HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Na mimořádně špatně přístupném místě u Sázavy hořela chata

Ve čtvrtek 4. února ve 21.27 hodin byl na tísňovou linku středočeských hasičů ohlášen požár chaty na levém břehu řeky Sázavy v obci Dojetřice, která je místní částí Sázavy v okrese Benešov. První oznamovatel viděl požár na větší vzdálenost přes řeku a popisoval rozvinutý požár doprovázený výbuchy. 

Operační středisko k události povolalo profesionální hasiče ze stanice Uhlířské Janovice společně s dobrovolnými hasiči z obcí Sázava a Stříbrná Skalice, celkem se čtyřmi cisternami, výškovou technikou a užitkovým automobilem.

Jediná přístupová trasa do rekreační oblasti vedla z obce Dojetřice k železniční stanici Plužiny přibližně dva a půl kilometru lesní cestou. Místní dobrovolná jednotka informovala, že cesta je v lesním úseku velmi kluzká. Většina techniky musela být odstavena přibližně pět set metrů od požáru v klesání před ostrou zatáčkou. Cisterny s hasební vodou se tak přímo k místu požáru nedokázaly dostat. Hasiči proto museli těžké vybavení (dýchací přístroje, hadice s armaturami na hašení a plovoucí čerpadla na dodávku vody z řeky) donést k požáru pěšky.

Velitel zásahu požádal o další dvě dobrovolné jednotky (z obcí Divišov a Ondřejov). Hasiči zahájili hasební práce pomocí tří vodních proudů, současně se vydali i na průzkum objektu. Přestože chata byla určena k celoročnímu obývání, uvnitř se nikdo nenacházel. Na pomoc s transportem materiálu po cestě nesjízdné pro těžkou techniku vyjela z říčanské stanice čtyřkolka, kterou do Dojetřic dopravil nosič s odtahovým kontejnerem.

Půl hodiny před půlnocí byl požár pod kontrolou. Po snížení intenzity hoření pokračovalo hašení pomocí dvou vodních D proudů. Krátce před půl druhou v noci byl požár uhašen, hasiči objekt zkontrolovali termokamerou a místní dobrovolná jednotka zůstala na místě do rána na dohlídku.

Zálohu stanice Uhlířské Janovice zajistila po dobu náročného zásahu dobrovolná jednotka z Uhlířských Janovic.

Vyšetřovatel vyčíslil vzniklé škody na 3,5 milionu korun, hasiči uchránili hodnoty ve výši půl milionu korun. Zjišťování příčiny vzniku požáru pokračovalo v pátek dopoledne ve spolupráci s experty z Technického ústavu požární ochrany Praha a Policií ČR.

kpt. Ing. Jaroslav Gabriel
HZS Středočeského kraje

Odkazy do noveho okna

001-Hasiči zasahují u rozvinutého požáru chaty

001-Hasiči zasahují u rozvinutého požáru... 

Detailní náhled

002-Hasiči zasahují u rozvinutého požáru chaty

002-Hasiči zasahují u rozvinutého požáru... 

Detailní náhled

003-Hasiči zasahují u rozvinutého požáru chaty

003-Hasiči zasahují u rozvinutého požáru... 

Detailní náhled

004-Hasiči zasahují u rozvinutého požáru chaty

004-Hasiči zasahují u rozvinutého požáru... 

Detailní náhled

005-Hasiči zasahují u rozvinutého požáru chaty

005-Hasiči zasahují u rozvinutého požáru... 

Detailní náhled

006-Hasiči zasahují u rozvinutého požáru chaty

006-Hasiči zasahují u rozvinutého požáru... 

Detailní náhled

007-Vnitřní prostor zasažené chaty

007-Vnitřní prostor zasažené chaty 

Detailní náhled

008-Dohašovací práce

008-Dohašovací práce 

Detailní náhled

009-Dohašovací práce

009-Dohašovací práce 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem