Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Aktuální zpravodajství - zásahy hasičů kvůli silnému větru

29. 10. 2017 (Nicole Zaoralová) - Silný vítr začal zaměstnávat hasiče kolem 3 hodiny ranní. Přinášíme aktualizované informace. Ty můžete najít také na našem Facebooku. 

 

Zásahy hasičů v souvislosti s větrem – stav k 14, 00 hodině

Od 03,00 hodiny ranní, kdy hasiči vyjížděli k následkům větru poprvé, již vyjeli více než 4 500 krát.

Zasažena je již prakticky celá republika. Velmi složitá situace je stále v Karlovarském kraji, kde byl svolán kvůli meteorologické situaci krizový štáb kraje. Velké množství výjezdů mají hasiči také v kraji Středočeském, Ústeckém, Libereckém nebo Olomouckém.

Ve valné většině případů se jedná o popadané stromy na silnice, železnici, domy či auta. Stromy spadlé na elektrické vedení mohou na mnoha místech za rozsáhlé výpadky proudu. Hasiči také vyjíždějí k poškozeným střechám, utrženým plechům, plotům a podobně.

Operační střediska, kde jsou odbavovány tísňové hovory, jsou velmi přetížená. Znovu tedy žádáme, pokud se nejedná o bezprostřední ohrožení života, zdraví nebo majetku, aby byli lidé trpěliví, zbytečně operátory nezatěžovali, pomoci se jim dostane, ale až s určitou časovou prodlevou.  

Dále žádáme řidiče, aby pokud možno nevyjížděli na silnice. Situace je velmi nepřehledná, na mnoha místech jsou silnice neprůjezdné kvůli popadaným stromům a větvím. Svou ohleduplností usnadníte práci i stovkám hasičů, kteří jsou právě v terénu nebo na místo zásahu přijíždějí.

Ještě upozorňujeme, že při silném větru se často stává, že vypadává signál jednotlivým mobilním operátorům. Pokud se ocitnete bez signálu a potřebujete se dovolat na linku 112. Vyndejte ze svého mobilního telefonu SIM kartu a pak volte číslo 112. Na linku 112 se totiž lze dovolat i bez SIM karty.

Kvůli sinému větru jsou v terénu stovky hasičů, přetížené jsou i tísňové linky

Silný vítr začal zaměstnávat hasiče kolem 3 hodiny ranní. Od 3 do 6 hodin vyjížděli kvůli větru v 55 případech. Od 7 hodiny se pak situace začala rychle zhoršovat. Od 6 do 7 hodiny již vyjížděli k 100 událostem, od 7 do 8 k 300 událostem a v 9 hodin ráno bylo aktuálně řešeno 755 událostí.

Nejhorší situace je zatím v kraji Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Středočeském a Ústeckém.

Nejčastěji hasiči vyjíždějí k popadaným stromům a větvím, dále se jedná o matriál, který nebyl dobře zajištěn, plechy, skleněné desky, ploty nebo popadaná lešení. To vše tvoří překážky na komunikacích a hrozí zraněním lidem, kteří jsou venku.

Velmi přetížené jsou tísňové linky a to i přesto, že již od včerejšího večera jsou operátoři na operačních střediscích v maximálním počtu. Žádáme proto všechny, kteří na tísňové linky volají, aby dnes, když je situace nejkritičtější, nahlašovali pouze události, kdy je ohrožen život, zdraví nebo majetek. Pokud jim na zahradě spadnul například strom, ale v tuto chvíli nikoho neohrožuje, ať nahlásí událost později. Hasiči budou likvidovat následky silného větru ještě řadu dní. Pokud si lidé nejsou jistí, je lepší na tísňovou linku zavolat. Školení operátoři sami rozhodnou, zda je potřeba vyslat do místa jednotku hasičů. V tuto chvíli máme například již více než 300 ohlášených událostí, při kterých není bezprostředně ohrožen život, zdraví nebo majetek a hasiči k nim budou vyjíždět až později.

Co dělat při silném větru

  • Před příchodem větru preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek), které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Dávejte si pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně. 
  • Bezpečný úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou. Omezte pohyb venku a jízdy autem, neschovávejte se pod stromy, nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), rozhodně nechoďte do lesa a nevydávejte se na horské túry.
  • Neparkujte auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávejte si pozor na vysoké sloupy. 
  • Pokud za silného větru řídíte auto, jeďte maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici. Předem si zjistěte, zda trasa vaší jízdy je průjezdná a vozovka sjízdná, abyste neuvízli. 
  • Spadlých drátů elektrického napětí se nedotýkejte a vůbec se k nim nepřibližujte.
  • Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředních.  
  • Pomáhejte blízkým i nemohoucím, starým i dětem.
  • NEPODCEŇUJTE předpovídanou situaci a NEPŘECEŇUJTE vlastní síly, schopnosti a možnosti.
  • NEROZŠIŘUJTE poplašné a neověřené zprávy.
  • UVĚDOMTE SI, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí

MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420  950 819 944
Mobil: +420 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem