HZS Libereckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kde získat informace o vzniku mimořádné události, jejím charakteru a jak se ochránit?

V průběhu života můžeme být svědky, ale i přímými účastníky událostí, kterým říkáme mimořádné či krizové. Přicházejí většinou neočekávaně, ohrožují životy a zdraví, způsobují velké škody na majetku a životním prostředí. Mohou vzniknout škodlivým působením sil a jevů vyvolaných činností člověka, přírodními vlivy nebo jejich kombinací. 

Může jít o hydrometeorologické jevy (povodně, orkány, aj.), požáry, technologické havárie s únikem nebezpečných látek, hromadné neštěstí, epidemie, nákazy zvířat nebo rostlin. Události ve světě pak opětovně ukazují, že tyto události mohou být i vojenského charakteru. Pro identifikaci vzniku mimořádných událostí, snížení jejich dopadů, potřeby sil a prostředků včetně zpracování postupů jejich zvládání a ochrany obyvatelstva využívá veřejná správa havarijní a krizové plánování. Opatření jsou zpracována na ústřední a na územní úrovni, zejména v havarijním a krizovém plánu kraje.

Jak říká naše heslo: „Štěstí přeje připraveným!“ Proto je nutné, aby každý občan či právnická osoba měla relevantní informace o možném ohrožení a o připravených opatřeních k ochraně obyvatelstva. Získáme tak informace o tom, jaká rizika nás mohou ohrozit v místě bydliště, v zaměstnání, zda je ohrožena škola či školka, kam vodíme děti. Získáme informace například o tom, jakým způsobem je zajištěno varování, jak je plánována evakuace, jakým způsobem se ukrývat, jak si připravit prostředek improvizované ochrany. Na koho se pro jejich získání obrátit? Je to velmi jednoduché. Podívejte se na webové stránky Vaší obce, popřípadě oslovte obecní úřad, kterému zákon ukládá povinnost seznámit Vás s charakterem možného ohrožení, s připravenými záchrannými a likvidačními pracemi a ochranou obyvatelstva. Stejnou povinnost vůči Vám má i Váš zaměstnavatel, pokud je vlastníkem, správcem nebo uživatelem zařízení budov, látek nebo odpadů, kdy při nakládání s těmito nebezpečnými látkami a jejich přepravě může dojít k havárii. Další rady a doporučení lze najít např. i na https://www.hzscr.cz/clanek/rady-a-doporuceni.aspx.

A jak je to v případě, kdy hrozí že událost vznikne nebo již vznikla? Nemusíme se bát, že bychom se o tom nedozvěděli. Budeme varováni a informováni o jejím vzniku a nařízených opatřeních. Varování a informování obyvatelstva je zabezpečeno prostřednictvím koncových prvků varování, kterými jsou rotační nebo elektronické sirény a místní informační systémy. Využít lze i náhradní prostředky, a to zejména vozy s výstražným rozhlasovým zařízením Hasičského záchranného sboru ČR, Policie ČR, jednotek sboru dobrovolných hasičů, vozů městské nebo obecní policie. Využít lze i SMS zprávy, megafony, osobní kontakt. Informování obyvatelstva je následně zabezpečeno hromadnými sdělovacími prostředky (veřejnoprávní televize, regionální rozhlasová vysílání), informacemi uveřejněnými na úředních deskách obecního / krajského úřadu, popřípadě i dalších subjektů (např. hygienické stanice) a jejich webových stánkách. Je nutné vždy sledovat relevantní informační zdroje odpovědných subjektů, používat kritické myšlení a nepodléhat hoaxům a nepodloženým zprávám.

autor: kpt. Ing. Alena Sládková

Foto

vytisknout  e-mailem