HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Anketa Hasič roku 2019 již zná své vítěze

Profesní anketu Hasič roku vyhlašují společně ministr vnitra a generální ředitel HZS ČR, již od roku 2009. Termín slavnostního vyhlášení výsledků letošního, již 11. ročníku této prestižní ankety, za rok 2019, byl kvůli novému koronaviru a s ním souvisejícím opatřením, opakovaně odsouván. 

Původní termín, který byl naplánován na 16. dubna 2020, se posunul na listopad 2020, avšak ani tento druhý pokus nevyšel. Nakonec jsme se skleněnými přilbami, které jsou symbolickým oceněním práce profesionálních hasičů, kteří se umístili na prvních místech v jednotlivých kategoriích, vyrazili sami, pouze s kamerou. Sestřih z těchto předávání je možné shlédnout ve videu - na našem facebookovém profilu.

Sedmnáctičlenná odborná porota letos vybírala z celkem 68 nominací, o 12 více než v loňském roce. Nejvíce nominací se sešlo v kategoriích „ZÁSAH ROKU“ a „VELITEL/VEDOUCÍ“, shodně po dvanácti nominacích.

Kompletní seznam oceněných ve všech kategoriích, včetně stručných charakteristik, si můžete přečíst zde

HZS Jihočeského kraje se může pochlubit skvělým úspěchem. Získali jsme první místo v prestižní kategorii "zásah roku", kde byl oceněn extrémně náročný zásah jihočeských hasičů při výbuchu bytového domu v Lenoře. První místo získal také Marián Petro pracující na ekonomickém úseku krajského ředitelství, a to v kategorii "občanský zaměstnanec". Dalším oceněným byl plk. Mgr. Štěpán Kavan, Ph. D., z oddělení krizového řízení krajského ředitelství, který obsadil v kategorii "vedoucí/velitel roku" druhé místo.

Medailonky oceněných:

Kategorie „ZÁSAH ROKU“

1. MÍSTO

Výbuch a následný požár bytového domu v obci Lenora
HZS Jihočeského kraje

Extrémně náročný zásah řešili ve dnech 3. a 4. října 2019 hasiči v obci Lenora na Prachaticku. V časných ranních hodinách zde došlo k nenadálému výbuchu a následnému požáru obytného domu.

Po příjezdu jednotek na místo se hasičům naskytnul pohled na obraz zkázy a zoufalství. Celý jeden bytový dům byl v plamenech, protější severní a jižní obvodové stěny byly vyvaleny, zbytky oken, části zdiva, ale i věci z interiérů domu byly rozmetány po celém okolí. Na balkonech obvodové zdi, jenž výbuch vydržela, stáli zoufalí lidé, kteří potřebovali okamžitou pomoc. Přímo v sutinách se pohybovali lidé, kteří v bezprostředním ohrožení svých životů vyskákali z hořícího domu.

V extrémně emočně náročné atmosféře pod obrovským psychickým tlakem zahájili hasiči vypjatý souboj s časem. Vstoupit do výbuchem zničeného domu však znamenalo pro zasahující hasiče obrovské nebezpečí. Bylo více než jasné, že statika domu je silně narušena. Nebezpečnost situace zvyšoval dále fakt, že po domě byly nalezeny vybouchnuté propanbutanové láhve. Nikdo nevěděl, zda někde nejsou nastražené ještě další.

Zásah v Lenoře byl jednoduše „jiný“. Byl extrémní ve všech možných ohledech. Od fyzické a psychické náročnosti na každého zasahujícího hasiče až po tlak na velitele. Od zapojení všech možných složek a organizací až po rozsah pomoci, které dokázaly po zasažené, ale i pro zasahující obstarat. Od neuvěřitelného pohledu zkázy na začátku až po závěr zásahu, kdy bylo o všechny obyvatele postaráno, a dům byl zabezpečen.

Celkem bylo v domě zasaženo 6 bytových jednotek, další 2 bytové domy byly výbuchem poškozeny, evakuováno bylo 19 osob, 9 osob zraněno, 1 osoba nalezena mrtvá.

Výbuch byl ohlášen v 4:08 hodin, požár lokalizován v 5:22 hodin, likvidační práce ukončeny v 20:14 hodin.

Kategorie „ZAMĚSTNANEC ROKU“

1. MÍSTO

 Marián Petro
zaměstnanec finančního oddělení krajského ředitelství HZS Jihočeského kraje

Marián Petro se téměř dvacet let, po kterých pracuje u HZS Jihočeského kraje, i po celou řadu let v předchozích zaměstnáních, věnuje stále a jenom hospodaření s finančními prostředky a hospodaření s majetkem. Rozpočtové položky, přehledy, plány a výkazy jsou jeho celoživotní a každodenní náplní. Vztah, který si Marián Petro vytvořil ke zdánlivě nezajímavým, stereotypním a „papírovým“ činnostem, je obdivuhodný. Svým přístupem a nadšením pro oblast financování a rozpočtu se vypracoval do pozice uznávaného odborníka.

Pokud bychom měli jedním slovem charakterizovat práci Marián Petra, bude to pravděpodobně slovo „rozpočet“. Marián Petro je klíčovou osobu při sumarizaci rozpočtu HZS Jihočeského kraje a při projednávání s jednotlivými rozpočtovými místy. V průběhu účetního roku sleduje a realizuje plnění rozpočtu podle finančního plánu a vždy velmi aktivně a spolehlivě navrhuje opatření při vzniklých komplikacích. Je tím, kdo bezpečně hlídá výdajovou část rozpočtu a řeší případně rozpočtové změny. Jeho odborné znalosti, přehled v problematice a pracovní nasazení jsou zárukou splnění všech úkolů v patřičné kvalitě a v požadovaných termínech.

Kategorie „VELITEL / VEDOUCÍ“

plk. Mgr. Štěpán Kavan, Ph.D.
vedoucí oddělení krizového řízení, HZS Jihočeského kraje

Plk. Mgr. Štěpán Kavan, Ph.D., nastoupil k HZS Jihočeského kraje 1. 9. 2002 a hned po prvních měsících bylo jasné, že se pro naši práci narodil a ta že je a pravděpodobně bude jeho celoživotní náplní. V rámci své služby postupně prošel zařazením na funkcích komisař, vrchní komisař a rada. Od 1. ledna 2016 byl ustanoven vedoucím oddělení krizového řízení na KŘ HZS JčK.

V současné době například spolupracuje s MV – GŘ HZS ČR jako styčný důstojník pro zapojování do mezinárodních operací. V letech 2012 – 2018 se aktivně podílel na realizaci projektu „Zlepšení akceschopnosti a odborné způsobilosti moldavských hasičů“. V roce 2013 jednal za Českou republiku jako styčný důstojník pro plánování, realizaci a zapojení odřadu HZS JčK do mezinárodního cvičení v rámci Evropské unie „Taranis 2013“. Ve své funkci vedoucího oddělení krizového řízení má k řešení také jedno nadstandartní téma. Tímto tématem je Jaderná elektrárna Temelín se vším, co k němu patří.

Po celou dobu svého působení u HZS JčK je Štěpán Kavan příkladem pro své kolegy a podřízené zejména svou ochotou kdykoliv bez ohledu na svůj volný čas pracovat pro potřeby HZS ČR.

vytisknout  e-mailem