HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Silvestrovské oslavy a s nimi spojené typické požáry

(27. prosince 2018) S blížícím se koncem roku bych ráda varovala občany Olomouckého kraje před nesprávným používáním zábavní pyrotechniky a otevřeného ohně. Lidé totiž každoročně na přelomu roku způsobí nejen sobě, ale i jiným mnoho zranění, stále častěji také zaviní nejrůznější nešťastné události. 

Jde především o požáry v bytech, které vznikají od hořících svíček, adventních věnců, případně vánočních stromečků. Dalšími iniciátory silvestrovských požárů mohou být špatně udržovaná topidla a komíny, zejména na chatách a v rekreačních objektech, kde se lidé rozhodnou oslavit příchod nového roku, a samozřejmě pomyslné prvenství mezi silvestrovskými požáry drží zábavní pyrotechnika.

Loňského Silvestra a letošní Nový rok vyjížděli hasiči v Olomouckém kraji celkem k 12 požárům. Rušná byla pro hasiče zejména silvestrovská noc, kdy několikrát vyjížděli likvidovat požáry tújí a keřů, odpadu a velkoobjemových kontejnerů. Šlo však především o události drobnějšího charakteru bez výraznějších škod.

Na Silvestra však nemusí hořet pouze kvůli typickým silvestrovským iniciátorům. Hasiči poslední den minulého a první den letošního roku řešili dva větší požáry, které s oslavami příchodu nového roku neměli nic společného. Po půlnoci 31. prosince 2017 v Olomouci vzplála prodejna obuvi na Rooseveltově ulici. Škoda byla vyčíslena na 860.000 Kč, příčinou byla technická závada na elektrospotřebiči. https://www.hzscr.cz/clanek/pozar-prodejny-s-obuvi-v-rooseveltove-ulici-v-olomouci.aspx.

Napilno měli ráno 1. ledna 2018 také hasiči na Šumpersku, když vyjeli k likvidaci požáru velké zděné garáže včetně zaparkovaných vozidel v Kosově. Škoda byla vyčíslena na 2.189.100 Kč, příčinu vzniku požáru se nepodařilo jednoznačně prokázat. https://www.hzscr.cz/clanek/pozar-vozidel-zpusobil-skodu-dosahujici-dvou-milionu-korun-kosov-sumpersko.aspx

Zábavní pyrotechnika

Se silvestrovskými oslavami bývá nejčastěji spojována zábavní pyrotechnika. Lidé se totiž každoročně s předstihem hromadně zásobí nejrůznějšími rachejtlemi, petardami či domácími ohňostroji.

Aby se oslavy letošního Silvestra neproměnily v noční můru, dodržujte tato základní pravidla:

  • zábavní pyrotechniku kupujte pouze certifikovanou opatřenou českým návodem na použití. Mnohdy se lidé snaží ušetřit nějakou tu korunu a kupují pyrotechniku, která nemá odpovídající povolení či atesty nebo k ní není přibalen leták s návodem na použití v českém jazyce. Také zboží na stáncích, i když splňuje veškeré podmínky prodeje, může být vlivem vlhkosti nebo povětrnostních podmínek poškozeno. Pak se stává, že nesprávným použitím dochází k vážným zraněním a požárům,
  • pyrotechniku skladujte tak, aby nebyla v dosahu dětí a na místech, kde může dojít k její iniciaci,
  • vystřelovaní petard a pouštění silnějších světlic by se měly také vyvarovat podnapilé osoby. Stává se pak, že místo do vzduchu zamíří na kolemjdoucí osoby, na obydlí nebo auta, protože neudrží předepsaný směr,
  • pyrotechniku odpalujte podle návodu na použití, venku, ne v bytě. Volte především volné prostranství, aby nemohla rachejtle zalétnout na střechu nebo oknem do objektů, kde by způsobila požár,
  • pyrotechniku nikdy podomácky neupravujte ani nevylepšujte,
  • nesbírejte nevyhořelé zbytky petard, ani se je nesnažte znovu odpálit,
  • hlídejte si své děti. Často si samy opatří různé rachejtle, které se snaží odpálit. Petardy však neumí používat a způsobí si vážné úrazy.

Lampiony štěstí

V poslední době se také hodně rozmohly balónky štěstí neboli létající lampiony, u kterých se zapálí hořák a balón se následně vznese do vzduchu. Po vyhoření hořáku se snese opět k zemi. Možná někoho napadne lampion štěstí pouštět i o Vánocích nebo na Silvestra. Z pohledu hasičů je volně vypuštěný lampion štěstí naprosto nekontrolovatelný otevřený oheň, který se na obloze může chovat zcela nepředvídatelně a při sebemenším poškození může tento otevřený oheň spadnout na střechy domů, do lesa nebo kamkoli jinam, kde velmi snadno způsobí požár. Hasiči tedy vypouštění lampionů štěstí důrazně nedoporučují.

Statistika výjezdů HZS Olomouckého kraje v průběhu Silvestra a Nového roku

2013

2014

2015

2016

2017

2018

31. prosince

13

17

12

24

16

1. ledna

21

10

19

25

20

22

I přes každoroční varování hasičů dochází v období Vánoc a Silvestra k řadě tragických událostí, při kterých se zraní desítky osob a materiální škody dosahují miliónů korun. Zamyslete se proto nad požární bezpečností u vás doma, abyste se do této smutné statistiky nezařadili i vy.

Přeji vám veselého Silvestra a šťastný vstup do nového roku bez úrazů, požárů a nehod.

Autor:

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039 (linka tiskový mluvčí)
tel: 950 770 207
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci(zavinac)hzsol.cz

vytisknout  e-mailem