HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ledová kalamita - ohlédnutí

Od pondělí 1. prosince 2014 do současnosti likvidovali hasiči v Olomouckém kraji následky ledovky, která sevřela náš kraj. Desítky jak profesionálních, tak i dobrovolných hasičů pracovalo v terénu, odstraňovali stovky popadaných stromů a větví z komunikací, drátů elektrického vedení, chodníků a zaparkovaných aut. Podle dostupných informací nebyl při událostech nikdo zraněn. 

Pondělí 1. prosince 2014

První událost technického charakteru, která měla souvislost s ledovkou, byla oznámena na operační středisko HZS Olomouckého kraje v pondělí 1. prosince 2014 v 12:04 hodin. Jednalo se o vozidlo, které sjelo na kluzké vozovce u obce Bělkovice - Lašťany do příkopy. Hasiči ho vytáhli zpět na komunikaci. Podobných typů zásahu za celou kalamitu zaznamenali ještě několik.
Během pondělního dopoledne řešili hasiči také několik dopravních nehod, u nichž však příčiny určuje Policie ČR.
Od 16:00 hodin začalo operační středisko HZS Olomouckého kraje evidovat popadané stromy a větve na komunikace, chodníky, dráty elektrického vedení a zaparkovaná vozidla. Od této chvíle se hasiči prakticky několik hodin nezastavili a všichni pracovali v terénu. Vzhledem k obrovskému nárůstu výjezdů zejména na Přerovsku byly všechny profesionální požární stanice na územním odboru Přerov posíleny o jeden výjezd.

Počet technických zásahů - pondělí 1. prosince 2014 - 209

Úterý 2. prosince 2014

Už v noci zasadal na HZS Olomouckého kraje štáb, který řešil hlavně situaci na železnici. Ve třech železničních stanicích na Přerovsku (v Drahotuších, Lipníku nad Bečvou a Hranicích na Moravě) stály několik hodin rychlíky, ve kterých cestovalo asi 300 osob. Hasiči jim ve spolupráci s přepravcem zajistili lehké občerstvení v podobě vody a sušenek, které jim mezi šestou a sedmou hodinou ranní rozvezli. Troleje naštěstí fungovali, a tak cestující měli ve vlacích alespoň teplo a světlo.
Pomoc hasičů se poté celý den soustředila zejména na odstraňování spadlých stromů a větví z komunikací, drátů elektrického vedení, vozidel a chodníků. Několik obcí na Olomoucku a Přerovsku bylo bez dodávek elektrické energie.

Počet technických zásahů - úterý 2. prosince 2014 - 125

Středa 3. prosince 2014

Pomoc hasičů se soustředila opět na technické zásahy, odstraňování spadlých stromů a větví z komunikací, drátů elektrického vedení, vozidel a chodníků. Ve třech případech také hasiči odstraňovali padající led a rampouchy ze střech. V podvečer bylo několik obcí na Konicku bez dodávek elektrické energie. Situace se však pomalu začala stabilizovat a počty výjezdů hasičů ubývaly.

Počet technických zásahů - středa 3. prosince 2014 - 59

Čtvrtek 4. prosince 2014 a pátek 5. prosince 2014

Hasiči stále jezdili likvidovat popadané stromy a větve z komunikací a chodníků, několik zásahů provedli na padající led ze střech, ale výjezdů rapidně ubývalo.

Počet technických zásahů - čtvrtek 4. prosince 2014 - 19
Počet technických zásahů -
pátek 5. prosince 2014 (do 11:00 hodin) - 4

Po celou dobu ledové kalamity byla nejhorčí situace na Přerovsku, kde byl také na silnicích vyhlášen Kalamitní stav II. stupně, na Prostějovsku a na Olomoucku. Sever našeho kraje se obešel téměř bez zásahů. V průběhu celé ledové kalamity byly pro profesionální hasiče obrovskou pomocí jejich dobrovolní kolegové. Podle našich dostupných informací nebyl při událostech nikdo zraněn.

Autor:

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci(zavinac)hzsol.cz

vytisknout  e-mailem