HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Krajský hasičský sbor pomáhá při trasování, nasazen by měl být i mobilní odběrový tým

Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje pomáhá mírnit následky pandemie onemocnění COVID-19 plněním zvláštních úkolů nad rámec svých povinností prakticky od počátku, kdy jsme byli koronavirem zasaženi. Tentokrát vypomůžou hasiči hygienikům s včasným trasováním, dále by měla vyjet do terénu opět hasičská sanitka mobilního odběrového týmu.HZS KHK Trasování (4).jpg

„Do trasování se zapojujeme na základě žádosti krajské hygienické stanice, stejně tak by měl být v následujících dnech podle požadavku hygieniků nasazen mobilní odběrový tým hasičů. Pro trasování bylo proškoleno dohromady 37 příslušníků a zaměstnanců. Je to dostatečný počet na to, abychom pokryli fungování trasovacího pracoviště na krajském ředitelství v Hradci Králové a čtyřech územních odborech (Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou a Trutnov). Denně je obsluhuje od 8 do 16 hodin celkem šest našich lidí,“ uvedl ředitel HZS Královéhradeckého kraje plk. David Pouč.

V týmu trasovačů jsou denní příslušníci a zaměstnanci, činnost tak nezasahuje do akceschopnosti profesionálních výjezdových jednotek požární ochrany. Jejich úkolem je spojit se s pozitivně testovanými lidmi a vyhledat osoby, které by mohly být potenciálně ohroženy nákazou koronavirem. Tým trasovačů bude nasazen dle požadavků krajské hygienické stanice a možností hasičského záchranného sboru.

Dále by měl Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje aktivovat na základě požadavku krajských hygieniků mobilní odběrový tým (MOT), který působil již v předchozím období pandemie koronaviru. Tým je složen z příslušníků se specializací zdravotnický záchranář a asistentů. Hasiči zařazeni do MOT zajišťují odběry vzorků pro testování na onemocnění COVID-19 a doplňují tak stávající systém odběrových míst. Ani práce MOT nenarušuje akceschopnost hasičského záchranného sboru, hasiči – zdravotničtí záchranáři budou v případě nasazení zařazeni mimo výjezd.

O mobilních odběrových týmech HZS KHK

S nástupem šíření onemocnění COVID-19 vyvstala na podzim roku 2020 potřeba posílit systém odběrových míst, kde se odebírají vzorky pro provedení PCR testů. První mobilní odběrový tým HZS KHK začal fungovat koncem října 2020. Odběry u občanů, kteří se nemohli dostavit do stávajících odběrových center, prováděl do poloviny prosince loňského roku. Následně pomáhali hasiči při provádění odběrů vzorků v nemocnicích v Královéhradeckém kraji (Fakultní nemocnice Hradec Králové, Oblastní nemocnice Náchod a Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem). Podíleli se zejména na dobrovolném antigenním testování obyvatelstva. V únoru 2021 se týmy přesunuly opět do terénu a jejich počet byl navýšen. Část příslušníků pak byla vyhrazena na testování obyvatel přímo v obcích. Po celém kraji najezdili během testování hasiči celkem 18 tisíc kilometrů, týmy otestovaly přes dva tisíce lidí v terénu a téměř 23 tisíc lidí v nemocnicích.

HZS_odbery_035.jpg

Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS KHK
 

Odkazy do noveho okna

HZS KHK Trasování (1)

HZS KHK Trasování (1) 

Detailní náhled

HZS KHK Trasování (2)

HZS KHK Trasování (2) 

Detailní náhled

HZS KHK Trasování (3)

HZS KHK Trasování (3) 

Detailní náhled

HZS KHK Trasování (4)

HZS KHK Trasování (4) 

Detailní náhled

HZS KHK Trasování (5)

HZS KHK Trasování (5) 

Detailní náhled

HZS_odbery_024

HZS_odbery_024 

Detailní náhled

HZS_odbery_028

HZS_odbery_028 

Detailní náhled

HZS_odbery_035

HZS_odbery_035 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem