HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Několikahodinová záchrana čtyř dělníků, Loučná nad Desnou.

Krátce před devátou hodinou přijala linka tísňového volání 112 informaci o incidentu z objektu elektrárny Dlouhé stráně při provádění nátěrů dělníky, přesněji zaseknutím a převrácením vozíku v přivaděči vody do horní nádrže, odhadem cca 300 metrů od vstupu. 

V tuto dobu zde probíhá revize a údržba kovové potrubní části technologie. Dle získaných informací všichni čtyři dělníci zůstali v odhadované výšce nezranění. Vzájemná dlouhodobá spolupráce hasičů a managementu energetické společnosti, vedla preventivně pár dnů před touto situací ke komunikaci a stanovení postupu právě pro možné rizika při údržbě. Hasiči specialisté lezci ze stanice v Šumperku v rámci zjištěných poznatků navrhli několik nových variant navíc i zakoupení záchranných lan a příslušenství v nestandartní běžné délce, cca 700 metrů. Délka sebou nese i nutnost zapojení hasičské vozidlové techniky s navijáky.

K místu ihned ze stanice v Šumperku vyjely posádky s lezeckou technikou, návazně posíleni dalšími specialisty lezci a technikou ze stanic Jeseník a Olomouc. Z řad dobrovolných hasičů se v záchranných pracích podílely jednotky Loučná nad Desnou a Velké Losiny. K místu rovněž vyrazili záchranáři Horské služby. K záchranně spuštěním vyrazilo několik lezců, samotná operace byla rozdělena na dvě etapy. Jednalo se o časově velmi náročný incident, o to více i důraz na nutnost dodržení maximálních bezpečnostních postupů se díky předchozímu secvičení drželo přesných fází. Rozhodování nebezpečně ovlivňovalo riziko výparů nátěrových látek. Téměř po třech hodinách se nám podařilo dostat do bezpečí dva dělníky. Stejným postupem spuštěním jsme po další hodině do bezpečí dostali i zbylé dva muže. Z preventivních důvodů byli všichni převezeni do nemocnice k lékařské kontrole. Správným rozhodnutím na místo dorazil také náš intervent, čas, nízké teploty a nejistota sehrály negativní roli.

Co stojí za přesnou příčinou nastalé situace je v tuto chvíli předčasné vyhodnocovat. Dle informací i z vyjádření zasahujících hasičů při vizuální kontrole dopravníku došlo  s největší pravděpodobností k technické závadě, poruše.

Pracovníkům údržby na několik desítek minut nastaly nelehké chvíle, vše má však naštěstí dobrý konec. To že podobné situace trénujeme, hledáme řešení nabízí říci těžce na cvičišti, lehce na bojišti, třeba i pár dnů před "ostrým" zásahem. Ostatně to lze vyčíst po několika hodinách unaveným hasičům v úsměvu ve tvářích.

Zdeněk Hošák - tiskový mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 721810541 T: 950770039
M: zdenek.hosak@hzscr.cz

Odkazy do noveho okna

IMG_9146

IMG_9146 

Detailní náhled

IMG_9154

IMG_9154 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem