HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Integrované bezpečnostní centrum MSK obdrželo prestižní mezinárodní ocenění asociace EENA

Evropská asociace tísňových volání (EENA) ocenila projekt Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje prestižní cenou v kategorii mimořádné operační středisko. Na slavnostním ceremoniálu ve Varšavě převzali toto ocenění společně JUDr. Josef Babka, 1. náměstek hejtmana MSK, a plk. ing. Vladimír Vlček PhD., zástupce krajského ředitele HZS MSK.  

 
Asociace EENA (European Emergency Number Asociation) představuje profesní sdružení přibližně 890 zástupců organizací a institucí z celé Evropy v oblasti příjmu a odbavování tísňových volání a v oblasti varování obyvatelstva. Asociace EENA, mimo jiné, iniciuje a účastní se na různých projektech EU v oblasti příjmu tísňových volání a varování obyvatelstva. Mezi ně například paří projekt HeERO (tzv. eCall, jednotky automatického tísňového volání do automobilů), nebo projekt REACH112 (systémy tísňového volání pro hendikepované občany).
 
EENA pravidelně oceňuje mimořádné aktivity v oblasti příjmu tísňových volání a varování obyvatelstva. V letošním roce tak byl v silné mezinárodní konkurenci jako mimořádný projekt v oblasti příjmu a odbavování tísňových volání oceněn projekt Integrovaného bezpečnostního centra MSK. Samotný slavnostní ceremoniál a předávání cen se uskutečnily ve středu 2. dubna 2014 ve Varšavě v Polsku. Předávání ocenění se kromě zástupců Hasičského záchranného sboru MSK (ten se významně podílel na realizaci projektu a v současnosti je pověřený správou objektu) účastnil i JUDr. Josef Babka, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.
 
Na realizaci projektu IBC MSK se kromě Moravskoslezského kraje spolupodílely i Statutární město Ostrava a Ministerstvo vnitra ČR. Projekt byl z významné části spolufinancovaný z fondů Evropské unie a do provozu bylo IBC uvedeno v prosinci 2010.
 
Srdcem celého projektu IBC MSK je takzvané krajské centrum tísňového volání. V něm jsou odbavována všechna volání na tísňové linky z území celého Moravskoslezského kraje. Zároveň se zde nacházejí prostory operačních středisek hasičů, záchranné služby a policie, které zajišťují řešení všech mimořádných událostí v MSK. V IBC MSK je dále umístněno výjezdové stanoviště Zdravotnické záchranné služby MSK a operační středisko, služebna a ředitelství Městské policie Ostrava.
 
V objektu IBC nacházejí i prostory pro zasedání krizových orgánů Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostrava (krizové štáby, povodňové komise apod.). V případě rozsáhlých mimořádných událostí, jako jsou například povodně, jsou pak všechny záchranné a likvidační práce koordinovány a řešeny z jednoho místa.
 
IBC MSK představuje ojedinělé řešení integrace záchranných složek, které je výjimečné ne jenom v prostředí České republiky, ale i z celoevropského kontextu. Kromě ekonomického efektu tato integrace přináší zejména rychlejší odbavování tísňových hovorů a lepší koordinaci záchranných prací složek Integrovaného záchranného systému (Hasičský záchranný sbor, Zdravotnická záchranná služba, Policie ČR a Městská policie Ostrava). To vše v konečném důsledku šetří čas záchranářům. A to je to nejdůležitější, co projekt IBC MSK přinesl, protože v případě záchrany životů, zdraví a majetku není nic důležitějšího než čas.
Odkazy do noveho okna

cenaproIBC (1)

cenaproIBC (1) 

Detailní náhled

cenaproIBC (2)

cenaproIBC (2) 

Detailní náhled

cenaproIBC (3)

cenaproIBC (3) 

Detailní náhled

cenaproIBC (4)

cenaproIBC (4) 

Detailní náhled

foto IBC 01

foto IBC 01 

Detailní náhled

foto IBC 02

foto IBC 02 

Detailní náhled

foto IBC 03

foto IBC 03 

Detailní náhled

foto IBC 04

foto IBC 04 

Detailní náhled

foto IBC 05

foto IBC 05 

Detailní náhled

foto IBC 06

foto IBC 06 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem