Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pátek třináctého – Den požární bezpečnosti

12. 5. 2022 (MF) - Česká asociace hasičských důstojníků vyhlašuje každý rok pátek 13. Dnem požární bezpečnosti. Ten letošní vychází právě na měsíc květen. 

Den požární bezpečnosti je každoročně věnován nějakému tématu z oblasti požární ochrany a prevence. V loňském roce bylo tématem důležitost požárně bezpečnostních zařízení, letošní rok je zaměřen na požáry v přírodním prostředí a na zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů.

MSK - Požár nízkého lesního porostu na úbočí vrcholu Ondřejník  (2).jpgHasiči dlouhodobě zaznamenávají nárůst požárů v přírodním prostředí. Četnost požárů v přírodním prostředí narůstá na jaře při jarním úklidu na zahradách, na loukách, v lesích, apod. Letošní příchod jara se z pohledu zásahovosti vymykal dosavadním statistikám. V březnu hasiči likvidovali přes dva tisíce požárů v přírodním prostředí, což je nejvíc v historii.   

V letních měsících se riziko vzniku požáru v přírodě kvůli suchému a teplému počasí ještě zvyšuje. Jejich nejčastější příčinou je lidská nedbalost. Nejzávažnějšími přírodními požáry jsou ty lesní, které se hasičům obtížně likvidují, protože k nim zpravidla dochází v těžce přístupném terénu, kde nelze plně využít hasičskou techniku a jsou velmi nebezpečné kvůli své schopnosti šířit se velkou rychlostí.


Požáry v přírodě:


Jak tedy probíhá Den požární bezpečnosti a na co se můžete těšit?

Hasičské záchranné sbory krajů v tento den informují o daném tématu na svých webových stránkách a sociálních sítích a některé z nich připravují Dny otevřených dveří na vybraných stanicích a různé akce pro děti i dospělé – letos hlavně na téma požáry v přírodním prostředí.

HZS Karlovarského kraje
HZS Libereckého kraje
HZS Královéhradeckého kraje
HZS Olomouckého kraje
HZS Moravskoslezského kraje
HZS Zlínského kraje

Pátek 13 do textu.pngHasičský záchranný sbor České republikyFoto zdroj:
HZS Zlínského kraje
HZS Pardubického kraje
HZS Moravskoslezského kraje
 

vytisknout  e-mailem