Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jaké události nás nejvíce zaměstnaly v měsíci září?

8. 10. 2020 (MF) – Opět jsme pro Vás připravili přehled těch významově nejpodstatnějších zásahů uplynulého měsíce, a to napříč celou Českou republikou. Vybrali jsme 3 největší požáry a několik dalších událostí, které stojí za vaši pozornost. 

Dozvíte se například to, že hasiči z HZS Jihomoravského kraje měli v září plné ruce práce při likvidaci dvou tragických dopravních nehod na dálnici D1 nebo že kolegové z Olomouckého kraje likvidovali následky ekologické havárie na řece Bečvě a pomáhali s výlovem 20 tun otrávených ryb. Jihočeští hasiči vytahovali z Orlické přehrady potopenou loď a hasiči z Pardubického kraje vyprostili muže, kterého při práci v lese zavalily kořeny stromu. Více informací o práci hasičů z celé republiky se můžete dočíst nejen v tomto článku, ale na webech a sociálních sítí krajských hasičských záchranných sborů.  


 

Požáry

 

Požár v Přeštické ulici v Plzni

Ve čtvrtek, 17. září 2020, v 19:30 byl na tísňovou linku oznámen požár v Přeštické ulici v Plzni v objektu bývalého podniku Potraviny. Jedná se o nepoužívaný soubor budov, v němž dochází k požárům poměrně často. Tentokrát hořely skladovací prostory ve dvoře.

Plocha požáru byla 3000 m2. Rozsah hořící plochy a počet nasazených jednotek si vyžádal vyhlášení zvláštního stupně požárního poplachu. U požáru zasahovalo celkem 18 hasičských jednotek. Provoz na železniční trati na Klatovy, která vede v bezprostřední blízkosti místa zásahu, byl zastaven. Z důvodu kolapsu hydrantové sítě, jsme zřídili dálkovou dopravu vody cisternami. Ve 21:30 byl požár lokalizován. Ke zraněním nedošlo.

Škoda byla předběžně odhadnuta na 1,5 mil. korun. Nicméně se podařilo uchránit majetek v hodnotě 40 mil. korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.

https://www.hzscr.cz/clanek/pozar-v-presticke-ul-v-plzni.aspx

Hasič hasící požár v Přeštické ulici z plošiny automobilového žebříku a přihlížející kolega .png

 

U požáru skladu v České Olešné byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Jednotky druhého stupně požárního poplachu byly v sobotu, 26. září. 2020, v 18:15 vyslány do České Olešné v Jihočeském kraji, kde došlo k požáru zemědělské budovy. 

Operační středisko jihočeských hasičů do České Olešné vyslalo profesionální hasiče ze stanice Jindřichův Hradec a vyhlásilo poplach pro jednotky dobrovolných hasičů obcí Kunžak, Česká Olešná, Strmilov, Studená a následně Popelín. Vzhledem k množství vyslaných cisteren, rozsahu požáru a počtu zasahujících hasičů byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.


Jednotky průzkumem na místě zjistily, že hoří bývalý kravín, ve kterém jsou uskladněny balíky sena. Sklad byl požárem zasažen v plném rozsahu. Ohroženy byly další dva sklady stojící v bezprostřední blízkosti. Hasiči ihned zahájili hašení, kdy se zaměřili nejen na uhašení hořícího skladu, ale i na ochranu vedlejších skladů. U blízkého rybníka bylo zřízeno čerpací stanoviště.


V 19:38 hodin velitel zásahu nahlásil lokalizaci požáru, kdy se hasičům podařilo zabránit dalšímu šíření požáru. Podařilo se uchránit vedlejší sklady a požár byl pod kontrolou zasahujících hasičů. Po 20. hodině bylo rozhodnuto, že sklad se ponechá ke kontrolovanému vyhoření. Část jednotek byla odeslána na své základny. Ostatní požářiště monitorovali do neděle.

https://www.hzscr.cz/clanek/u-pozaru-skladu-v-ceske-olesne-byl-vyhlasen-druhy-stupen-pozarniho-poplachu.aspx

Noční foto_hořící sklad v České olešné.jpg

 

Požár štěpky zaměstnal během dvou dnů desítky hasičů

Halda štěpky naskladněná až do výšky 10 metrů o hmotnosti přes 7,5 tisíc tun začala doutnat v neděli, 27. září 2020, před polednem v Kozlově na Olomoucku.

Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že štěpka v jednom z nepřístupných míst hoří plamenem. K ohnisku se museli prořezat motorovými pilami a následně pak zahájili hasební práce.

Kvůli hlubokým ohniskům se doutnající a znehodnocený přírodní materiál odvážel těžkou technikou na volné prostranství, kde jej hasiči rozhrabávali a prolévali vodou. Jen během neděle takto odvezli 200 tun štěpky. Práce pokračovaly během celé nedělní noci a v pondělí, kdy bylo rozhodnuto o rozdělení haldy na dvě části, aby se zamezilo skrytému šíření požáru.

Zásah po celou dobu provázel hustý kouř, který směřoval i do blízké obce. Lidem z okolí bylo doporučeno, aby nevětrali a měli zavřená okna.

Voda byla na místo požáru dopravována kyvadlově z přírodního zdroje, a to z lomu Výkleky.

Během neděle a pondělí u požáru zasahovaly profesionální jednotky z Olomouce a Lipníka nad Bečvou, jednotky SDH Velký Újezd, Veselíčko, Velká Bystřice, Doloplazy, Výkleky, Jindřichov, Potštát a VHJ Libavá.

https://www.hzscr.cz/clanek/pozar-stepky-zamestnal-behem-dvou-dnu-desitky-hasicu.aspx

Hořící halda štěpky v Kozlově na Olomoucku.jpg

 


 

Dopravní nehody


 

Hasiči museli po nehodě osobního auta a dodávky v Praze 10 použít speciální vyprošťovací automobil

Dvě jednotky pražských hasičů zasahovaly v úterý, 1. září 2020, v dopoledních hodinách v ulici Žitomírská v Praze 10 u střetu dodávky s osobním automobilem. Jedna zraněná osoba byla v době příjezdu jednotky na místo již v péči ZZS, hasiči nemuseli řidiče vyprošťovat.

Dodávka ležela přes komunikaci na boku, velitel zásahu proto povolal technický vyprošťovací automobil s hydraulickým ramenem, pomocí kterého dostali hasiči dodávku zpět na kola.

https://www.hzscr.cz/clanek/hzs-hlavniho-mesta-prahy-menu-zpravodajstvi-hasici-museli-po-nehode-osobniho-auta-a-dodavky-v-praze-10-pouzit-specialni-hydraulickou-ruku.aspx

Střed dodávky s osobním autem v Praze 10_hasiči pomocí vyproš´tovacího auta zvedají dodávku_pohled na dodávku.jpg

 

Železniční nehoda Kdyně

Čtyři hasičské jednotky vyjely ve středu ráno, 9. září 2020, do Kdyně k železniční dopravní nehodě dvou souprav.

Šlo o služební lokotraktor s jedním vozem a osobní vlak. Strojvůdce osobního vlaku hasiči vyprostili bez použití hydraulických nástrojů. Dále z osobního vlaku vyvedli a vynesli další čtyři osoby. Ostatní cestující opustili vlak vlastními silami.

Hasiči následně pomáhali ZZS s ošetřením všech 19 zraněných osob, z nichž 6 bylo letecky transportováno do nemocnic. Dalších 13 bylo převezeno pozemní cestou. K odstranění vykolejeného osobního vlaku z kolejiště vyjely dva jeřáby SŽ z Chebu a Českých Budějovic a tahač s podvalníkem z Prahy.

https://www.hzscr.cz/clanek/zeleznicni-nehoda-kdyne.aspx

ŽN Kdyně_pohled na zdemolované vlak. soupravy.PNG

 

Vyprošťovali jsme muže po střetu s tramvají

Ve čtvrtek, 10. září 2020, ve 12:40 hodin odpoledne jsme přijali informaci o nehodě tramvaje a chodce v brněnské ulici Novolíšeňská. Operační středisko na místo ihned vyslalo pět zásahových vozů ze dvou stanic HZS. 

První jednotka dorazila na místo ve 12:44 hodin. Hasiči po příjezdu zjistili, že muž je při vědomí a nachází se pod tramvajovou soupravou přibližně v jedné třetině její délky. Zahájili proto vyprošťovaní zraněného. K tomu bylo potřeba soupravu přizvednout. Obdobné scénáře průběžně hasiči trénují během výcviků. S jistotou tedy využili zvedacích vaků a hydraulického zařízení a muže se jim podařilo během dvaceti minut dostat z pod soupravy.

Následně jednotky předaly místo zásahu pracovníkům dopravního podniku a odjely na základny.

https://www.hzscr.cz/clanek/vyprostovali-jsme-muze-po-stretu-s-tramvaji.aspx

Brněnští hasiči vyprošťují z pod tramvaje muže.jpg

 

Vyprošťování řidičů bylo mimořádně náročné

V pondělí, 21. září 2020 zastavila provoz na dálnici D1 mezi Brnem a Vyškovem vážná nehoda několika vozidel. Vyproštění řidičů bylo extrémně náročné a trvalo desítky minut. 

Zprávu o nehodě přijalo operační středisko v 11.38 hod. Na místo vyslalo 5 profesionálních hasičských jednotek. Nehoda se stala na 211. km D1 ve směru z Vyškova na Brno. Srazily se 4 nákladní vozy, dodávka a osobní vůz.

Hasiči po příjezdu zjistili, že je potřeba vyprošťovat 2 zraněné řidiče ze dvou nákladních vozů. Třetí zraněná osoba již byla mimo vozidlo.

Vyproštění obou řidičů bylo extrémně náročné a v obtížných klimatických podmínkách. V jednom případě šlo o zcela zdeformovanou kabinu kamionu, který narazil do návěsu kamionu před sebou. V kabině bylo minimum prostoru a hasiči se velmi těžce dostávali ke zraněnému a museli navíc vytvořit dostatečný prostor k jeho vyproštění.  Řidiče se ze zdemolované kabiny podařilo vyprostit po téměř dvou hodinách a hasiči následně pomohli záchranné službě s jeho transportem do vrtulníku, který přistál na dálnici pár desítek metrů od nehody.

Ve druhém případě zůstal řidič zaklíněný v kabině, která byla po střetu utržena a trčela několik metrů nad zemí zapřená do přívěsu dalšího kamionu. Také v tomto případě bylo velmi náročné dostat se do kabiny. Při vyprošťování musel dokonce asistovat vyprošťovací automobil, který zajistil nahnutý přívěs. Řidiče se podařilo dostat z kabiny po více jak 2 hodinách.

Veškeré vyproštění probíhalo v úzké spolupráci s posádkami záchranné služby. Hasiči na místě zasypali provozní náplně sorbentem, zajistili prostor nehody proti požáru a v 15.26 hod. odjeli na základny.

https://www.hzscr.cz/clanek/vyprostovani-ridicu-bylo-mimoradne-narocne.aspx

Nehoda D1_hasiči vyprošťují řidiče z kabiny kamionu.jpg

 

Při požáru na dálnici zemřeli tři lidé

Ve středu, 23. září 2020, zasahovalo osm hasičských jednotek a 19 zásahových vozů na dálnici D1 u Brna, kde došlo k požáru tří vozidel po dopravní nehodě. Tři lidé na místě zemřeli a další se zranili. Provoz na dálnici byl zastaven. 

Naše operační středisko obdrželo informaci o nehodě s následným požárem na 189. kilometru D1 ve směru na Brno v 10.42 hodin. Ihned byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a na místo vyrazilo 8 hasičských jednotek.

Hustý tmavý kouř byl vidět již z dálky a hasiči přijížděli k události v obou směrech dálnice. Ta musela být hned v počátku kompletně uzavřena a zásah tak mohl probíhat z obou směrů.

První jednotka dorazila na místo po 5 minutách od svého výjezdu a hasiči v dýchací technice okamžitě zahájili hasební zásah a postupně nasadili proti plamenům 6 vodních proudů z různých stran. Požár byl při příjezdu jednotek natolik rozvinutý a intenzivní, že v prvních minutách zásahu nebylo vůbec možné se přiblížit k havarovaným vozidlům. Plameny zasáhly návěs jednoho kamionu a další kamion zcela zničily. Požárem bylo zničeno i osobní auto.

Při události zemřeli tři lidé, další dva muži a jedna žena se zranili a skončili v péči posádek ZZS. Hmotné škody půjdou do milionů. Velitel zásahu si povolal na místo příslušníka HZS proškoleného k poskytování posttraumatické intervenční péče.

Kromě likvidace požáru museli hasiči zajistit také unikající provozní náplně a přečerpali naftu ze zničeného kamionu. Po vyšetření nehody policií vyprostili těla obětí a zásah na místě ukončili krátce před půl pátou odpoledne.

https://www.hzscr.cz/clanek/pri-pozaru-na-dalnici-zemreli-tri-lide.aspx

Požár 3 vozidel na D1.jpg


 

Technické zásahy


 

Zavaleného muže vyprostili hasiči

Do Výprachtic v Pardubickém kraji směřovaly ve středu, 2. září 2020, dopoledne čtyři jednotky hasičů (profesionální z Lanškrouna i Žamberku a dále dobrovolné z Výprachtic a Jablonného nad Orlicí). Na konci obce v lese došlo k zavalení muže.

Při provádění lesnických prací byl muž zavalen kořenem stromu s nábalem zeminy. Zavalenému muži koukala pouze hlava. Naštěstí s mužem v lese byla jeho žena, která přivolala pomoc. Hasiči museli použít řetězy, hydraulické rozpínáky a řadu dalšího vyprošťovacího nářadí tak, aby mohli celý kořenový val o hmotnosti zhruba 1 tuny nadzvednout a muže vyprostit. K události přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby, který muže transportoval do nemocnice. Samotné vyproštění bylo velmi náročné a trvalo zhruba 30 minut.

https://www.hzscr.cz/clanek/zavaleneho-muze-vyprostili-hasici.aspx

Hasiči vyproš´tují zavaleného muže z pod kořenového valu.jpg

 

Záchrana ženy v lanovém centru

Veselští hasiči zachraňovali v sobotu, 5. září 2020, odpoledne ženu v lanovém centru ve Veselí nad Moravou.

Žena si poranila nohu na lanovce a uvízla ve výšce 10 metrů. Velitel zásahu si vyžádal výškovou techniku ze stanice Uherské Hradiště. Poraněnou nohu hasiči znehybnili pomocí vakuové fixační dlahy. Po té ji sundali v nosítkách pomocí výškové techniky a předali záchranářům k dalšímu ošetření. 

https://www.hzscr.cz/clanek/zachrana-zeny-v-lanovem-centru.aspx

Hasiči ošetřují zraněnou ženu na atrakci v lanovém parku.jpg

 

V Liberci došlo k destrukci rodinného domu

V pondělí, 14. září 2020, došlo k destrukci dvoupodlažního rodinného domu v Liberci v ulici Nová. Všech pět osob žijících v domě stačilo objekt opustit ještě před příjezdem záchranných složek. 

Hasiči provedli uzavření komunikace, ohraničení místa zásahu a uzavření přívodů energií. Na místě zásahu došlo postupně ke zřícení několika zdí domu. Z tohoto důvodu nebylo možné vstoupit dovnitř objektu a velitel zásahu tak využil pro průzkum speciální prostředek – dron. Osobám zasaženým mimořádnou událostí byla členem týmu posttraumatické péče poskytnuta první psychická pomoc.

Na základě rozhodnutí zástupce stavebního úřadu, za účasti statiků bylo přistoupeno k okamžité demolici. Demolice byla provedena speciální technikou Záchranného útvaru HZS ČR. Z důvodu snížení prašnosti při demolici prováděli hasiči zkrápění sutin pomocí vody.

Jednotky zasahující na místě události: HZS Libereckého kraje stanice Liberec, Záchranný útvar HZS ČR, JSDHO Karlinky, Růžodol I a Machnín.

https://www.hzscr.cz/clanek/v-liberci-doslo-k-destrukci-rodinneho-domu.aspx

Hasiči pomocí techniky demolují dům.jpg

 

Zásah potápečské skupiny - vytažení potopené lodě

Potápěčská skupina HZS Jihočeského kraje složená s hasičů ze stanic České Budějovice, Český Krumlov a Písek zasahovala v sobotu, 5. září 2020, u Orlické přehrady v katastru obce Jickovice, kde se potopila loď.

Do Jickovic byli vysláni také milevští profesionální hasiči, kteří by řešili případný únik provozních kapalin. Průzkum, který hasiči provedli po příjezdu na místo zásahu ukázal, že jde o šestimetrovou celokovovou loď poháněnou závěsným motorem s přídavnou nádrží, která je určená pro více osob. Loď se převrátila a byla zcela potopená pod hladinou. Potápěči zjistili, že se nachází v hloubce přibližně 20 metrů na šikmém břehu, proto ji hasiči museli nejprve zajistit. Hrozilo totiž, že sklouzne do větší hloubky. Na zajištění lodě ke břehu použili lano. Následovalo prohledání lodě a zajištění nádrže na provozní látky. Vzhledem ke špatné viditelnosti bylo rozhodnuto, že loď se bude vyzvedávat i s osobními věcmi cestujících.

Pomocí zdvihacích vaků potápěči loď vyzvedli k hladině a uvázali k plovoucímu pontonu. Hydraulická ruka pontonu loď přizvedla a pak bylo možné kalovým čerpadlem odčerpat vodu z podpalubí. Okolo půl osmé večerní byla loď zcela vyzvednuta na hladinu a mohla být odtažena do přístaviště.

https://www.hzscr.cz/clanek/zasah-potapecske-skupiny-vytazeni-potopene-lode.aspx

Hasiči z JČK vytahují pomocí plovoucího pontonu loď.jpg

 

Při náročném vyprošťování zachránili hasiči muže ze zemědělského stroje

Muže vtaženého do zemědělského stroje vyprostili v pátek 11. září 2020 odpoledne přerovští hasiči v Brodku u Přerova. 

Událost byla nahlášena na krajské operační a informační středisko v 15:46 hodin s tím, že ze soukromého zemědělského areálu volá někdo o pomoc a zřejmě je vtažený do stroje na vyorávání brambor. Po příjezdu na místo a průzkumu hasiči zjistili, že má muž mezi válci stroje uvězněnou celou nohu až po kyčel. Ihned začali spolupracovat se záchrannou službou. Před vyproštěním zraněného muže musel nejprve lékař zajistit jeho životní funkce, až poté mohli hasiči začít s vyprošťováním.

Při velmi fyzicky náročném zásahu využili hydraulické rozpínáky, páčidla, zvedací vaky, zajišťovací klíny i rozbrušovací pilu tak, aby zaseknuté válce od sebe co nejvíce oddálili a muže ze stroje vysvobodili co nejrychleji. Následně jej pomocí páteřní desky vyprostili a předali do péče zdravotníků, kteří jeho zdravotní stav po celou dobu zásahu monitorovali. Asistovali také s transportem do vrtulníku letecké záchranné služby.

Na místě jsme využili technický automobil, jehož výbava se využívá při náročných technických zásazích nebo vyprošťovacích pracích. Zasahovali profesionální hasiči z Přerova a jednotka SDH Brodek u Přerova.

https://www.hzscr.cz/clanek/pri-narocnem-vyprostovani-zachranili-hasici-muze-ze-zemedelskeho-stroje.aspx

Pohled na zemědělský stroj, ve kterém muži uvízla noha.jpg

 

Po úniku neznámé látky do Bečvy spolupracují hasiči na odlovu mrtvých ryb

Od neděle, 20. září 2020, řešili profesionální hraničtí, lipničtí i přerovští hasiči únik neznámé látky do řeky Bečvy. 

V jeho důsledku uhynuly tuny ryb v úseku od hranic olomouckého kraje se zlínským hejtmanstvím až k Lipníku nad Bečvou, což činí asi 30 kilometrů. V neděli, kdy ke kontaminaci řeky došlo, jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů zasahovaly u Hustopečí nad Bečvou, Ústí a Lipníku nad Bečvou, kde instalovaly norné stěny. Ve spolupráci s rybáři desítky hasičů z řeky odchytávaly mrtvé ryby.

V neděli odebrali několik vzorků vody na různých místech po proudu Bečvy, aby zjistili, o jakou látku jde. Na místo byli také přivolání naši odborníci z chemické laboratoře z Frenštátu pod Radhoštěm. Po konzultaci s vodohospodáři byl v neděli zvýšen průtok vody, aby se látka ve vodě co nejvíce naředila a snížila se tak její koncentrace.

Na pondělní koordinační schůzce s dotčenými úřady a zástupci rybářů bylo rozhodnuto o dalším postupu. V mělkých vodách profesionální hasiči z Hranic a Lipníku nad Bečvou ve spolupráci s místními dobrovolnými jednotkami vylovili ryby do kádí a byly odvezeny do kafilérie. V hlubších místech musely být použity čluny a rybářské sítě. V pondělí byly odebrány další vzorky vody s časovým odstupem, aby se zjistilo, zda koncentrace chemikálie ve vodě slábne.

Vodohospodářské úřady také nedoporučují odebírat vodu z Bečvy pro jakékoli účely a nedoporučují do řeky vstupovat ani lidem ani zvířatům.

https://www.facebook.com/hasici.olomouc/posts/3559718004080404
https://www.hzscr.cz/clanek/po-uniku-nezname-latky-do-becvy-spolupracuji-hasici-na-odlovu-mrtvych-ryb.aspx

Hasiči pomáhající s odlovem uhynulých ryb.jpg
 


 

Záchrana zvířat


 

Náročná záchrana kočky se šťastným koncem

V sobotu, 5. září 2020, krátce po deváté hodině přijalo operační středisko středočeských hasičů oznámení o kočce zaseknuté mezi dvěma domy ve Ctiborově ulici v centru Kladna. 

Kočka spadla do přibližně 30 centimetrů široké mezery mezi dvěma domy a sama ani s pomocí majitelky nebyla schopna dostat se ven. Operační důstojník k události vyslal profesionální jednotku z kladenské stanice a začal boj o čas, protože nebylo jasné, zda zvíře není zraněné. Na pomoc přijeli i strážníci městské policie s odchytovou tyčí, která ovšem nebyla dostatečně dlouhá.

Hasiči zkusili vyděšenou kočku vyprostit za pomoci lanové techniky, ale ani tento způsob nevedl k úspěchu. Po zvážení dalších možností byla vybrána taková, která umožňovala rychlou záchranu zvířete. To ovšem znamenalo, že jednotka bude muset po souhlasu majitele nemovitosti vyvrtat otvor ze sousedního domu, aby se dostala do mezery.

Celá akce trvala skoro tři hodiny, ale po této době se podařilo předat živou kočku majitelce, která s ní odjela na kontrolu k veterináři.

https://www.hzscr.cz/clanek/narocna-zachrana-kocky-se-stastnym-koncem.aspx

Kočka uvízlá mezi 2 stěnami2.jpg

 

Ostravští hasiči úspěšně chytili jihoamerického hlodavce

Zkušení profesionální hasiči ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) v Ostravě-Přívozu, specializovaní vedle své běžné činnosti na záchranu či odchyt nejrůznější malé i velké zvěře, byli ve čtvrtek, 17.září.2020, před polednem požádáni o „ulovení“ neobvyklého hlodavce – mary stepní, která utekla majitelce skulinou v oplocení venkovního výběhu v Ostravě-Kunčicích. Sama se ji snažila nalákat domů už několik hodin, ale marně.

Pomoc chovatelka zvolila dobře. Hasiči ihned po příjezdu do Kunčic objevili maru, jak se skrývá v rohu dvou plotů pod vzrostlým šípkovým keřem. Z jedné strany si hasiči „připravili“ prostor prostříháním větví a nachystali se zde s odchytovou sítí, pokud by se nezdařil pokus chytit hlodavce do „podběráku“, se kterým na ní šel další hasič z druhé strany.

Odchyt do podběráku se zkušeným hasičům povedl na první pokus. Po opatrném vymotání ze sítě podběráku byla mara zabalena do deky majitelky a ta si tohoto býložravce odnesla zpět do výběhu.

Mara stepní je hlodavec původem z Patagonie, tedy území Jižní Ameriky, kde žije na vyprahlých pastvinách a otevřených polopouštích. Svým vzhledem připomíná spíše zajíce, s hlavou „morčecího“ vzhledu. V případě nebezpečí umí vyvinout rychlost i více než 50 km/h.

Mary byly vysazovány i na mnoha místech jižní Evropy a v bývalém SSSR, nějakou dobu volně žily dokonce i u nás, především u Žamberka.

https://www.hzscr.cz/clanek/ostravsti-hasici-uspesne-chytili-jihoamerickeho-hlodavce.aspx

Hasiči spolu s majitelkou vytahují ze sítě jihoamerického hlodavce.jpg

 

Hasiči zachránili medvídka mývala

Profesionální jednotka z Náchoda zachraňovala ve středu, 23. září 2020, v obci Hronov ochočeného medvídka mývala (mýval severní), který vylezl do koruny stromu v lesním porostu asi do desetimetrové výšky a nemohl dolů.

Na místo nechal velitel zásahu povolat výškovou techniku. Ještě předtím se za pomoci lanové techniky podařilo hasičům dostat až do koruny stromu. Z koše automobilového žebříku se povedlo následně dostat až ke zvířeti, které jednotka odchytla a v pořádku je předala majitelce.

https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-zachranili-medvidka-myvala.aspx

Medvídek mýval.jpg
Foto zdroj:
HZS krajů Plzeňského, Jihočeského, Olomouckého, Hl. m. Prahy, Jihomoravského, Pardubického, Zlínského, Libereckého, Středočeského, Moravskoslezského

Odkazy do noveho okna

Brněnští hasiči vyprošťují z pod tramvaje muže

Brněnští hasiči vyprošťují z pod tramvaj... 

Detailní náhled

Brněnští hasiči vyprošťují zaklíněného muže z pod tramvaje

Brněnští hasiči vyprošťují zaklíněného m... 

Detailní náhled

Hasič hasící požár v Přeštické ulici z plošiny automobilového žebříku a přihlížející kolega

Hasič hasící požár v Přeštické ulici z p... 

Detailní náhled

Hasič na plošině sundává zraněnou ženu z atrakce v lanovém parku

Hasič na plošině sundává zraněnou ženu z... 

Detailní náhled

Hasiči ošetřují zraněnou ženu na atrakci v lanovém parku

Hasiči ošetřují zraněnou ženu na atrakci... 

Detailní náhled

Hasiči pomáhající s odlovem uhynulých ryb

Hasiči pomáhající s odlovem uhynulých ry... 

Detailní náhled

Hasiči pomocí techniky demolují dům

Hasiči pomocí techniky demolují dům 

Detailní náhled

Hasiči procházející haldu štěpky a použitá technika

Hasiči procházející haldu štěpky a použi... 

Detailní náhled

Hasiči spolu s majitelkou vytahují ze sítě jihoamerického hlodavce

Hasiči spolu s majitelkou vytahují ze sí... 

Detailní náhled

Hasiči vyproš´tují zavaleného muže z pod kořenového valu

Hasiči vyproš´tují zavaleného muže z pod... 

Detailní náhled

Hasiči z JČK vytahují pomocí plovoucího pontonu loď

Hasiči z JČK vytahují pomocí plovoucího ... 

Detailní náhled

Hořící halda štěpky v Kozlově na Olomoucku

Hořící halda štěpky v Kozlově na Olomouc... 

Detailní náhled

Kočka uvízlá mezi 2 stěnami

Kočka uvízlá mezi 2 stěnami 

Detailní náhled

Medvídek mýval

Medvídek mýval 

Detailní náhled

Nehoda D1_hasiči vyprošťují řidiče z kabiny kamionu

Nehoda D1_hasiči vyprošťují řidiče z kab... 

Detailní náhled

Nehoda D1_hasiči vyprošťují zraněné_pohled z výšky

Nehoda D1_hasiči vyprošťují zraněné_pohl... 

Detailní náhled

Noční foto_hořící sklad v České olešné

Noční foto_hořící sklad v České olešné 

Detailní náhled

Pohled na uhynulé ryby z řeky Bečvy

Pohled na uhynulé ryby z řeky Bečvy 

Detailní náhled

Pohled na zemědělský stroj, ve kterém muži uvízla noha

Pohled na zemědělský stroj, ve kterém mu... 

Detailní náhled

Poškozený dům před demolicí

Poškozený dům před demolicí 

Detailní náhled

Požár 3 vozidel na D1

Požár 3 vozidel na D1 

Detailní náhled

Požár 3 vozidel na D1_hasič dohašuje ohořelé vozy

Požár 3 vozidel na D1_hasič dohašuje oho... 

Detailní náhled

Požár v Přeštické ulici pohledem termokamery

Požár v Přeštické ulici pohledem termoka... 

Detailní náhled

Požár v Přeštické ulici_hasiči uvnitř budovy

Požár v Přeštické ulici_hasiči uvnitř bu... 

Detailní náhled

Požár v Přeštické ulici_pohled na hasičskou techniku

Požár v Přeštické ulici_pohled na hasičs... 

Detailní náhled

Střed dodávky s osobním autem v Praze 10_hasiči pomocí vyproš´tovacího auta zvedají dodávku

Střed dodávky s osobním autem v Praze 10... 

Detailní náhled

Střed dodávky s osobním autem v Praze 10_hasiči pomocí vyproš´tovacího auta zvedají dodávku_pohled na dodávku

Střed dodávky s osobním autem v Praze 10... 

Detailní náhled

Vyzdvižení potopené lodi_potapěči loď kontrolují

Vyzdvižení potopené lodi_potapěči loď ko... 

Detailní náhled

Záchrana kočky_hasiči vrtají díru do zdi, aby vyprostili uvíznutou kočku

Záchrana kočky_hasiči vrtají díru do zdi... 

Detailní náhled

ŽN Kdyně_hasiči a záchranáři pomáhají zraněným

ŽN Kdyně_hasiči a záchranáři pomáhají zr... 

Detailní náhled

ŽN Kdyně_pohled na zdemolované vlak. soupravy

ŽN Kdyně_pohled na zdemolované vlak. sou... 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem