HZS Karlovarského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Na jezu Černý mlýn se převrátila loď se čtyřmi vodáky

Ze silného vodního válce pod jezem zachránili topící se vodáky svědci nehody, na břeh pak všechny dostali přivolaní hasiči 

Loď se čtyřmi vodáky se v sobotu po třetí hodině odpoledne převrátila při splouvání jezu Černý mlýn na řece Ohři. Na vodním toku je po předchozích deštích zvýšená hladina vody, pod jezem se tak tvoří silný vodní válec. Ten stahoval vodáky pod jez a nedovolil jim doplavat na břeh. Kolem jezu byli v tu chvíli další vodáci, kteří ihned zavolali na tísňovou linku s žádostí o pomoc při záchraně z vody. Zároveň tito svědci začali se záchranou, přelezli na prostřední část jezu, kde je umístěný záchranný prostředek na laně. Ten házeli topícím se osobám a tahali je na část jezu, která rozděluje stavbu jezu, a za normálního stavu vody je vysoko nad hladinou. Při sobotním zvýšeném vodním stavu byl

 tento betonový ostrůvek těsně pod hladinou, poskytl ale všem dostatečně bezpečný prostor. Poslední z topících se vodáků už neměl sílu sám se držet hozeného záchranného prostředku. Jeden ze zachránců byl policista ze Oddělení kriminalistické techniky v Sokolově, zajistil se na lano záchranného prostředku, doplaval pod jezem pro topícího se, ostatní pak oba dva na laně vytáhli k sobě. Na místo byli vysláni hasiči ze tří jednotek, v době jejich příjezdu byli všechny osoby na prostředním betonovém ostrůvku, odtud je hasiči postupně na člunu převezli na břeh. Tři osoby si zde převzala záchranná služba. Ve vodě pod jezem zůstaly věci topících se vodáků, hasiči je rovněž vytahali na břeh.

Zvýšená hladina vody a vysoký průtok znamenají především pod jezy velké nebezpečí. Vodní válec pod jezem svou silou nedovolí bezpečně odplavat, vodní vývar, který stahuje vše od jezu zpět do vodního válce, byl v době této události pět a sedm metrů. Pokoušet se překonat jez na takto rozvodněné řece je hazard se životem. Na nebezpečnost před jezem Černý mlýn upozorňují výš po proudu řeky výstražné tabule, před jezem je potom zákazová tabule, která zakazuje splouvání jezu. Posádka vodáků navíc nebyla vybavena záchrannými vestami, bez nich je extrémně těžké udržet se ve vodním válci pod jezem delší dobu nad hladinou. Všichni zachránci vesty měli.

Rychlá reakce osob u jezu a především pak obětavý zákrok sokolovského policisty přímo ve vodě doslova zachránil život topícím se vodákům. Hasiči byli na místě události osm minut od přijetí oznámení, v podobné situaci hraje roli každá minuta, bez pohotového zákroku ostatních vodáků by následky této události byly mnohem vážnější.

Vyjádření kolegy policisty, který se podílel na záchraně topících se vodáků, je zveřejněné na webu PČR Karlovarského kraje ZDE:

Odkazy do noveho okna

VD-SO1-2021_07_10-fe76f266

VD-SO1-2021_07_10-fe76f266 

Detailní náhled

VD-SO1-2021_07_10-8b9cba8d

VD-SO1-2021_07_10-8b9cba8d 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem