Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zbirožské hasičské tatrování

(24.5.2019) Letos se již tradiční akce první zářijové soboty, Zbirožské hasičské tatrování, přesouvá na zítra, sobotu 25. května. Ke změně termínu jsme nuceni přistoupit z důvodu rozsáhlých stavebních úprav, které začnou v areálu již v červnu a budou trvat minimálně do poloviny příštího roku. 

Jako kompenzaci za tuto změnu se návštěvníci mohou těšit na velmi bohatý doprovodný program. Ten je letos připravován ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj, se kterým chceme široké veřejnosti představit Národní základnu humanitární pomoci, a bude zahrnovat kromě klasického programu, jemuž dominuje Volba MISS Tatra a Mistrovství republiky ve výměně předního kola na vozidle Tatra 815, také mnoho atrakcí a ukázek pro veřejnost.

Na místě bude aktivní nafukovací skluzavkové centrum v designu hasičské stanicesimulátor přetočení vozidla na střechu (profesionální otočný simulátor autonehody), simulátor nárazu (profesionální trenažer simulující náraz automobilu v rychlosti 30 km/h a nabízí tak reálný výchovný účinek), pit stop simulátor výměny kol (zkoušení samostatně nebo v rámci souboje s protivníkem výměny kol). V rámci ukázek bude představena nová cisternová zodolněná stříkačka značky Tatra  - tzv. TITÁN, která zaujme již na první pohled a to nejen svými rozměry, její délka je 11 m, ale i nezaměnitelným vzhledem, který jim dávají zejména použité vojenské kabiny odolávající balistickým a výbušným hrozbám podle armádní standardizační dohody STANAG, a která by měla nahradit stávající hasičský tank.

Diváci uvidí také ukázky práce hasičů lezců na speciálním výcvikovém polygonu i policistů při zásahu.

Na děti čeká řada soutěží o ceny. Křtít se bude zbrusu nová knížka Hasičských pohádek II, které Hasičský záchranný sbor ČR vydává po velkém úspěchu prvního dílu. I tyto pohádky si děti za splnění úkolů odnesou.

Na ploše o rozloze 4000 m2 čeká na hasičské nadšence více jak 130 exponátů historické hasičské techniky, od koňských potahových stříkaček, přes parní stříkačku až po hasičský tank a letadlo na hašení lesních požárů, z nichž nejstarší pochází už z první poloviny 18. století. Návštěvníci mohou zavítat do plně vybaveného krytu, určeného pro nouzové ukrytí obyvatel a do zařízeného podzemního velitelsko-štábního pracoviště v rámci unikátní expozice ochrany obyvatelstva.  To, jak vypadá po požáru běžná domácnost, je k vidění v expozici vyšetřovatelů příčin požárů.


Po celý den hraje hasičská skupina Bonton Band. Vstup na akci, parkování v areálu a prohlídka muzejních expozic požární a civilní ochrany je zdarma.

Místo zůstává nezměněno: Expozice požární ochrany HZS ČR se nachází v areálu nedaleko zbirožského zámku.
Adresa: Pod Parkem 662, Zbiroh-Švabín, Loc: 49°51'29.34"N 13°45'7.911"E.

Další informace na facebooku https://www.facebook.com/hasicske.muzeum.zbiroh/

Zprávy z minulých let: http://www.hzscr.cz/clanek/nejkrasnejsi-miss-tatra-se-letos-vybirala-z-54-soutezicich.aspx

Fotografie z minulých ročníků:http://www.hzscr.cz/fotogalerie/volba-nejkrasnejsi-tatry-ve-zbirohu.aspx

program zbiroh.jpg

mapa Zbiroh.jpg

Odkazy do noveho okna

program zbiroh

program zbiroh 

Detailní náhled

mapa Zbiroh

mapa Zbiroh 

Detailní náhled
Uložit vše jako ZIP soubor

vytisknout  e-mailem