HZS Jihočeského kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Již dvě stovky zásahů počítají v souvislosti s větrem jihočeští hasiči - aktualizace k 20. hodině

Od sobotního (9. března) dopoledne do nedělní druhé hodiny ranní vyjeli hasiči na území Jihočeského kraje k více než pěti desítkám událostí. Za nedělní ráno a dopoledne do půl jedenácté přidali dalších 20 událostí. To nejhorší je však pořád ještě čekalo. 

V průběhu neděle pak zásahy průběžně přibývaly, ale zatím v žádném dramatickém tempu. Výstraha Českého meteorologického ústavu však varovala, že v navečerních hodinách bude od západu na východ přes území naší republiky přecházet další vlna silného větru. Jeho varování se začalo okolo 17. hodiny v Jihočeském kraji naplňovat.
Generální ředitelství HZS ČR zároveň se zesílenou výstrahou ČHMÚ vydalo opatření, které doporučovalo navýšení početních stavů hasičů na operačních střediscích HZS krajů a zajistit adekvátní počet sloužících výjezdových hasičů na stanicích.
Operátoři tísňových linek v navečerních hodinách začali přijímat velké množství událostí, jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů prakticky nepřetržitě řeší desítky tzv. vícečetných událostí. Za odpoledne a navečer do 20. hodiny evidujeme více než 130 takovýchto událostí.
Přesně podle výstrahy ČHMÚ vyjížděli nejdříve hasiči na západě našeho kraje, a to především na Prachaticku a Českokrumlovsku. Vítr dále postupoval k východu a zaměstnává hasiče na Českobudějovicku a Jindřichohradecku. V naprosté většině případů hasiči odklízeli spadané stromy, které blokovaly provoz na komunikacích, a to jak silnicích, tak železničních tratích.

Hasiči museli také v několika případech upevňovat uvolněné části střech, plachty či plechy. Odpoledne zasahovali například na Lidické třídě v Českých Budějovicích, obci Srubec nebo v Týně nad Vltavou. Uvolněnou plachtu z bilboardu pak českobudějovická profesionální jednotka odstraňovala z obřího bilboardu u výstaviště v Českých Budějovicích, stejná jednotka pak zajišťovala plechy na střeše pivovaru Samson také v Českých Budějovicích. V Budíškovicích na Jindřichohradecku pak narazilo do spadlého stromu osobní auto. Nehoda se obešla bez zranění. Na Prachaticku před 20. hodinou museli hasiči ve Vitějovicích ze silnice odklízel sněhové zátarasy, které tam vítr přivál. Silný vítr pak povalil u Libínského Sedla betonový sloup. Tuto událost hasiči řeší společně s pracovníky firmy E-on.

Počty událostí jednotivých okresů od 10:30 do 20:00 hodin: Českobudějovicko - 28, Českokrumlovsko - 20, JIndřichohradecko - 18, Písecko - 6, Prachaticko - 37, Strakonicko 19 a Táborsko - 5.

Celkový počet zásahů u tzv. vícečetných událostí se za víkend dostal již na více než 200.

Odkazy do noveho okna

Stržená střecha, Srubec - 10. 3. 2019 (1)

Stržená střecha, Srubec - 10. 3. 2019 (1... 

Detailní náhled

Stržená střecha, Srubec - 10. 3. 2019 (3)

Stržená střecha, Srubec - 10. 3. 2019 (3... 

Detailní náhled

Stržená střecha, Srubec - 10. 3. 2019 (2)

Stržená střecha, Srubec - 10. 3. 2019 (2... 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem