Záchranný útvar HZS ČR  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Rakouské hasiče zaujala práce českých střelmistrů

24. září 2011 (Ivana Svitáková)- Více jak dvě stovky českých a rakouských hasičů se v sobotu 24. září 2011 zúčastnilo mezinárodního cvičení na vodním díle Nové Mlýny na Břeclavsku. Cílem cvičení bylo prověřit spolupráci hasičů obou zemí při případných povodních. 

Cvičení přineslo pro obě strany nové poznatky a zkušenosti. Rakouským hasičům jsme měli možnost mimo jiné prezentovat speciální techniku určenou i na zásahy u povodní, například obojživelné vozidlo „Bobr“ hasičů z kraje Vysočina, stejně tak vozidlo PTS Záchranného útvaru HZS ČR“, poznamenal mjr. Ing. Václav Kovář, náčelník štábu velitele cvičení.

 
Obojživelné vozidlo Obojživelné vozidlo "Bobr"
Rakouští hasiči poděkovali za prostory, které na procvičení byly určeny, za zajímavé ukázky a především ocenili um střelmistrů HZS Jihomoravského kraje. Střelmistři předvedli odstřel kmene stromu. V době povodní se kmeny spadlých stromů stávají nebezpečnými překážkami ve vodních tocích.
 
Povodně jsou události, které Českou republiku často sužují. Cvičení takového rozsahu umožňují hasičům procvičit například záchranu osob z vody, odstraňování překážek z koryt řek, odstraňování naplavenin u mostních pilířů, ale také procvičení týlového zajištění zasahujících hasičů, stejně tak taktiku zásahu včetně nezbytné komunikace mezi zasahujícími jednotkami.
 
 
 
 
Obojživelné vozidlo PTSObojživelné vozidlo PTS
Z rakouské strany se cvičení zúčastnily dvě jednotky vodní záchranné služby Dolnorakouské pohotovostní služby ochrany obyvatel, dále logistická skupina profesionální hasičské jednotky v Mistelbachu a potápěčská skupina Dolní Rakousko sever. Cvičení se zúčastnilo cca 30 vozidel, 8 plavidel.
 
 
 
 
 
 
 
 
Ukázka zásahu rakouských hasičůUkázka zásahu rakouských hasičů
Z České republiky se cvičení zúčastnili hasiči z HZS Jihomoravského kraje (letečtí záchranáři, střelmistři, obsluha mobilních protipovodňových zařízení, týlové zabezpečení a organizace cvičení), dále hasiči z Kraje Vysočina (prezentace a nasazení mobilního obojživelného vozidla), hasiči ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně (potápěči, speciální obojživelná technika a vozidlo, obsluha mobilní čerpací stanice), Školní a výcvikové zařízení (ŠVZ) HZS ČR Brno se spojovým kontejnerem a ŠVZ Borovany (prezentace barokomory). Cca 20 vozidel.
 
Na organizaci cvičení se podílela také Vodní záchranná služba Českého Červeného Kříže Brno-střed se základnou u Horní nádrže Vodního díla Nové Mlýny.
 
Cvičení proběhlo na základě mezinárodní smlouvy č. 139/2000 Sb. mezi ČR a Rakouskem o vzájemné pomoci při katastrofách nebo velkých haváriích a Dohody o spolupráci mezi spolkovou zemí Dolní Rakousy a kraji Jihomoravský, Jihočeský a Vysočina – Pracovní program na roky 2010 – 2013.
 
 
 
FOTOGALERIE z této události (přejděte na tento odkaz) 
 
 
Video z této akce: http://youtu.be/F5gmwYmEenc
                              http://www.youtube.com/watch?v=LmiPWRdg3dU
                              http://www.youtube.com/watch?v=63HoxgpkrPk
 
kpt. Ing. Ivana Svitáková
tisková mluvčí
 
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
 
Mobil: +420 724 193 394
Tel.: +420 950 819 867
E-mail:ivana.svitakova@grh.izscr

 

vytisknout  e-mailem