HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Na unikátním workshopu si čeští a polští hasiči vyměnili zkušenosti s bojem proti pandemii

Hasíme požáry, ale též dezinfikujeme budovy. Vyprošťujeme u nehod, ale provozujeme i mobilní odběrové týmy. Zachraňujeme z nebezpečných situací lidi a zvířata, ale rovněž trasujeme rizikové kontakty. Celosvětová pandemie COVID-19 velmi ovlivnila za posledních 12 měsíců činnost hasičů. 

Kromě standardních zásahů přibylo mnoho nových úkolů a výzev, které musely sbory řešit. A to nejen v České republice, ale také v sousedním Polsku. Na základě dlouhodobé spolupráce příhraničních hasičských sborů se v úterý a ve středu konal unikátní workshop, díky němuž si čeští a polští hasiči předali na online videokonferenci zkušenosti, jak zvládat boj s koronavirem. Stěžejním tématem bylo především sdílení praktických postupů, jak zmírnit dopady pandemie v jednotlivých krajích. Diskutovala se také přeshraniční spolupráce v současných podmínkách a její fungování loni i letos. A že mezistátní pomoc je součástí běžné praxe, dokládá dnešní požár ve Vidnavě, kde zasahovali společně čeští a polští hasiči. Zástupci jednotlivých sborů se na závěr shodli, že spolupráce přes hranice bude pokračovat i nadále.

printscreen_workshop_5.png

A jak konkrétně se hasiči podílejí na zmírnění dopadů pandemie v ČR?

Díky maximální flexibilitě zajišťujeme činnost mobilních odběrových týmů, pomáháme ve zdravotnických a sociálních zařízeních, rozvážíme tuny osobních ochranných prostředků, dekontaminujeme veřejné budovy, odběrové stany a další vybrané objekty, stavíme odběrové místa a zajišťujeme zázemí pro jejich zdravotnický personál, trasujeme společně s pracovníky hygienických stanic, v některých krajích pomáháme též v krematoriích. Také jsme vyráběli dezinfekci, provozovali jsme odběrová místa pro veřejnost, linku psychologické pomoci, zabezpečovali jsme zázemí na hranicích, repatriovali jsme české občany ze zahraničí. A jsme připraveni na další výzvy.

Dnešní videokonference navázala na úterní část workshopu, během níž si hasiči předávali informace a zkušenosti, jak zvládat pandemii uvnitř jednotlivých sborů, jaká režimová opatření byla přijata, aby byla udržena akceschopnost jednotek, a tak bylo zamezeno šíření koronaviru.

Dvoudenní workshop Přeshraniční spolupráce v podmínkách pandemie COVID-19 se konal v rámci projektu Bezpečné pohraničí, který je spolufinancovaný z prostředků EU v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko. Zapojeny jsou HZS Libereckého, Královehradeckého, Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského kraje a na straně polské pak sbory z Wrocławi, Opole a Katowic.

Logo_cz_pl_eu_barevne.jpg

Více o projektu naleznete například zde:

https://www.hzscr.cz/clanek/interreg-v-a-ceska-republika-polsko.aspx

Nebo zde:

http://www.bezpecnepohranici.eu/cz/

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz
Odkazy do noveho okna

printscreen_workshop_3

printscreen_workshop_3 

Detailní náhled

printscreen_workshop_5

printscreen_workshop_5 

Detailní náhled

printscreen_workshop_6_II

printscreen_workshop_6_II 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem