu až do zítřejšího dne. O dalším postupu se rozhodne v ranních hodinách.
 
 
Aktualizace:
 
16.10.2015, 18:00 hodin
Od ranních hodin pokračovali hasiči v likvidaci úniku neznámé látky do koryta řeky Moravy mezi městy Otrokovice a Napajedla. Jednotky profesionálů ze tří stanic se ji pokoušely odebrat pomocí speciálních sorbentů a olejových separátorů. Ani použití dvou druhů zařízení na jímání látek z vodní hladiny však nebylo příliš účinné. Hasiči proto aplikovali další sorbenty a ponechávají na řece nornou stěnu i nadále. 
Během dnešního dne byly odebrány další vzorky. Na zjištění druhu látky a jejich zdroje spolupracuje policie a zástupci životního prostředí. V místech vpustí, odkud se dostala látka do koryta řeky, bylo navíc aplikováno několik sorpčních hadů. Pro dnešní den byla činnost jednotek na místě ukončena a pokračovat se bude až za denního světla. Na místo se tak hasiči vrátí zítra ráno, kdy za pomoci dobrovolných jednotek a dalších člunů bude prováděn sběr zachycené látky ručně.
 
17.10.2015
V sobotu ráno byla na místo povolána jednotka profesionálů ze stanice Otrokovice, posílená o jednotky dobrovolných hasičů obcí Napajedla a Spytihněv. Po celý den hasiči na místě prováděli ruční sběr neznámé látky z vodní hladiny, aby zamezili jejímu dalšímu šíření. Velkou část se podařilo z řeky zlikvidovat. Další práce budou pokračovat od nedělního rána, kdy se na místě sejdou také zástupci životního prostředí a Povodí Moravy, aby společně s hasiči rozhodli o dalším postupu.
 
18.10.2015, 11:30 hodin
Během ranních hodin se na místě události uskutečnila porada velitele zásahu se zástupci odboru životního prostředí, Povodí Moravy a řídícími důstojníky HZS kraje. Na základě rozhodnutí byl upraven tok řeky Moravy tak, aby se zrychlil průtok vody. Doposud neznámá látka, kterou unášel vítr proti proudu, se rychleji natlačila na nornou stěnu, kde ji hasiči v rozmezí od 9:00 do 10:30 hodin posbírali do přistaveného kontejneru. Vzhledem k tomu, že již nehrozí další nebezpečí, byla norná stěna stažena, a po třech dnech prací byl zásah ukončen.
 
 
Autor: kpt. Ing. Pavel Řezníček – HZS Zlínského kraje
Odkazy do noveho okna

UNL MoravaII (1)

UNL MoravaII (1) 

Detailní náhled

UNL MoravaII (2)

UNL MoravaII (2) 

Detailní náhled

UNL MoravaII (3)

UNL MoravaII (3) 

Detailní náhled

UNL MoravaII (4)

UNL MoravaII (4) 

Detailní náhled

UNL MoravaIII (1)

UNL MoravaIII (1) 

Detailní náhled

UNL MoravaIII (2)

UNL MoravaIII (2) 

Detailní náhled

UNL MoravaIII (3)

UNL MoravaIII (3) 

Detailní náhled

UNL MoravaIII (4)

UNL MoravaIII (4) 

Detailní náhled

UNL MoravaIII (5)

UNL MoravaIII (5) 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem