HZS Středočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Na Čáslavsku vyjížděli hasiči kvůli narušené statice domu

V pondělí 29. června pár minut po půl jedné odpoledne přijala tísňová linka Krajského operačního a informačního střediska HZS Středočeského kraje oznámení o možném narušení statiky domu v Adamově nedaleko Potěh v okrese Kutná Hora. 

Volající uvedl, že při bagrovacích pracích ve sklepě, který je částečně pod domem a zčásti vedle něj, došlo ke stržení kusu stropní klenby, čímž byla narušena statika celého objektu a hrozí zborcení stěn.

Poplach tak byl vyhlášen profesionálním jednotkám ze stanic Čáslav a Kutná Hora a dobrovolné jednotce obce Bratčice. K události vyjel i speciální kontejner s výdřevou, který disponuje dalším materiálem a pomocnou technikou pro zásahy u narušených konstrukcí nebo s potřebou stavby pažení. Ke spolupráci byl povolán také příslušník z Rakovníka, který je krajským koordinátorem pro stabilizaci budov a výkopů. Zároveň byl o případu informován statik, který do Adamova ihned vyrazil.

Hasiči do příjezdu statika odpojili od domu veškeré přípojky inženýrských sítí, aby zamezili dalšímu nebezpečí. Nejprve bylo nutné zahrnout sklep a udělat sádrové terče, aby byl jasně zřetelný jakýkoli pohyb budovy. Následně jednotky začaly připravovat výdřevu pro zapažení stavby a celý objekt zajistily. Po tomto zabezpečení a ujištění, že nehrozí žádný další posun nebo zřícení domu, byl zásah ukončen a místo předáno majiteli. Ten musí na základě doporučení stavebního úřadu a statika zajistit další opravu.

Hasiči ukončili zásah kolem devatenácté hodiny. V průběhu odpoledne byla na místě i místostarostka obce, která pro jednotky zajistila pitný režim a občerstvení.

por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem