HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Na železničním nádraží se uvolnil nedostatečně zajištěný vagon a narazil do stojícího osobního vagonu

Takový byl námět cvičení jednotek požární ochrany 

Během běžného provozu na hlineckém železničním nádraží došlo 24. května dopoledne k uvolnění nedostatečně zajištěného vagonu a následně k jeho nárazu ve velké rychlosti do stojícího osobního vagonu. Uvnitř vagonu se v tu chvíli nacházelo 31 cestujících.  Došlo k silné destrukci vagonu a k velkému počtu zraněných a zaklíněných osob. Takový byl námět cvičení jednotek požární ochrany. V čase vzniku mimořádné události se vracela jednotka hasičů SŽ Havlíčkův Brod ze zásahu z Krouny, kde odstraňovala spadlý strom na železniční trati. Operační a informační středisko HZS Pardubického kraje vyslalo na místo nejen jednotku Správy železnic, ale i další jednotky PO – profesionální z Hlinska, dále dobrovolné z Morašic, Chrudimi, Hlinska a dále další složky integrovaného záchranného systému – Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje, Policie ČR i Městská policie Hlinsko.

Vyhlášen byl traumaplán. Při cvičení byla využívána metoda třídění obětí START (S – snadná, T – terapie, A–a, R – rychlé, T – třídění), která se používá pro třídění osob postižených mimořádnou událostí v případě většího počtu obětí (zpravidla nad 10 obětí), kdy je nedostatek zdravotnického personálu vzhledem k počtu obětí. Cílem je vždy stanovit prioritu transportu obětí na stanoviště třídění raněných v prostoru pro poskytnutí zdravotní péče, kde je jim poskytována odborná zdravotnická péče zpravidla záchranáři zdravotnické záchranné služby.

Ze zdemolovaného vagonu bylo postupně vyproštěno všech 31 cestujících.

Cílem cvičení bylo prohloubení schopností velitelů a vedoucích složek IZS při společném řízení sil a prostředků. Nácvik činnosti jednotek požární ochrany a složek IZS při společném zásahu u železniční nehody, vyprošťování zraněných, třídění zraněných metodou START, ošetřování zraněných, využití a ověření zásad řízení zásahu a schopností velitelů a vedoucích složek IZS při společném řízení sil a prostředků.

Důležité bylo prověřit akceschopnost zúčastněných složek IZS, seznámit složky IZS s charakteristikou zásahu pro případ skutečného zásahu.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem