Záchranný útvar HZS ČR  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Mezinárodní zimní výcvik kynologů 2018, Zuberec (SVK)

Ve dnech 8. - 11. 2. 2018 bylo dobrovolnými hasiči z Trstené uspořádáno mezinárodní zimní soustředění kynologů. Za Záchranný útvar HZS ČR se cvičení účastnili nprap. Martin Nedojedlý, pprap. Petr Svoboda a pprap. Martin Willaschek se svými psy. Dalšími účastníky z ČR byli kolegové-psovodi z HZS Libereckého kraje, HZS Královéhradeckého kraje a MP Praha. 

2.den_4.jpgPrvní den cvičení byl zaměřen na vyhledávání osob v sutinách. K výcviku byl využit vyhořelý penzion nedaleko Oravské přehrady skýtající velké množství různorodých úkrytů. Výcvik probíhal až do pozdních nočních hodin.

Cílem druhého dne byl nácvik vyhledávání a značení osob zavalených lavinou. Výcvik započal přesunem sedačkovou lanovkou do výšky 1500m nad mořem k chatě místní horské služby. Pro psy to byl zcela nový zážitek, se kterým se museli vyrovnat.  Po přípravě úkrytů a prošlapání terénu probíhal samotný výcvik ve třech skupinách. Sníh přitom dosahoval v určitých místech, kam jej nafoukal vítr, výšky i několika metrů. Po ukončení výcviku se psovodi po kraji sjezdovky vrátili do základního tábora.

3.den_3.jpgTřetí den soustředění se odehrál v bývalé továrně na traktory. Rozsáhlý objekt poskytl dostatek místa pro vytvoření tří skupin a tří stanovišť tak, aby práce psovodů ve skupině probíhala plynule a zároveň byla možnost sledovat práci ostatních. Součástí bylo také stanoviště, kdy pes po spuštění na laně měl za úkol prohledat suterén, ve kterém byl ukrytý figurant.

Den poslední byl pro psy i psovody nejnáročnější. V rámci čtyřkilometrové trasy po uzavřené sjezdovce a po turistických cestách na vrcholy kopců Mních a Machy překonali výškový rozdíl přes 400 m a přitom měli za úkol nalézt „ztracené turisty“.

 Následné vzájemné hodnocení poskytlo účastníkům zpětnou vazbu nejen ohledně nastaveného systému výcviku, ale vedlo i k diskuzi nad možným neúmyslným pochybením v nácviku, kterého se psovodi mnohdy nevědomky dopouštějí. Společná tematická cvičení, nezávislý pohled kolegů a výměna zkušeností jsou pro psovody vždy velkým přínosem, neboť zvyšují efektivitu a kvalitu přípravy psů i psovodů, a tím také jejich akceschopnost pro praktické nasazení.

Za skvěle zorganizované a obsahově pestré soustřední patří pořadatelům velké poděkování.  

Text: Petr Svoboda
Foto: Jan Vodrážka a Petr Svoboda

 

Odkazy do noveho okna

3.den_11

3.den_11 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem