HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Muž při vaření do hořícího oleje nalil vodu, teď je v nemocnici s popáleninami

Požár v jednom z bytů bytového domu pro seniory v Letohradě likvidovali hasiči ve středu 20. září dopoledne. Starší muž si připravoval jídlo na elektrickém sporáku. Nechal hrnec s olejem na plotýnce a zapomněl na to, že chce vařit. Poté přistoupil k tomu, na co vždy upozorňujeme – k likvidaci plamenů použil vodu. Z hrnce vyšlehly plameny a muže popálily.

Muž byl okamžitě odvezen sanitním vozem do nemocnice. Požár zlikvidovali hasiči. „Škoda byla předběžně stanovena na 50 tisíc korun a uchránit se podařilo majetek ve výši 500 tisíc korun,“ uvedl k případu vyšetřovatel hasičů por. Ing. Jaroslav kubíček. 

Do rozpáleného tuku nikdy NElijte vodu – oheň se hned rozprskne po místnosti a hořet začne všechno široko daleko.

Reakce má charakter fyzikálního výbuchu. Každá vodní kapka okamžitě zvětší svůj objem a exploduje. Proto se oheň nejen rozšíří, ale také mnohdy popálí člověka po celém těle. Teplota, kdy se olej vznítí, je zhruba 370 st. Celsia.

Hasiči radí:

NIKDY nenechávejte připravované jídlo bez dozoru, pokud jsou zapnuty spotřebiče, horký olej na pánvi NIKDY nehaste vodou nebo vodním hasicím přístrojem, nejednejte unáhleně a impulzivně, nejprve vypněte přívod energie (elektřina, plyn), pokud nemáte k dispozici hasicí roušku nebo hasicí přístroj, můžete použít improvizované prostředky, například: nehořlavý sypký materiál (sůl, hlína z květináče), mokrou utěrku nebo hadr, pokličku, pečicí plech.

Pro rychlejší zjištění požáru ve vaší domácnosti vám může pomoci autonomní hlásič požáru, pro jeho likvidaci speciální hasicí přístroj pro hašení jedlých olejů a tuků (třída F).

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Odkazy do noveho okna

požár v kuchyni

požár v kuchyni 

Detailní náhled

požár v kuchyni1

požár v kuchyni1 

Detailní náhled

požár v kuchyni2

požár v kuchyni2 

Detailní náhled

ukázka - voda do hořícího oleje nepatří

ukázka - voda do hořícího oleje nepatří 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem