HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Neopatrnost se žhavým popelem způsobila škodu za osm milionů

V pondělí 27. ledna krátce před dvacátou hodinou přijalo operační středisko středočeských hasičů oznámení o požáru řadového rodinného domu v Osnici v okrese Praha-západ. 

Už první oznamovatel uvedl, že hoří nejen pergola a střecha rodinného domu, ale plameny se postupně rozšiřují na navazující řadový dům. Operační důstojník proto rozhodl o vyslání všech jednotek z druhého poplachového stupně. Na místo tak byly vyslány profesionální jednotky ze stanic Říčany a Jílové a dobrovolné jednotky obcí Dolní Břežany, Dolní Jirčany, Osnice, Průhonice, Vestec u Prahy a Zlatníky. Jelikož se událost nacházela velmi blízko u Prahy, vyjely v rámci mezikrajské spolupráce také jednotky HZS hl. m. Prahy ze stanic HS-4 Chodov a HS-11 Modřany.

Po příjezdu k události hasiči nasadili na zdolání požáru dva vodní C proudy. Prvotní informace, že oheň přeskočil i na druhý rodinný dům, se potvrdila, a tak po likvidaci plamenného hoření museli u obou objektů rozebrat střešní krytinu, vyhledat a dohasit skrytá ohniska a pak oba domy odvětrat. Protože se majitel jedné z nemovitostí zranil při pokusu hasit požár před příjezdem jednotek, skončil v péči posádky zdravotnické záchranné služby, která jej po ošetření ponechala na místě.

Krátce před devátou hodinou byla nahlášena lokalizace požáru a z místa začaly odjíždět první jednotky. Celou noc se u požářiště budou postupně střídat dobrovolné jednotky obcí Osnice, Vestec u Prahy, Dolní Jirčany a Průhonice, které mají nařízenou dohlídku. Z důvodu zaměstnání členů dobrovolných jednotek nebylo možné nařídit dohlídku jenom jedné jednotce, proto velitel zásahu přistoupil k tomuto řešení.

Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při manipulaci se žhavým popelem, který byl odložen v plastovém kbelíku ve venkovní dřevěné pergole. Škoda, kterou oheň způsobil na obou domech, se po konzultaci vyšetřovatele s majiteli vyšplhala na osm milionů korun, uchránit se podařilo hodnoty za tři miliony.

Po dobu zásahu zálohovala říčanskou stanici pro případ vzniku další mimořádné události JSDHO Mnichovice, která se hodinu před půlnocí vrátila na svou základnu.

por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem