HZS Olomouckého kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Silvestr a zábavní pyrotechnika

S blížícím se koncem roku bych ráda varovala občany Olomouckého kraje před nesprávným používáním zábavní pyrotechniky a otevřeného ohně. Lidé totiž ročně způsobí nejen sobě, ale i jiným mnoho zranění, stále častěji také zaviní nejrůznější nešťastné události.  

Jde především o požáry v bytech, které vznikají od hořících svíček, například od adventních věnců, případně vánočních stromků. Dalšími iniciátory silvestrovských požárů mohou být špatně udržovaná topidla a komíny, zejména na chatách a v rekreačních objektech, kde se lidé rozhodnou oslavit příchod nového roku, a samozřejmě zábavní pyrotechnika. 

Svíčky

Tragické následky měl požár, ke kterému vyjížděli na Nový rok 2011 hasiči do Drahanovic na Olomoucku. V nádražní budově, kde požár vznikl, zemřely dvě osoby. Požár způsobil škodu 100 tisíc korun a příčinou byla nedbalost v souvislosti s používáním otevřeného plamene svíček. 

Topidla a komíny

Nesprávná obsluha topidla byla příčinou požáru půdy a kotelny rodinného domu v Brníčku na Šumpersku, který se stal 31. prosince 2013 v 20:53 hodin. Požár se z topidla rozšířil přes uskladněné dřevo a materiál na dřevěné schodiště vedoucí na půdu a částečně také poničil trámy a věci uskladněné u vstupu na půdu. U požáru zasahovaly dvě jednotky profesionálních hasičů a dvě jednotky dobrovolných hasičů. Vzhledem k tomu, že požáru si včas všiml majitel a do příjezdu hasičů se s ním snažil bojovat sám, škoda se vyšplhala pouze na 20.000 Kč.

Zábavní pyrotechnika

Zábavní pyrotechnice bych se ráda věnovala samostatně, protože problém s ní nastává už od Mikuláše. Lidé se totiž již s předstihem hromadně zásobili nejrůznějšími rachejtlemi, petardami či domácími ohňostroji.

Problém může nastat již při prodeji tohoto zboží. Mnohdy se lidé snaží ušetřit nějakou tu korunu a kupují pyrotechniku, která nemá odpovídající povolení či atesty nebo k ní není přibalen leták s návodem na použití v českém jazyce. Pak se stává, že nesprávným použitím dochází k vážným zraněním a požárům.

Velkým problémem, se kterým se setkáváme, je prodej rachejtlí dětem. Často pak vznikají u dětí úrazy kvůli tomu, že petardy neumí používat nebo například po Silvestru sbírají nepoužitou pyrotechniku, kterou se pak snaží použít.

V minulých letech jsme zaznamenali případ, kdy hoši zašli do parku a jeden z nich začal házet petardy do nedaleko stojících dívek. Znenadání chlapec hodil jednu petardu na dívku. Ta ji zapadla za zimní bundu, kde došlo k explozi. Doma dívka zjistila, že je popálená na zádech a má propálený svetr a zimní bundu. Upozorněte proto vaše děti na nebezpečí zmíněných výrobků a dohlédněte, aby je používaly pouze pod vaší kontrolou.

31. prosince 2013 v Olomouci před třiadvacátou hodinou zasahovali hasiči u požáru balkonu v areálu Fakultní nemocnice v Olomouci. Zapálená světlice způsobila požár plastového koše menšího rozsahu. Požár hasiči zlikvidovali kbelíkem vody. Nikdo z bydlících nemusel být evakuován, nejednalo se o prostory s pacienty, rovněž nedošlo k žádnému zranění a škoda nevznikla žádná. 

Dvacet minut po silvestrovské půlnoci, tedy 1.1.2014, vyjížděli hasiči k dalšímu podobnému požáru do ulice kpt. Jaroše v Hranicích. Zábavní pyrotechnika zapálila věci na balkoně, plameny také poškodily sklo v okenním rámu. Hasiči během chvíle provedli rychlou lokalizaci a likvidaci požáru. Škoda byla vyčíslena na 100.000 Kč.

Zábavní pyrotechniku skladujte tak, aby nebyla v dosahu dětí a na místech, kde nemůže dojít k její iniciaci.

Vystřelovaní petard a pouštění silnějších světlic by se měly také vyvarovat podnapilé osoby. Stává se pak, že místo do vzduchu zamíří na kolemjdoucí osoby, na obydlí nebo auta, protože neudrží předepsaný směr.

Pyrotechniku odpalujte podle návodu venku, ne v bytě. Volte především volné prostranství, aby nemohla rachejtle zalétnout na střechu nebo oknem do objektů, kde by způsobila požár.

Lampiony štěstí

V poslední době se také hodně rozmohly balónky štěstí neboli létající lampiony, u kterých se zapálí hořák a balón se následně vznese do vzduchu. Po vyhoření hořáku se snese opět k zemi. Možná někoho napadne lampion pouštět i o Vánocích nebo na Silvestra. Je třeba si ovšem uvědomit, že jde o otevřený oheň, a proto v blízkosti manipulace s ním nesmí být žádné hořlavé předměty, balóny se nesmí vypouštět v blízkosti skladů sena, slámy, hořlavin nebo výbušnin. Balón lze vypouštět pouze na volném prostranství vždy nejméně 100 metrů od nejbližší budovy, lesa či stromů, elektrického vedení a podobně! Vyvarujte se vypouštění balónů v obytných zónách. 

Poslední den v roce 2013 vyjížděli hasiči na ulici Rostislavova ve Šternberku, kde se v drátech elektrického vedení ve výšce 4 m zachytil balónek štěstí a doházelo k menšímu jiskření. Hasiči ve spolupráci s Policií ČR je pomocí dřevěné tyče bezpečně odstranili.

I přes každoroční varování hasičů dochází v období Vánoc a Silvestra k řadě tragických událostí, při kterých se zraní desítky osob a materiální škody dosahují miliónů korun. Zamyslete se proto nad požární bezpečností u vás doma, abyste se do této smutné statistiky nezařadili i vy.

Statistika výjezdů HZS Olomouckého kraje v průběhu Silvestra a Nového roku

 
 
2009
2010
2011
2012
2013
2014
31. prosince
11
16
16
10
13
 
1. ledna
 
17
14
15
21
10

Veselého Silvestra a šťastný vstup do nového roku bez úrazů, požárů a nehod přeje

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: vladimira.hacsikova(zavinac)hzsol.cz

vytisknout  e-mailem