Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Měsíc srpen pohledem hasičů

7. 9. 2020 (MF) - Letošní srpen se charakterem zásahů nijak výrazně nelišil od předchozích let s výjimkou toho, že ubylo požárů v přírodním prostředí, jak jsme již uvedli v článku, který bilancoval zásahy letošních prázdninových měsíců. 

Celkové množství požárů však bylo srovnatelné s předchozími lety. Naši kolegové z Moravskoslezského kraje budou mít letošní srpen bohužel navždy spojený s jedním z nejtragičtějších požárů, co se týče počtu obětí, a to požárem panelového domu v Bohumíně. Tato tragická událost zasáhla nejen je, ale i jejich kolegy z celé České republiky.

Co se týče ostatních zásahů, zaznamenali jsme, podobně jako v červenci, více případů technické pomoci, při nichž jsme likvidovali následky bouřek a silného větru.

Čeští hasiči v srpnu pomáhali i v zahraničí. Na začátku srpna byl vyslán náš USAR team v rámci humanitární pomoci do Bejrútu, kde se zapojil do záchranných prací po výbuchu chemikálií uskladněných v tamním přístavu.         


 

POŽÁRY
 

Tragický požár v Bohumíně

V sobotu, 9. srpna 2020, v podvečerních hodinách zasahovali hasiči u tragického požáru v 11. patře panelového domu v Bohumíně. Požár velice rychle zachvátil jeden z bytů a vyžádal si celkem 11 lidských životů a několik zraněných osob. 

Operační středisko přijalo tísňové volání v sobotu v 17:48 hod. Hasiči ze stanice Bohumín přijali tuto událost v 17:49 hod. a o minutu později už opouštěli hasičskou stanici. Na místo události dorazili v 17:54 hod. To už z oken šlehaly plameny a požár zachvátil celý byt. 

Hasiči neprodleně zahájili úkony spojené se záchranou a evakuací osob. Během několika následujících minut přijely další jednotky jak profesionálních, tak i dobrovolných jednotek. Na místo dorazil také 53 m vysoký žebřík z Ostravy. Na místě zasahovalo celkem 8 jednotek hasičů s celkem 9 cisternami, dvěma automobilovými žebříky a jednou automobilovou plošinou. S pomocí příslušníků PČR probíhala evakuace celého panelového domu. 

Požár byl v době příjezdu první jednotky na místo již natolik rozšířen, že i přes okamžitou přípravu a nafukování záchranné seskokové matrace, se pět osob pokusilo zachránit skokem z okna dřív, než se tato matrace stihla nafouknout. Bohužel u nich došlo následkem pádu ke zraněním neslučitelných se životem. Dalších šest lidí zemřelo v samotném bytě. Tato tragická událost si tak vyžádala celkem 11 obětí.

Hasiči požár bytu lokalizovali po dvou hodinách, hašení probíhalo jak vnitřní částí budovy, tak z vysunutého žebříku. Kolem 20:00 hod. byl požár zlikvidován a bylo zahájeno vyšetřování příčin vzniku a rychlého šíření požáru. Na místo události dorazil také psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání přítomnosti akcelerantu hoření. Prohledávání bylo pozitivní na přítomnost akcelerantu, což vysvětluje otázku, proč došlo k tak rychlému rozšíření požáru.

Svou rychlostí a počtem obětí se tento bohumínský požár řadí k nejzávažnějším bytovým požárům v Moravskoslezském kraji za posledních několik let. Předběžně odhadnutá škoda byla vyčíslena na 1 milion korun.

https://www.hzscr.cz/clanek/informace-o-pozaru-v-bohumine-z-hzs-moravskoslezskeho-kraje.aspx
 

Požár v Bohumíně_MSK (3).jpg
 


Les v prudkém svahu hasilo 18 jednotek

Tropické teploty, prudký kopec, hustý kouř, pohyb v dýchací technice a v zásahovém obleku. Tak by se dal ve zkratce popsat středeční zásah u požáru lesa u Dolního Újezdu na Lipnicku. 

Ten byl na krajské informační a operační středisko nahlášený ve středu,13. 8. 2020, v 11.25. Hořel zde porost v prudkém svahu na ploše zhruba 300x300 metrů. Okolí bylo silně zakouřené, což ztěžovalo hasičům orientaci a pohyb ve velice nepřístupném terénu. V průběhu hasebních prací byly z důvodu vysoké fyzické náročnosti a komplikované dopravy vody povolány jednotky ze III. stupně požárního poplachu a vrtulník s bambivakem.

Požár jsme i přes všechny obtíže po 14. hodině lokalizovali a zamezili jsme tak jeho šíření. Následně jsme vyhledávali ohniska hoření, rozkopávali jsme je a dohašovali. Využívali jsme dvou čerpacích stanovišť a vodu jsme dopravovali kyvadlově. Po 19. hodině jsme požár zlikvidovali. Na místě pak zůstala místní dobrovolná jednotka, která požářiště dozorovala.

Celkově zasahovalo 18 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

https://www.hzscr.cz/clanek/jednotky-ze-iii-stupne-pozarniho-poplachu-hasily-les.aspx

Les v prudkém svahu hasilo 18 jednotek_OLK (2).jpgPožár balíků slámy ve Vratislavicích nad Nisou zaměstnal hasiče na několik hodin

Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje přijalo V pondělí, 24. srpna 2020, krátce po druhé hodině ranní informaci o požáru balíků slámy ve Vratislavicích nad Nisou. 

Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Liberec a JSDH Vratislavice nad Nisou. Celkový počet zasažených balíků slámy byl cca 160 kusů. Hasiči začali okamžitě okolí požářiště ochlazovat, aby nedošlo k případnému rozšíření požáru na okolní stromy, které se v blízkosti nacházely. Na likvidaci požáru pak jednotky nasadily dva vodní proudy. Za účasti majitele došlo pomocí traktoru s nakladačem k rozhrnutí zasažených balíků slámy a k jejich rozdělení. Jednotlivé balíky se následně nechaly kontrolovaně za přítomnosti místní dobrovolné jednotky dohořet. V 7 hodin ráno se na místo události jednotky vrátily a v zásahu pokračovaly.

Jakmile došlo k vychladnutí požářiště mohli vyšetřovatelé na místě událost došetřit. Škoda byla předběžně vyčíslena na 150.000,-Kč.

https://www.hzscr.cz/clanek/pozar-baliku-slamy-ve-vratislavicich-nad-nisou-zamestnal-hasice-na-nekolik-hodin.aspx

Požár balíků slámy_LIK_2.jpg


Při požáru štěpky v Rožmitálu pod Třemšínem byl vyhlášen zvláštní poplachový stupeň

Informaci o obrovských plamenech a kouři vycházejícím ze zemědělského areálu „V Hoděmyšli“ v Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku přijala tísňová linka HZS Středočeského kraje ve středu, 26. srpna 2020, asi dvacet minut po 14. hodině. 

Operační důstojník k události vyslal profesionální hasiče ze stanice Příbram a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Březnice a Rožmitál pod Třemšínem. Po příjezdu na místo velitel zásahu upřesnil, že se požár vlivem velice silného větru neustále rozšiřuje a kromě veliké hromady štěpky hoří i balíky slámy. Celková plocha požáru tak měla rozlohu fotbalového hřiště.

S přibývajícím časem intenzita požáru neustále narůstala, proto velitel požádal o posily, především s velkoobjemovými cisternami. Zároveň nechal vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu, který po chvilce zvedl na třetí. S operačním střediskem pak řešil i nasazení vrtulníku s bambi vakem, jenže to kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám nebylo možné, navíc by ani v tak silném větru nebylo účinné.

Do Rožmitálu pod Třemšínem se sjížděly na pomoc profesionální i dobrovolné sbory nejen ze Středočeského kraje, ale také z krajů Plzeňského a Jihočeského. Kromě dostatku hasební vody, která byla kyvadlově dovážena z čerpacího stanoviště u rybníku poblíž rožmitálského autobusového nádraží, bylo potřeba zajistit i zásobu náhradních lahví k dýchací technice. V 16.40 hodin tak byl dokonce vyhlášen nejvyšší, tzn. zvláštní stupeň požárního poplachu.

Požářiště bylo rozděleno na čtyři bojové úseky, protože kromě vlastního hašení se část jednotek soustředila na ochranu hospodářských budov s dobytkem a drůbeží, na které plameny už také částečně přeskočily; vlivem větru se rozšířily i do přilehlého pole.

Přivolán byl i technik rozvodných závodů, který celý areál odpojil z bezpečnostních důvodů od přívodu elektrického proudu. Kolem 20. hodiny byl zřízen štáb velitele zásahu a současně bylo rozhodnuto o nasazení velkokapacitního čerpadla Somati, které je schopné dálkovým vedením dopravit do hasicího monitoru Ambasador 4000 litrů vody za minutu. Zároveň byla povolána speciální těžká technika ze Záchranného útvaru HZS ČR. Díky nasazení této techniky a také ustávajícímu větru se podařilo požár dostat pod kontrolu a po třetí hodině lokalizovat. V půl šesté byl požární poplach snížen na třetí stupeň a došlo k redukci sil a prostředků. O hodinu později byla ukončena činnost velkokapacitního čerpadla Somati a monitoru Ambasador, jelikož jejich nasazení už nebylo potřeba. V dopoledních hodinách na místě zůstalo ještě asi dvacet jednotek, které dále rozebírají uskladněnou štěpku za pomoci těžké techniky a vyhledávají a dohašují skrytá ohniska.

Příčinou požáru je s největší pravděpodobností biologické samovznícení dřevěné štěpky. Škoda, kterou požár způsobil, se bude pohybovat v řádu milionů korun, protože oheň zasáhl a poničil také okolní budovy.

https://www.hzscr.cz/clanek/pri-pozaru-stepky-v-rozmitalu-pod-tremsinem-byl-vyhlasen-zvlastni-poplachovy-stupen.aspx


Požár štěpky v Rožmitálu pod Třemšínem_SČK (5).jpg


Úder blesku zapálil rozlehlou stodolu se senem

V pátek, 28. srpna 2020, krátce po 20. hodině přijala tísňová linka středočeských hasičů oznámení o požáru stodoly po úderu blesku v Lázních Toušeni v okrese Praha-východ. 

Oznamovatel uvedl, že stodola začala hořet po zásahu bleskem a není jisté, zda uvnitř nejsou nějaká zvířata. Velitel čety při cestě k místu zásahu rozhodl o vyslání jednotek z druhého poplachového stupně, protože vysoké plameny byly vidět už z velké dálky. Po příjezdu se potvrdilo, že objekt o půdorysu 20x80 metrů, ve kterém je uskladněné seno, je plameny zcela pohlcen. 

Vzhledem k tomu, že stodola se nacházela v areálu školního statku, bylo nutné ochránit okolní budovy, ve kterých byla ustájena zvířata. Zásah byl proto rozdělen na dva úseky a jeden z nich byl zaměřen na ochranu okolních stavení. Krátce před jednadvacátou hodinou rozhodl velitel zásahu o vyhlášení třetího stupně poplachu, protože byl na místě zapotřebí větší počet jednotek. Na přibližně kilometr vzdáleném Labi bylo zřízeno čerpací stanoviště, aby byla na místo zajištěna plynulá dodávka vody k hašení.

Pro efektivnější hašení bylo k události vysláno velkokapacitní čerpadlo Somati (4000 litrů/min) s hasicím monitorem Ambasador, ale po cestě byla tato technika odvolána. Velitel zásahu si naopak vyžádal rypadlo CAT 336F z jihlavské základny Záchranného útvaru HZS ČR, protože bylo zapotřebí důkladné rozhrabání a dohašení uskladněného sena. Jako zázemí pro zasahující hasiče byl vyslán týlový kontejner z Mladé Boleslavi spolu s osvětlovacími balóny.

Hasičům se podařilo krátce po 23. hodině dostat oheň pod kontrolu a mohla tak být nahlášena lokalizace. Následovalo rozebírání a dohašování stodoly. Hodinu po půlnoci bylo na místě ještě skoro sto hasičů z dvaceti jednotek. Přijela také majitelka pozemku, která pro všechny zajistila pití a stravu. Ve dvě hodiny pak dorazila technika z jihlavské roty ZÚ HZS ČR.

Krátce po sobotní šesté hodině ranní došlo ke střídání některých zasahujících jednotek. O hodinu později byl poplachový stupeň snížen na druhý. Na místě byl také redukován počet sil a prostředků, přičemž stále probíhalo rozebírání a dohašování stodoly.

Škoda, kterou požár způsobil, byla vyčíslena na tři miliony korun. Celá událost se obešla bez zranění.

https://www.hzscr.cz/clanek/uder-blesku-zapalil-rozlehlou-stodolu-se-senem.aspx

Úder blesku zapálil rozlehlou stodolu se senem_SČK (2).jpg
 


 

DOPRAVNÍ NEHODY


Srážka vlaku s osobním autem na Benešovsku skončila tragicky

Informaci o srážce vlaku s osobním automobilem v katastru obce Heřmaničky v okrese Benešov přijala tísňová linka středočeských hasičů v úterý, 4. srpna 2020, v 18.07 hodin. 

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální hasiče ze stanic v Benešově a Sedlčanech, podnikovou jednotku Správy železnic Praha a jednotku sboru dobrovolných hasičů obce Votice.

Po příjezdu jednotek bylo upřesněno, že ke střetu došlo na železničním přejezdu, který je křížením silnice číslo 121 s jednokolejnou tratí číslo 220. Osobní vozidlo bylo po srážce odtlačeno po kolejích skoro tři sta metrů od silnice. Uvnitř kabiny zůstala zaklíněna osoba, která na místě podlehla vážným zraněním. V osobním elektrickém vlaku cestovalo 69 lidí a tři zaměstnanci Českých drah, všichni vyvázli bez úrazu.

Hasiči udělali na vozidle protipožární opatření a po příjezdu náhradního autobusu, který zajistil dopravce, pomohli s evakuací cestujících. Ti pak byli převezeni na nejbližší železniční stanici. Poté bylo z vraku vozidla vyproštěno tělo usmrcené osoby. Následně byla událost předána drážním hasičům.

https://www.hzscr.cz/clanek/srazka-vlaku-s-osobnim-autem-na-benesovsku-skoncila-tragicky.aspx

Srážka vlaku s osobním autem na Benešovsku_SČK.jpg


Hasiči vyprostili z příkopu nákladní vůz, který vezl telata

U dopravní nehody nákladního vozidla převážejícího několik desítek telat zasahovali v úterý, 4. srpna 2020, v části Probluz profesionální hasiči ze stanice Hradec Králové – Pražská i z centrální hradecké stanice.

Automobil sjel do příkopu a nemohl sám vyjet zpět na silnici. Nikdo nebyl při události zraněn. Hasiči zajistili vozidlo nejprve pomocí cisterny a na pomoc s vyproštěním přijel vyprošťovací automobil. Nákladní auto se podařilo vytáhnout zpět na komunikaci, řidič pak odjel se zvířaty na kontrolu k veterináři.

https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-vyprostili-z-prikopu-nakladni-vuz-ktery-vezl-telata.aspx

DN nákladního vozu převážejícího telata_KHK.jpg


Dopravní nehoda u obce Červená Voda si vyžádala pět zraněných osob

Ve středu, 12. srpna 2020, odpoledne zasahovali hasiči u dopravní nehody u obce Červená Voda na Pardubicku. Jednalo se o střet dodávkového a osobního vozidla.  Jednotky vyprostily bez použití hydraulického vyprošťovacího zařízení pět zraněných osob a asistovaly zdravotnické záchranné službě. Na místě zasahoval i vrtulník Letecké záchranné služby, který transportoval jednu osobu. Ostatní zraněné odvezly sanitky do nemocnice.

Hasiči dále zabezpečili vozidla proti požáru, zasypali únik provozních náplní a odtlačili auta mimo vozovku. Po celou dobu zásahu řídily jednotky dopravu na komunikaci a po zadokumentování nehody Policií ČR uklidily vozovku.

Na místě zasahovala profesionální jednotka ze stanice Králíky a dobrovolná jednotka z Červené Vody.

https://www.hzscr.cz/clanek/dopravni-nehoda-u-obce-cervena-voda-si-vyzadala-pet-zranenych-osob.aspx

DN u obce Červená lhota_PAK.jpg


 

TECHNICKÁ POMOC
 

Ze zatopeného auta zachránili hasiči dva muže

V úterý, 4. srpna 2020, před dvanáctou hodinou přijala tísňová linka hasičů Jihomoravského kraje volání informující o potřebě vyproštění dodávkového vozidla z koryta řeky Rokytná nedaleko Ivančic na Brněnsku. 

K místu události vyrazila profesionální jednotka hasičů z Ivančic a velitel čety z centrální stanice Židlochovice. Hasiči, kteří se již během jízdy převlékli do tzv. suchých obleků, po příjezdu k zatopenému vozu během krátké chvíle obě osoby pomocí lan zachránili.

Velitel zásahu nechal dále povolat policejní potápěče. Ve spolupráci s nimi jednotka zajistila vozidlo proti nekontrolovatelnému pohybu v korytu řeky. Dodávku se z řeky podařilo vyprostit krátce po 16. hodině a to za pomocí kladek, navijáku z cisterny a navijáku z přivolaného traktoru.

Celý zásah trval déle jak pět hodin a komplikovalo jej špatné počasí, špatná dostupnost pro těžkou techniku, silný proud a absence signálu pro mobilní telefon.

https://www.hzscr.cz/clanek/ze-zatopeneho-auta-zachranili-hasici-dva-muze.aspx

Ze zatopeného auta zachránili hasiči dva muže_JMK.jpg


Hasiči a zdravotníci zachránili v Psárech dělníka zavaleného ve výkopu

Ve středu, 12. srpna 2020, asi dvacet minut po desáté hodině byla na tísňovou linku středočeských hasičů ohlášena událost, při které došlo k zavalení dělníka při zemních pracích v obci Psáry v okrese Praha-západ. Oznamovatel uvedl, že muž je v hloubce přes dva metry a kolegové se ho snaží vyhrabat. 

Operační důstojník na místo vyslal profesionální hasiče ze stanic Jílové a Říčany, kteří vyrazili i s lezeckým družstvem a také se speciálním technickým kontejnerem s výbavou pro tento druh zásahů. K události vyjel také řídící důstojník územního odboru Kladno, který je současně krajským garantem v oblasti pažení a stabilizace. Zároveň byl poplach vyhlášen dobrovolným jednotkám obcí Dolní Jirčany a Psáry. Zdravotnická záchranná služba kromě pozemních posádek povolala i vrtulník.

První hasiči byli na místě za sedm minut od vyhlášení poplachu. Velitel zásahu informoval, že jde o prostor na hlavním průtahu obcí, kde je budována kanalizace. Ve výkopu hlubokém necelé tři metry došlo k utržení mokré jílovité zeminy v ploše dva krát pět metrů. Jednoho dělníka sesuv odhodil tak, že se mohl dostat ven z jámy. Druhý muž byl při příjezdu hasičů v bezvědomí částečně zavalený na dně výkopu. Hasiči ze stanice Jílové jej pomocí záchranných nosítek vyzvedli nahoru a spolupracovali se zdravotníky na oživování.

Po téměř dvaceti minutách byla resuscitace úspěšná a pacient byl přepraven na místní fotbalové hřiště k vrtulníku letecké záchranné služby, který jej transportoval do motolské nemocnice v Praze. Druhého dělníka s lehkým zraněním ošetřila záchranná služba na místě.

https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-a-zdravotnici-zachranili-v-psarech-delnika-zavaleneho-ve-vykopu.aspx

Záchrana dělníka z výkopu_SČK.jpg


Bouřky zaměstnaly hasiče ve Středočeském kraji

Českým hydrometeorologickým ústavem avizované velmi silné bouřky zasáhly v pátek 14. srpna 2020, po 16. hodině také Středočeský kraj. 

Hasiči za celý den řešili celkem 124 mimořádných událostí, z toho jich 86 přímo souviselo s bouřkami. V 52 případech jsme čerpali vodu, 11 výjezdů bylo na odstraňování nebezpečných stavů a u 23 událostí jsme řezali popadané stromy a větve.

Intenzivní déšť začal po 16. hodině na Kutnohorsku, nejméně jednu událost pak řešili profesionální i dobrovolní hasiči ve všech dvanácti okresech. Největší komplikace počasí způsobilo v okresech Praha-východ, Kutná Hora a Mělník.

Největší zátěž zaznamenalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje mezi 18. a 19. hodinou, kdy bylo nahlášeno 31 mimořádných událostí. To je téměř stejný počet, jaký v průměrný den řešíme za 24 hodin.

Dvě jednotky hasičů odklízely v Podlešíně na Slánsku zeminu z komunikace, pak přejížděly na čerpání vody ze dvora rodinného domu. U Rudné, v okrese Praha-západ, dvě jednotky čerpaly vodu z podjezdu pod dálnicí D5. V Neratovicích hasiči vykopali strouhu, aby voda mohla odtéci z parkoviště, kde hrozilo zaplavení osobních vozidel. V Poleradech, Zdibech a Hovorčovicích v okrese Praha-východ hasiči čerpali vodu ze zaplavených domů, sklepů, výkopů a zahrad. Na strakonické dálnici D4 havarovalo za Obořištěm ve směru od Prahy jedno osobní auto do svodidel, pravděpodobně v důsledku aquaplaningu.

Po 20. hodině se situace v celém kraji zklidnila, těsně před půlnocí byly řešeny jen dvě události. V kempu v Chrustenicích na Berounsku říčka Loděnice zaplavila kemp a okolní domy. Ve Zdibech se hromadila voda v podjezdu pod dálnicí D8.

https://www.hzscr.cz/clanek/bourky-zamestnaly-hasice-i-ve-stredoceskem-kraji.aspx

Následky bouřek ve SČK.jpg


 

Hasičům slíbil, že už to víckrát neudělá.

Pomoc hasičů potřeboval dnes 19. srpna po jedenácté hodině dopoledne ve Svitavách malý tříletý chlapec. Klučina prostrčil hlavu do zábradlí na schodišti bytového domu a už ji nemohl vrátit zpátky. Celá záchranná akce trvala pět minut. Pomocí hydraulického rozpínáku hasiči napružili zábradlí a chlapec byl vysvobozen. Po zásahu neutrpělo zábradlí ani malý šikula žádné známky poškození.

Jednotka předala chlapci plyšového dráčka Záchranáčka a hasičům slíbil, že už to víckrát neudělá.

https://www.hzscr.cz/clanek/hasicum-slibil-ze-uz-to-vickrat-neudela.aspx

Záchrana dítěte.jpg


Převrácený skákací hrad v zábavním parku

Ve středu, 26. srpna 2020, přišlo na tísňovou linku oznámení o převráceném skákacím hradu v areálu zábavního parku v Kozelkově ulici.

Na místo vyjely před 13. hodinou odpoledne čtyři jednotky hasičů. Ti provedli průzkum místa zásahu, místní jednotka prohledala plachtu hradu.

ZZS měla v péči celkem šest zraněných dětí, všechny byly transportovány do nemocnice, jedno bylo převezeno vrtulníkem letecké záchranné služby. Hasiči ještě prošli celý areál zábavního parku, jestli se někde nenachází ještě jiné zraněné osoby. Nikdo další už ale nebyl objeven. Místo zásahu si pak převzali policisté, kteří zjišťovali okolnosti vzniku mimořádné události.

https://www.hzscr.cz/clanek/prevraceny-skakaci-hrad-v-zabavnim-parku.aspx

Převrácený skákací hrad_KHK.jpg
ZAHRANIČNÍ MISE

Český USAR tým odlétá z Prahy do Bejrútu

Ve středu, 5. 8. 2020, v podvečer odstartovalo letadlo z pražského Letiště Václava Havla s 36ti členným USAR týmem do Bejrútu. 

Na letiště se s nimi přišel rozloučit ministr vnitra Jan Hamáček, který mimo jiné řekl: „Exploze v Bejrútu je obrovská tragédie. V takových případech se počítají hodiny, proto jsem rád, že Česká republika zareagovala jako jedna z prvních a vysílá zkušené záchranáře. Držím Vám všem palce a přeji, ať se všichni v bezpečí vrátíte ke svým rodinám.“

Tým je složený z příslušníků HZS hl. m. Prahy, 5 kynologů z HZS Pardubického, Libereckého a Ústeckého kraje a ze Záchranného útvaru HZS ČR a lékaře z ÚN Brno. 

Pražský USAR tým doprovodil na letiště také ředitel HZS hl. m. Prahy plk. Luděk Prudil.

USAR tým je vybaven nejmodernější vyhledávací a záchranářskou technikou, včetně dýchacích přístrojů. Veškeré vybavení, které je na palubě letadla, váží 4,5 t. Vedle lezeckého vybavení zde nechybí motorové pily, rozbrušovačky na kovy, zdivo a beton, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, ale také kvalitní přístroje na vyhledávání zavalených osob (echolokátor, bioradar, štěrbinové kamery…) a hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků. Ve „výbavě“ jsou také speciálně cvičení a certifikovaní psi pro sutinové vyhledávání.

Tým by měl na místo dorazit v 7 hodin večer místního času a dále se bude řídit pokyny libanonských záchranářů a spolupracovat s dalšími mezinárodními záchranářskými týmy vyslanými do této oblasti. Nejprve musí dopravit všechen materiál na stanovené místo, vybudovat základnu, a zázemí a neprodleně nasadit síly a prostředky do přiděleného sektoru. Tým bude na místě zcela soběstačný od ubytování, přes stravu, hygienu i elektřinu.

Jsme také v kontaktu s Českou ambasádou v Bejrútu, která dle potřeby může týmu pomoct. 

Přesný návrat týmu zatím naplánovaný není, bude rozhodnuto až dle aktuální situace na místě. Předběžně se počítá s návratem 11. nebo 12. srpna, kdy už bude velmi nepravděpodobný nález živých osob v sutinách.

Předběžně se uvažuje i o tom, že v letadle, které pro tým poletí, by se na místo dopravila materiální humanitární pomoc.

https://www.hzscr.cz/clanek/cesky-usar-tym-odleta-z-prahy-do-bejrutu.aspx
https://www.hzscr.cz/clanek/cesky-usar-tym-leti-na-pomoc-do-libanonu.aspx
https://www.hzscr.cz/clanek/aktualni-informace-ze-zasahu-usar-tymu-v-libanonu.aspx
https://www.hzscr.cz/clanek/web-informacni-servis-zpravodajstvi-2020-srpen-navrat-ceskeho-usar-tymu-a-odlet-materialni-humanitarni-pomoci.aspx​


ViewImage.aspx-13.jpeg

OSTATNÍ ZÁSAHY


Hasiči zachraňovali domácí mazlíčky

V neděli 2.8. 2020 téměř současně vyjeli hasiči k záchraně psa a kocoura. Nejdříve v 10:46 hod. raspenavští hasiči zachránili z hluboké bažiny v Lázních Libverda psa (border kolie), který se nemohl sám vymanit z bažiny. Hasiči ho bezpečně po pár minutách vysvobodili, ten byl však zážitkem tak vystrašený, že ihned utekl. 

Druhou záchranu pak řešili v 10:49 hod. hasiči v České Lípě, kde uvízl kocour ve stoupačkách v bytě. Hasiči museli nejdříve rozebrat část stoupaček, aby se ke kocourovi dostali a přibližně do 30 min byl kocour volný a zpět u své majitelky.

V neděli odpoledne v 16:46 hodin pak hasiči z Jablonného v Podještědí vyjeli k záchraně dvou labutí, které byly zamotané do vlasců. Hasiči labutě nejdříve odchytili a poté u každé vlasec bezpečně odstranili.

https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-zachranovali-domaci-mazlicky.aspx

Záchrana domácích mazlíčků_LIK.jpg

Vydrýska jsme zachránili.

Hasiči včera 20. srpna v odpoledních hodinách hledali v přírodní rezervaci Zemská brána pod osadou Čihák osamocené mládě vydry říční. Událost byla nahlášena v 17.40 na Krajské operační a informační středisko v Pardubicích. Jednalo se o bezbranné mládě, které evidentně leželo osamocené na místě již několik dní. Po konzultaci s pracovníkem ze Záchranné stanice Pasíčka naložila jednotka zvířátko do bedýnky a odvezla na stanici hasičů, kde si mládě vyzvednou. Vydrýskovi podali hasiči tekutiny a hned pookřál.

https://www.hzscr.cz/clanek/vydryska-jsme-zachranili.aspx

Záchrany vydřího mláděte_PAK (2).jpg

Odkazy do noveho okna

Ze zatopeného auta zachránili hasiči dva muže_JMK

Ze zatopeného auta zachránili hasiči dva... 

Detailní náhled

Ze zatopeného auta zachránili hasiči dva muže_JMK (2)

Ze zatopeného auta zachránili hasiči dva... 

Detailní náhled

Záchrany vydřího mláděte_PAK

Záchrany vydřího mláděte_PAK 

Detailní náhled

Záchrany vydřího mláděte_PAK (2)

Záchrany vydřího mláděte_PAK (2) 

Detailní náhled

Záchrana domácích mazlíčků_LIK

Záchrana domácích mazlíčků_LIK 

Detailní náhled

Záchrana dítěte

Záchrana dítěte 

Detailní náhled

Záchrana dítěte (2)

Záchrana dítěte (2) 

Detailní náhled

Záchrana dělníka z výkopu_SČK

Záchrana dělníka z výkopu_SČK 

Detailní náhled

Záchrana dělníka z výkopu_SČK (2)

Záchrana dělníka z výkopu_SČK (2) 

Detailní náhled

Úder blesku zapálil rozlehlou stodolu se senem_SČK

Úder blesku zapálil rozlehlou stodolu se... 

Detailní náhled

Úder blesku zapálil rozlehlou stodolu se senem_SČK (2)

Úder blesku zapálil rozlehlou stodolu se... 

Detailní náhled

Srážka vlaku s osobním autem na Benešovsku_SČK

Srážka vlaku s osobním autem na Benešovs... 

Detailní náhled

Srážka vlaku s osobním autem na Benešovsku_SČK (2)

Srážka vlaku s osobním autem na Benešovs... 

Detailní náhled

Převrácený skákací hrad_KHK

Převrácený skákací hrad_KHK 

Detailní náhled

Převrácený skákací hrad_KHK (2)

Převrácený skákací hrad_KHK (2) 

Detailní náhled

Požár v Bohumíně_MSK

Požár v Bohumíně_MSK 

Detailní náhled

Požár v Bohumíně_MSK (4)

Požár v Bohumíně_MSK (4) 

Detailní náhled

Požár v Bohumíně_MSK (3)

Požár v Bohumíně_MSK (3) 

Detailní náhled

Požár v Bohumíně_MSK (2)

Požár v Bohumíně_MSK (2) 

Detailní náhled

Požár štěpky v Rožmitálu pod Třemšínem_SČK

Požár štěpky v Rožmitálu pod Třemšínem_S... 

Detailní náhled

Požár štěpky v Rožmitálu pod Třemšínem_SČK (5)

Požár štěpky v Rožmitálu pod Třemšínem_S... 

Detailní náhled

Požár štěpky v Rožmitálu pod Třemšínem_SČK (4)

Požár štěpky v Rožmitálu pod Třemšínem_S... 

Detailní náhled

Požár štěpky v Rožmitálu pod Třemšínem_SČK (3)

Požár štěpky v Rožmitálu pod Třemšínem_S... 

Detailní náhled

Požár štěpky v Rožmitálu pod Třemšínem_SČK (2)

Požár štěpky v Rožmitálu pod Třemšínem_S... 

Detailní náhled

Požár balíků slámy_LIK_4

Požár balíků slámy_LIK_4 

Detailní náhled

Požár balíků slámy_LIK_3

Požár balíků slámy_LIK_3 

Detailní náhled

Požár balíků slámy_LIK_2

Požár balíků slámy_LIK_2 

Detailní náhled

Požár balíků slámy_LIK

Požár balíků slámy_LIK 

Detailní náhled

Následky bouřek ve SČK

Následky bouřek ve SČK 

Detailní náhled

Následky bouřek ve SČK (2)

Následky bouřek ve SČK (2) 

Detailní náhled

Les v prudkém svahu hasilo 18 jednotek_OLK

Les v prudkém svahu hasilo 18 jednotek_O... 

Detailní náhled

Les v prudkém svahu hasilo 18 jednotek_OLK (2)

Les v prudkém svahu hasilo 18 jednotek_O... 

Detailní náhled

DN si vyžádala 5 zraněných osob_PAK

DN si vyžádala 5 zraněných osob_PAK 

Detailní náhled

DN si vyžádala 5 zraněných osob_PAK (2)

DN si vyžádala 5 zraněných osob_PAK (2) 

Detailní náhled

DN nákladního vozu převážejícího telata_KHK

DN nákladního vozu převážejícího telata_... 

Detailní náhled

DN nákladního vozu převážejícího telata_KHK (2)

DN nákladního vozu převážejícího telata_... 

Detailní náhled

ViewImage.aspx-13

ViewImage.aspx-13 

Detailní náhled

ViewImage.aspx-14

ViewImage.aspx-14 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem